16.12.2021

Кавові автомати: до фіскалізації готуйсь!

Вендінговий бізнес на торгових кавових автоматах — доволі вигідна справа. Вони приносять стабільний дохід при мінімальних витратах часу та фінансів. Такі автомати готують і продають каву, тоді як їхній власник працює або вчиться, снідає чи вечеряє, їде в транспорті або відпочиває на морі... Та чи є у них майбутнє? Питання зовсім не пусте, особливо на хвилі тотальної фіскалізації, що чекає на нас із нового року. Відповідь — у цій статті.

Кавові автомати надають можливість як готівкової, так і безготівкової (банківськими картками і смартфоном з додатка) оплати. Очевидно, що там, де є готівкові та/або карткові розрахунки, має бути й РРО. Однак спитайте себе: чи хоч раз кавовий автомат видав вам бодай якийсь чек? Певно, що ні. Чому так?

Що маємо зараз. Доки є звільнені від РРО (а це ФОП-єдинники), саме на них і оформлюють кавовий бізнес. Отже, кавові апарати на законних підставах можна не фіскалізувати (див. лист ДФСУ від 28.12.2017 № 3189/Х/99-99-14-05-01-14/ІПК з поправкою на зміни у законодавстві). Якщо ж таку діяльність наразі здійснює якийсь необачний «юрик» чи ФОП-загальносистемник і не видає чек РРО, це явне порушення закону.

Що має бути з 1 січня. Оскільки власне торгівля через кавові автомати не звільнена від РРО і не вкладається в умови перебування на групі 1 ЄП, представники якої звільнені від РРО й надалі, то ви маєте фіскалізувати кавовий автомат. Варіантів тут декілька — від майже неприйнятного до доволі витонченого. Запропонуємо їх усі, а ви самостійно виберете один.

Тітонька з портативним РРО. Дехто лякає саме такою перспективою. Точніше, перспективою поховати цей бізнес і залишити кавоманів напризволяще. Оскільки навряд чи хтось піде на такий варіант, запропонуємо ще щось.

Фіскалізований торговий автомат (ТА). Виявляється, що одним із різновидів РРО є автомат з продажу товарів (послуг). Звісно, не будь-який, а лише той, який пройшов крізь суворе сито Технічної комісії стосовно ведення Державного реєстру РРО і потрапив у розділ І цього Держреєстру. Його остання редакція затверджена наказом ДПСУ від 12.10.2021 № 883. На жаль, у ньому лише кілька фіскалізованих ТА (див. поз. 91 — 94 підрозд. 9 розд. І) і навряд чи вони зуміють розливати каву. Скоріше воду або пальне. Тож цей варіант на майбутнє — варто лише дочекатися, коли в Держреєстрі РРО з’явиться підходящий ТА.

Вбудований РРО. Це реєстратор розрахункових операцій, призначений для забезпечення реалізації фіскальних функцій у складі програмно-технічного комплексу самообслуговування, автоматів з продажу товарів (послуг) тощо (ст. 2 Закону про РРО). Таких РРО у Держреєстрі значно більше (див. підрозд. 5 розд. І), і деякі з них якраз і призначені для використання в автоматах з продажу товарів (послуг). Крім того, є один спеціалізований РРО (див. поз. 66 підрозд. 4 розд. І), що може використовуватися з тією ж метою. Вам залишається лише поцікавитися у виробників або так званих інтеграторів, який із них можна встановити саме в кавовий апарат.

Програмний РРО. А це взагалі клондайк! ☺ Від безплатних, запропонованих податківцями, до комерційних розробок на будь-який гаманець. До того як з’явилися ПРРО, фіскалізувати ТА можна було за допомогою вбудованого РРО, який розміщували всередині корпуса. Проте це було пов’язано з певними труднощами, оскільки не в кожному корпусі вдавалося розташувати вбудований РРО разом із необхідними комунікаційними кабелями.

Застосування ПРРО дозволяє уникнути цих труднощів. На нашу думку, це найбільш прийнятний варіант фіскалізації кавового автомата. І фіскали його, до речі, теж підтримують (див. лист ДПСУ від 25.01.2021 № 269/ІПК/99-00-07-05-01-06). Тож маємо надію, що без запашної кави ми не залишимось.