25.02.2021

«Інша» середня: розрахунок з окладу

Сьогодні тривалою відпусткою за свій рахунок, чи простоєм, чи зупинкою (скороченням) діяльності підприємства нікого не здивуєш. Тож не дивно, що трапляються ситуації, коли потрібно розрахувати середню зарплату за 2 місяці, а працівник не те що 2, а всі 4 попередні місяці не працював. Як у такому випадку розрахувати «іншу» середню? Дуже просто! Розповідаємо.

Якщо в розрахунковому періоді у працівника не було заробітної плати або ж немає розрахункового періоду, оскільки подія, з якою пов’язаний розрахунок, настала в місяці прийняття на роботу, то розрахунок «іншої» середної зарплати проводимо з установленої йому в трудовому договорі тарифної ставки (окладу).

Суму середньоденної зарплати знаходимо так. Оклад (мінзарплату) множимо на 2 (місяці) і ділимо на кількість робочих днів у 2-місячному розрахунковому періоді, що передує місяцю початку події, з якою пов’язаний розрахунок, за графіком роботи підприємства.

Приклад 1. Працівниця перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років до 25 лютого 2021 року.

У перший робочий день після закінчення такої відпустки її звільняють у зв’язку зі скороченням чисельності працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП) з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку.

Працівниця не відпрацювала жодного дня ні у двомісячному періоді, що передує місяцю звільнення (у грудні 2020 року — січні 2021 року), ні в попередніх двох місяцях (у жовтні — листопаді 2020 року).

Тож розрахунок середньоденної зарплати для обчислення суми вихідної допомоги проводимо з окладу (тарифної ставки) працівниці. А за розрахунковий період беремо два календарні місяці, що передують місяцю звільнення, — грудень 2020 року — січень 2021 року.

Припустимо, що:

1) на день звільнення оклад працівниці складав 7000 грн;

2) на підприємстві, з якого її звільняють, установлено 5-денний робочий тиждень з вихідними днями субота та неділя. Згідно з графіком роботи підприємства на розрахунковий період (грудень 2020 року — січень 2021 року) припав 41 робочий день.

Тож середньоденна зарплата для визначення суми вихідної допомоги складе:

7000 х 2 : 41 = 341,46 (грн/роб. дн.).

Увага! Якщо розмір тарифної ставки (окладу) працівника нижчий за МЗП, розрахунок середньої зарплати проводимо з МЗП.

Крім того, у разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу, розрахунок проводимо з розміру тарифної ставки (МЗП), обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору.

Приклад 2. Працівника прийнято на роботу з 1 лютого 2021 року на умовах неповного робочого тижня (20 годин, 0,5 штатної одиниці). Оклад — 10000 грн. З 17 лютого його було переміщено до іншого підрозділу підприємства, що призвело до зменшення його заробітку.

Якщо в результаті переміщення працівника зменшується його заробіток з не залежних від такого працівника причин, то йому провадиться доплата до попереднього середнього заробітку протягом двох місяців з дня переміщення (див. ст. 114 КЗпП).

Розрахунок середньої проводимо з окладу, але не нижче МЗП. Оклад (10000 грн) вищий за МЗП. Отже, в розрахунку оклад. За розрахунковий період беремо 2 календарні місяці, що передують даті переведення, тобто грудень 2020 року — січень 2021 року. Припустимо, що згідно з графіком роботи підприємства у цьому періоді був 41 роб. дн.

Середньоденна зарплата складе: 10000 х х 0,5 х 2 : 41 = 243,90 (грн).

Що ж, упевнені, ви тепер з легкістю розрахуєте середньоденну зарплату. Залишайтеся з «Податки & бухоблік». Ви — найкращі!