28.06.2021

Облік придбання комп’ютерних програм

Придбали комп’ютерну програму і замислилися, як її облікувати? Не дивно, адже облік і справді багатогранний. Оскільки програмне забезпечення може обліковуватися як нематеріальний актив або його поліпшення, у витратах, і навіть у складі об’єкта основних засобів! Тому розберемо облік на прикладі конкретних ситуацій.

НМА

Cитуація: придбали екземпляр (копію) програми (з терміном служби більше 1 року або безстрокової), щоб нею користуватися як кінцевий споживач.

Бухгалтерський облік. У бухгалтерському обліку програму, придбану для кінцевого використання (купівлю екземпляра, коли отримано невиняткові майнові права), зараховують в нематеріальні активи (НМА) та обліковують на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи».

З наступного після введення програми в експлуатацію місяця починають нараховувати амортизацію протягом терміну корисного використання (п. 29 НП(С)БО 8). При цьому термін корисного використання програми підприємство встановлює самостійно з урахуванням правовстановлюючого документа (ліцензійного договору) при зарахуванні програми на баланс (пп. 25, 26 НП(С)БО 8).

Амортизацію за НМА нараховують тими ж методами, що і за основними засобами (п. 27 НП(С)БО 8), у більшості випадків — прямолінійним методом. Суму нарахованої амортизації відносять у бухобліку на витрати за напрямами витрат (Дт 15, 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 133).

Податковий облік. Жодних питань в податковому обліку з НМА не виникне у малодохідників. Для них об’єктом оподаткування податком на прибуток є бухфінрезультат. Тому податкові різниці з розд. III ПКУ (у тому числі за НМА) вони не визначають. А ось

високодохідники і малодохідники-добровольці повинні вести податковий облік НМА за правилами ПКУ

і коригувати бухфінрезультат на різниці (у тому числі амортизаційні різниці за ст. 138 ПКУ).

Тому такі платники податків екземпляр програми, придбаний для кінцевого використання, зараховують в податкову НМА-групу 6 «Інші нематеріальні активи». І нараховують податкову амортизацію за правилами, аналогічними бухобліковим (п.п. 138.3.1 ПКУ). Найчастіше — прямолінійним методом, виходячи з бухоблікового терміну корисного використання НМА, встановленого з оглядкою на правовстановлюючі документи.

Щоправда, податківці радять без розбору усі програми відносити до податкової НМА-групи 5 «Авторське право та суміжні з ним права» з терміном амортизації не менше 2 років (БЗ 102.05; лист ДФСУ від 06.02.2019 р. № 424/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Проте вважаємо, що в НМА-групу 5 програма може потрапляти тільки у разі придбання на неї майнових прав і купівлі як об’єкта права інтелектуальної власності (див. наступну ситуацію), а не коли йдеться про купівлю екземпляра.

Тим паче, що і Мінфін висловлювався за облік комп’ютерних програм, що придбавалися підприємством, саме у складі групи «Інші нематеріальні активи» (лист від 13.07.2009 р. № 31-34000-20-10/18896). Тому з урахуванням положень п. 5.3 ПКУ їх треба і в податковому обліку обліковувати в НМА-групі 6.

У ПДВ-обліку придбання екземпляра програми для використання кінцевим споживачем — пільгове придбання (підпадає під ІТ-пільгу з ПДВ за п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Безстрокова програма. А що як термін служби програми, що придбавалася, за документами не визначений (наприклад, придбали безстроковий ключ активації)?

У такому разі врахуйте, що:

— у бухобліку — НМА з невизначеним терміном корисного використання амортизації не підлягають (п. 25 НП(С)БО 8). Тому для нарахування бухгалтерської амортизації такий термін корисного використання краще встановити самостійно;

— у податковоприбутковому обліку — встановити термін важливо високодохідникам і малодохідникам-добровольцям. Адже якщо правовстановлюючим документом термін корисного використання НМА не встановлений, його в податковому обліку встановлюють самостійно, проте не менше 2 і не більше 10 років (п.п. 138.3.4 ПКУ).

Приклад. Купили екземпляр бухгалтерської програми для ведення обліку вартістю 18000 грн, без ПДВ. Термін корисного використання — 5 років.

Таблиця 1. Придбання екземпляра комп’ютерної програми для кінцевого використання

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Перераховано плату за програму

371

311

18000

2

Отримано програму

154

631

18000

3

Відображено залік заборгованостей

631

371

18000

4

Уведено програму (об’єкт НМА) в експлуатацію

127

154

18000

5

Нараховано щомісячну амортизацію (18000 грн : 5 років : 12 місяців)

92

133

300

Ситуація: придбали програму як об’єкт права інтелектуальної власності (купили на неї виняткові майнові права).

У такому разі облік буде аналогічним, з тією лише різницею, що:

— у бухобліку придбану програму зараховують на субрахунок 125 «Авторське право та суміжні з ним права», а

— у податковоприбутковому обліку високодохідники і малодохідники-добровольці — до податкової НМА-групи 5 «Авторське право та суміжні з ним права» (з мінімальним терміном амортизації не менше 2 років).

Витрати (ВМП)

Ситуація: користуємося бухгалтерськими програмами (ЛІГА, М.Е.Doc). Періодично оплачуємо доступ на квартал/півроку/рік.

Бухгалтерський облік. У такому разі, здійснивши оплату, підприємство отримує можливість користуватися програмою, тобто доступ до неї на певний строк: квартал/півроку/рік. Сплачувані періодичні платежі — свого роду абонплата за користування програмою, по суті, плата за послуги доступу. Тому для обліку це звичайні витрати.

