06.07.2020

Морозиво з алкоголем: що воно за «фрукт»?

Ми реалізуємо вроздріб морозиво з алкоголем, чи потребує це якихось додаткових документів (ліцензій тощо)? Чи можуть бути якісь негативні наслідки торгівлі таким товаром?

Як то кажуть у народі: «Ну от чому я п’ю? Тому що якби воно було тверде, то я б його гриз!» ☺

Морозиво з алкоголем? Чули ми про таке — справжні мужики-американці вже давно морозиво з «жорстким» ромом вживають. Тепер і до нас докотилося…

Проте, до речі, багато рецептів харчових продуктів включають у себе додавання алкоголю, але далеко не всі такі кінцеві продукти можна віднести до алкогольних напоїв. Останні ж, як відомо, є підакцизними товарами, і їх реалізація потребує наявності ліцензії на торгівлю алкоголем, а роздрібна торгівля — ще й наявності РРО та сплати роздрібного, 5 %-го акцизного податку. Не кажучи вже про всілякі бюрократичні формальності (як то: подання спеціальних алко-звітів, реєстрація місць зберігання тощо).

Кваліфікувати морозиво (десерт) як напій, на перший погляд, здається безглуздим. А от якщо воно в розмороженому стані? Ну, чим не алкогольний коктейль? До речі, деякі не надто міцні алкогольні напої запросто можна заморозити… ☺

Тому, як не крути, а доведеться у пошуках відповіді йти формальним шляхом і звертатись до визначення алкогольних напоїв, наведеного у ст. 1 Закону № 481.

Там зазначено, що це — продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2109 90 згідно з УКТ ЗЕД.

Тобто треба уважно придивитись: а чи не ввійде таке «п’яне» морозиво до якоїсь із цих підакцизних позицій.

У перші п’ять товарних позицій таке морозиво точно не може потрапити. Теж саме стосується позиції 2103 90 30 00. А от товарна позиція 2109 90 надто широка і теоретично до неї може увійти й ваше морозиво з алкоголем. Тому тут спочатку треба уважно подивитись на первинні документи та сертифікат якості і т. п., які супроводжували придбане вами морозиво.

Якщо код УКТ ЗЕД у первинних документах та ПН не підпадає під згадану товарну групу, можна розслабитись. Але ж якщо і підпадає, то не все втрачено, адже вміст спирту в такому морозиві повинен перевищити 8,5 відсотка. (Адже від такої кількості спирту це вже буде не десерт, а справжній твердий коктейль — від такого морозива й очі повилазять…) Гадаємо, що вміст алкоголю у супровідних документах/сертифікаті якості зазначено і з цим проблем не буде. Пам’ятайте також — якщо раптом у перевіряючих виникнуть сумніви щодо вмісту алкоголю у цьому морозиві, вони його можуть і на експертизу відправити. Хоча тоді претензії вже будуть не до вас…

Але якщо морозиво виявилось таким «забійним» коктейлем, що перевершує навіть усілякі «джин-тоніки» (тобто з вмістом від 8,5 % алкоголю) — тоді отримуйте ліцензію на роздріб, торгуйте через РРО (причому — незалежно від того, юрособа ви чи ФОП — але не єдинник!*), платіть роздрібний 5 %-й акциз та тягніть «на горбі» інші складнощі, пов’язані з торгівлею алкоголем. І також пам’ятайте, що реалізовувати такий десерт дітям до 18 років заборонено! Отже, торгівля таким «акцизним» морозивом вже вам коштуватиме недешево…

* До речі, ФОП-єдинникам узагалі таким «п’яним» морозивом торгувати не можна (див. п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ).