09.07.2020

Купили послуги в єдинника-другогрупника

Підприємство придбало послуги в підприємця на другій групі єдиного податку (ЄП). Чи не визнають такий правочин недійсним?

Підстав для визнання такого правочину недійсним немає. Звичайно, якщо були дотримані загальні вимоги, необхідні для дійсності правочину, перелічені в ч. 1 — 3 і ч. 5 і 6 ст. 203 ЦКУ і факт його вчинення підтверджений первинними документами.

Так, ФОП на другій групі ЄП, який надав послуги підприємству, порушив правила перебування на спрощенці. Але цей факт не робить правочин недійсним для жодної зі сторін.

Вартість послуг (товару), отриманих від підприємця — платника ЄП (у тому числі й першої/другої групи), враховується при визначенні прибуткового об’єкта оподаткування в загальному порядку (за правилами бухгалтерського обліку). Будь-яких обмежень щодо роботи з ФОП-єдинниками в ПКУ немає.

ПКУ також не покладає на платника обов’язку зі здійснення оцінки правомірності провадження діяльності підприємцями-єдинниками. Тому жодної відповідальності за взаємодію з єдинником-порушником підприємству не загрожує. Підтверджують такий підхід і суди (див. постанову ВС від 30.10.2018 р. у справі № 810/481/16 // reyestr.court.gov.ua/Review/77537820).

Єдине, про що має пам’ятати підприємство, працюючи з ФОП: їх підприємницький статус має бути документально підтверджений. Інакше підприємство перетвориться на податкового агента із супутнім обов’язком утримати ПДФО (і ВЗ) із сум виплачених фізособі доходів (п. 177.8 ПКУ). А в разі отримання послуг доведеться заплатити ще і ЄСВ.