17.09.2020

ФОП і 20-ОПП: подати чи «залягти на дно»?

До нас нерідко звертаються ФОП, що орендують приміщення (місце) для здійснення своєї діяльності, з таким запитанням. Чи варто подавати відомості за ф. № 20-ОПП щодо цього приміщення (місця), адже тоді податківці в будь-який момент зможуть з’явитись із фактичною перевіркою? Висловимо свою думку.

На наш погляд, ці ФОП мають рацію. Гадаємо, усім відомо, що у ф. № 20-ОПП потрібно зазначати всі приміщення (місця), якими користується ФОП, у тому числі й на умовах оренди/позички, тощо*. Як і про те, що фіскали за неподання/несвоєчасне подання ф. № 20-ОПП не дуже-то законно застосовують штрафи, передбачені п. 117.1 ПКУ. Тобто для самозайнятих осіб — 340 грн, а у разі неусунення таких порушень або за повторне порушення протягом року — 680 грн (див. БЗ, 116.12). Ці штрафи зіставте з ризиками і можливими наслідками фактичних перевірок фіскалів**.

* Детальніше щодо цього читайте «Правила заповнення форми № 20-ОПП» цього номера.

** Щодо підстав для фактичних перевірок — див. п. 80.2 ПКУ (і в першу чергу — п.п. 80.2.2).

Згідно з п. 80.1 ПКУ фактичні перевірки проводяться без попередження платника. І раптова поява у місці діяльності непрошених фіскалів навряд чи когось обрадує. Але доки відомості щодо приміщення або місця, в якому ФОП провадить свою діяльність, до податківців у ф. № 20-ОПП не надійдуть, їм не буде відомо, де фактично працює (торгує та/або виконує роботи/послуги) такий ФОП. (Виняток — коли ФОП використовує РРО або здійснює операції з пальним, у тому числі його зберігання. От у такому разі треба обов’язково надіслати податківцям ф. № 20-ОПП.) У фіскалів можуть бути й інші джерела інформації щодо місця діяльності ФОП, але без даних у ф. № 20-ОПП ризик перевірок надто знижується.

Тут, нагадаємо, що в направленні на проведення фактичної перевірки фіскали повинні зазначити реквізити суб’єкта або об’єкта, що перевіряється, а також у наказі на проведення такої перевірки: реквізити суб’єкта та у разі проведення перевірки в іншому місці — адресу об’єкта, перевірка якого проводиться (п. 81.1 ПКУ). Тобто якщо офіційно не повідомити про об’єкт, де ФОП здійснює діяльність, то фіскалам не так просто буде оформити й пред’явити йому ці необхідні для перевірки документи…

Однак, нагадаємо, що місце провадження діяльності платники ЄП повинні зазначати в Заяві про застосування спрощеної системи оподаткування (у п. 6). Але зважені платники ЄП там зазвичай зазначають тільки назву населеного пункту або взагалі — «територія України» (податківці таке допускають, див. БЗ 107.01.01).

Ще кілька моментів. Фактичних перевірок не дуже варто лякатись багатьом платникам ЄП, які не застосовують РРО. А от штраф у 340 (680) грн може бути для них значною сумою втрат. Однак фіскали у таких єдинників можуть перевірити, наприклад, облік товарних запасів. Але єдинникам — неплатникам ПДВ, які не застосовують РРО, слід хвилюватись тільки в тому випадку, якщо вони торгують ТСПТ, ліками чи ювеліркою (див. п. 12 ст. 3 Закону про РРО). А інші безРРОшники можуть не боятись висвітлити податківцям місце своєї діяльності у ф. № 20-ОПП, якщо згаданий штраф для них, — надто велика плата за спокій…

Іще нагадаємо, що карантин продовжено до 31 жовтня, тобто до цієї дати діятиме надалі й штрафний мораторій (п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Вважаємо, що штрафи згідно з п. 117.1 ПКУ цілком під нього підпадають. Тому — це ще один привід не дуже зараз поспішати з ф. № 20-ОПП. До речі, продовжується дія і перевірочного мораторію (п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Виняток — фактичні перевірки щодо алко-тютюно-пального ліцензування...