30.11.2020

«ДПС-листи щастя», а караван іде

Ми вже якось писали (див. «Податки & бухоблік», 2019, № 88, с. 24) про «листи щастя», які надходять із сайтів ДПС і дуже схожі на спам. У тих листах, нагадаємо, податківці «пропонували» платнику не включати до ПК ПДВ за конкретним(и) контрагентом(ами). Сьогодні розповімо про нові, трохи іншого змісту, ДПС-ПДВ-листи із серії «на дєрєвню — дєдушкє». Та про те, як (і чи варто взагалі) на них реагувати.

Отже, з email-адреси якоїсь ДПС вам надходить безіменний лист (явно типової форми). У ньому податківці звертають увагу, що у вас в попередньому місяці згідно із зареєстрованими ПН більш ніж удвоє зросли обсяги реалізації ТМЦ. Надалі вони пишуть, що є ризики «неадекватної сплати такими підприємствами ПДВ», і закликають до повноти декларування зобов’язань з ПДВ. Це вони і у такий спосіб тепер «відпрацьовують» клієнтів. Раптом хтось з переляку більше кине ПДВ до бюджету...

З юридичної точки зору такі листи — взагалі не документи. Адже документи у письмовій формі, що направляються податківцями на адресу платників, мають бути належним чином підписані і у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою контролюючого органу (п. 42.1 ПКУ). А електронні листи фіскалів згідно з п. 42.4 ПКУ повинні надсилатися в електронний кабінет платника (ЕК) з одночасним надісланням на e-mail платника інформації про вид документа, дату та час його надіслання в ЕК.

Тобто це — якась дурниця, і такий лист можна одразу — в «спам». Особливо, якщо ніякого зростання обсягів у вас не спостерігалося…

Якщо ж фіскали не брешуть і ваші обсяги дійсно так збільшились, то, мабуть, все-таки варто зробити якісь завбачливі кроки. Наприклад, не завадить проаналізувати поточні ПДВ-показники, як то: середньомісячні суми ПЗ (чи ВЗ) з ПДВ за поточний рік, питома вага ПЗ (ВЗ) у загальному обсягу реалізації. Потім дуже бажано, щоб ваші показники декларації за місяць, у якому надто збільшились обсяги, у питомо-ваговому вигляді не надто відрізнялись від ваших «традиційних» (середньомісячних). Якщо все-таки питома вага ПЗ за цей місяць*, який фіскали (мов би) узяли «на приціл», відрізняється від «традиційної», та ще й не на користь бюджету, будьте напоготові. Тобто — майте реальні аргументи та факти, щоб пояснити такий низький показник вашого ПДВ-навантаження у цьому місяці. А то ваші спритні фіскали ще запхнуть вас до ризикових платників за критерієм № 8…

* Гадаємо, про те, що варто включити до декларації ПЗ з усіх ПН (РК), виписаних у цьому місяці (окрім, звісно, помилкових), ви й самі здогадуєтеся…

Зазначимо, що до критеріїв відбору платників — кандидатів на планову перевірку, зокрема, відноситься наявність розбіжностей між обсягами задекларованих у податкових деклараціях ПЗ або ПК з ПДВ та обсягами ПЗ або ПК з ПДВ за даними ЄРПН на 5 та більше відсотків**. Але такого критерію, як різке збільшення обсягів реалізації, там нема

** Див. наказ Мінфіну від 02.06.2015 р. № 524. До речі, щодо ПДВ-перевірок (окрім питань відшкодування) ще діє карантинний мораторій...

Водночас надсилати до фіскалів листа (чи дзвонити їм) з цього приводу ми б вам не радили, адже офіційного листа чи запиту ви від них не отримували. І таке ваше «виправдування» може викликати у них підозру, що ви не дуже-то «чисті на руку» — з можливими (негативними) для вас наслідками. Але тут враховуйте і свої конкретні обставини…

Отже, дуже сильно з цього приводу не хвилюйтеся, але будьте напоготові для гідної інформаційної відсічі у разі більш конкретного/законного «фіскало-наїзду».