29.10.2020

На лікарняному сумісник

Сумісництво. Для одних — це додаткове джерело доходів, для інших — можливість отримати навички у новій професії. Робота за сумісництвом не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Проте «непрацездатне» законодавство встановлює окремі правила щодо нарахування лікарняних виплат. Розглянемо їх.

Право. У разі настання тимчасової непрацездатності працівник-сумісник має право на лікарняні за місцем роботи за сумісництвом. Це прямо зазначено в абз. 1 ч. 1 ст. 30 Закону № 1105.

Призначення. Рішення про призначення лікарняних сумісникові комісія (уповноважений) із соцстрахування приймає на підставі поданої працівником копії листка непрацездатності, засвідченої підписом керівника і печаткою за його основним місцем роботи.

Причому ФСС наполягає, що для внутрішніх сумісників тут винятків немає (див. лист від 17.01.2017 р. № 5.2-28-65). Просто в цьому випадку ви самі собі робите копію лікарняного та засвідчуєте її підписом керівника і печаткою підприємства.

На підставі оригіналу листка комісія із соцстрахування призначає лікарняні за основним місцем роботи, на підставі копії — за внутрішнім сумісництвом.

Ще один момент, який стосується внутрішніх сумісників. У протоколі комісії (уповноваженого) із соцстрахування відомості про призначення допомоги за місцем роботи за сумісництвом мають бути відображені в окремому рядку.

Розрахунок. Розрахунок і нарахування лікарняних суміснику здійснюємо окремо від лікарняних за основним місцем роботи. Окремо визначаємо розрахунковий період. У розрахунок беремо зарплатні виплати, нараховані саме за сумісництвом у розрахунковому періоді.

Проте сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи і за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ (у 2019 році — 62595 грн, з січня по серпень 2020 року — 70845 грн, з вересня по грудень 2020 року — 75000 грн).

Щоб цю вимогу виконати при розрахунку лікарняних на роботі за сумісництвом, працівник повинен принести з основного місця роботи довідку про зарплату, нараховану йому в місяцях розрахункового періоду*. Форма довідки наведена в додатку до Порядку № 1266.

* Якщо працівник працює на умовах сумісництва в декількох роботодавців, то він повинен надати довідки про зарплату з усіх своїх місць роботи.

Зверніть увагу: якщо сумісник захворів у перший робочий день, попросіть, щоб роботодавець за основним місцем роботи уключив до довідки про зарплату інформацію про суму зарплати, що буде нарахована працівнику в місяці настання страхового випадку. Так діяти рекомендує Мінсоцполітики в листі від 17.09.2015 р. № 529/18/99-15.

Також не забуваємо застосовувати спецобмеження за сумою лікарняних, якщо в працівника страховий стаж за 12 місяців перед настанням тимчасової непрацездатності менше 6 місяців (див. «Розрахунок лікарняних: ненудна теорія» цього номера).

Може, це здасться комусь кумедним, але (!) Фонд соцстраху в листі від 17.01.2017 р. № 5.2-28-65 наполягає: довідка про зарплату за основним місцем роботи має бути, навіть якщо ви нараховуєте «непрацездатні» виплати внутрішньому сумісникові. Просто в цьому випадку ви надаєте її самі собі і підколюєте під розрахунок ☺.

Приклад розрахунку суми лікарняних внутрішньому суміснику ми навели у статті «Практика покаже...» цього номера.

Тут зазначимо, що в заяві-розрахунку допомогу суміснику зазнаєте в окремому рядку.

Що ж, не зупиняємося! Крокуємо далі разом. У наступній статті розберемо звітно-облікові моменти.