Якщо оплату вносять щомісячно, то в обліку такі витрати відображають записом Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 631. А якщо оплату перераховують за триваліший період (квартал/півроку/рік), її спершу відносять на витрати майбутніх періодів — ВМП (Дт 39 — Кт 371), а у міру отримання послуг з користування програмою списують на витрати звітного періоду (Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 39).

Але що якщо внесли річну абонплату? Можливо, користування програмою, оплачене на 1 рік, обліковувати як об’єкт НМА? Такий підхід, на наш погляд, все ж некоректний.

У визначенні з п. 4 НП(С)БО 8 говориться, що нематеріальний актив — це немонетарний актив, який не має матеріальної форми і може бути ідентифікований. Проте нічого не сказано про термін корисного використання. І проте не варто випускати з уваги, що у фінансовій звітності НМА відображаються в розділі I Балансу і належать до необоротних активів. А необоротними вважають активи з терміном служби більше 1 року або одного операційного циклу, якщо він довший за рік. Тому для зарахування об’єкта в НМА термін його корисного використання повинен все ж перевищувати 1 рік.

Звичайно, НМА-облік фіскали можуть тільки вітати. Проте, повторимо, податківці взагалі висловлюються за НМА-групу 5 з мінімальним терміном використання не менше 2 років (БЗ 102.05)! А в даному випадку йдеться про річний термін. Тому, на наш погляд, річний доступ критеріям НМА не відповідає.

Податковий облік. У податковому обліку витрати з користування програмою облікують за бухобліковими правилами.

Приклад. Оплачений (у сумі 675 грн, без ПДВ) доступ на 3 місяці для користування програмою.

Таблиця 2. Абонплата за користування програмою (послуги доступу)

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Оплачено доступ на 3 місяці для користування програмою

371

311

675

2

Віднесено витрати на витрати майбутніх періодів

39

371

675

3

Плату за доступ списано на витрати звітного періоду (щомісячно)

92

39

225

Поліпшення

Ситуація: на куплену і використовувану програму встановлюємо за доплату оновлену версію програмного продукту (переходимо з платформи 1С на BAS).

Бухгалтерський облік. У такому разі, по суті, маємо справу з поліпшенням комп’ютерної програми. Адже програму вже купили раніше і нею користувалися, а зараз за доплату переходимо на її вдосконалену версію. При цьому дані старої платформи (колишньої версії програми) залишаються доступними для використання.

У бухгалтерському обліку витрати на здійснювані поліпшення капіталізуються — збільшують первісну вартість об’єкта НМА і підлягатимуть амортизації (п. 18 НП(С)БО 8, Дт 154 — Кт 631).

Податковий облік. У податковоприбутковому обліку витрати на поліпшення об’єкта НМА врахуються за бухобліковими правилами. Тобто капіталізуються і вплинуть на суму бухгалтерської, а у високодохідників і малохідників-добровольців — також і податкової амортизації.

Приклад. За доплату в 300 грн (без ПДВ) здійснено перехід на оновлену версію програмного продукту.

Облік операцій наведено у таблиці 3.

Таблиця 3. Перехід на нову версію програми (поліпшення)

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Відображено витрати на поліпшення об’єкта НМА (комп’ютерної програми)

154

631

300

2

Перераховано оплату постачальникові

631

311

300

3

Витрати на поліпшення комп’ютерної програми віднесено на збільшення її первісної вартості

127

154

300

ОЗ

Ситуація: придбали ноутбук/комп’ютер разом зі встановленим програмним забезпеченням (оснащений ліцензійною операційною системою Windows, OEM-версія).

Бухгалтерський облік. У такому разі програмне забезпечення купується із «залізом» і є невід’ємною частиною комп’ютера/ноутбука, що придбавався, — об’єкта основних засобів (ОЗ). Тому обліковується на субрахунку 104 «Машини та обладнання» у складі об’єкта ОЗ (як єдиний об’єкт). І хоча в нацстандартах про такий підхід не згадується, він прописаний в п. 4 МСБУ 38 «Нематеріальні активи» (ср. ).

Податковий облік. У малодохідників операції обліковуються за бухобліком. А ось високодохідники і малодохідники-добровольці комп’ютерну техніку, придбану разом з комп’ютерною програмою (за умови, що вартість без ПДВ перевищує 20000 грн), зарахують в податкову групу 4 ОЗ (з мінімальним терміном амортизації не менше 2 років).

Приклад. Придбали ноутбук вартістю 26400 грн (у тому числі ПДВ — 4400 грн) зі встановленим програмним забезпеченням (ПЗ).

Таблиця 4. Придбання програми разом із об’єктом ОЗ

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Отримано ноутбук зі встановленим ПЗ

152

631

22000

2

Відображено ПК з ПДВ (за наявності зареєстрованої ПН)

644/1

631

4400

641/ПДВ

644/1

4400

3

Перераховано оплату продавцеві

631

311

26400

4

Уведено ноутбук зі встановленим ПЗ в експлуатацію

104

152

22000

висновки

  • Екземпляр комп’ютерної програми, придбаний для кінцевого використання, обліковують на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи», а високодохідники і малодохідники-добровольці зараховують в податкову НМА-групу 6.
  • Якщо за користування програмою сплачуємо періодичні платежі за квартал/півроку/рік, то їх обліковуємо у витратах (через витрати майбутніх періодів).
  • Якщо на вже використовувану програму ставимо за доплату оновлену версію ПЗ, то це поліпшення.
  • Якщо комп’ютерну програму купуємо разом з комп’ютером/ноутбуком/устаткуванням, вона враховується у складі придбаного об’єкта ОЗ.