28.06.2021
До доходу ФОП — платника ЄП включається сума коштів, отримана від продажу товарів і перерахована з одного рахунку, відкритого для підприємницької діяльності, на інший
Ну от… Приїхали. Пам’ятаєте скандальну УПК № 1183* («Податки та бухоблік», 2013, № 10, с. 11)? Так-так, про те, що у ФОП — платника ЄП виникає «дохід від самого себе».
* Узагальнююча податкова консультація, затверджена наказом ДПСУ від 24.12.2012 р. № 1183.
Так от, сьогодні перед нами постає не менш одіозне роз’яснення. У ньому податківці говорять, що у ФОП-єдиноподатника виникає «дохід від самого себе», якщо він перерахував БЕЗготівкові кошти з одного підприємницького рахунка на інший! Сьогоднішнє роз’яснення за безглуздістю навіть перевершує вищезгадану УПК. Якщо ФОП вносить на рахунок готівку, податківці ще можуть запідозрити, що ця готівка «чорна», а тому при надходженні не була оподаткована ані ЄП, ані ПДФО…
А в чому ж можна запідозрити ФОП, який просто перекладає кошти з однієї своєї кишені в іншу? Наголошуємо: ідеться навіть не про те, що гроші надходять на підприємницький рахунок з особистого рахунка (на який теж могли потрапити неоподатковувані гроші). Йдеться про те, що гроші, які надійшли на рахунок ФОП як виручка від реалізації товарів, були включені до єдиноподаткового доходу… і після цього перераховані на інший рахунок цього ж ФОП, теж підприємницький.
Податківці у консультації, що коментується, заявляють: гроші, які надійшли на рахунок ФОП-єдиноподатника з іншого рахунку цього ж ФОП, треба знову включати до ЄП-доходів!
Сказати, що це фіскально — це нічого не сказати. Навіть вищезгадана одіозна УПК № 1183 дозволяє ФОП не відображати повторно дохід, якщо на підприємницький рахунок вноситься готівкова виручка. А консультація із БЗ 107.01.03 пропонує конкретизувати походження готівкових коштів. Якщо внесені готівкові кошти власні (отримані не від ФОП-діяльності) — тоді дохід. А якщо внесено готівкову виручку, яка вже була врахована в ЄП- обліку, ЄП-доходу нема.
Що в нашій ситуації? Походження коштів достеменно відоме (це виручка від реалізації товарів, отримана в безготівковій формі). До єдиноподаткових доходів цю виручку включено, єдиний податок сплачено. Але податківці фіскалять, причому без жодних застережень!
Тобто відображав дохід чи ні (коли виручка надійшла від покупця), сплачено з цього доходу ЄП чи ні — усе це значення не має. Надійшли гроші на підприємницький рахунок — відображай дохід! І те, що гроші надійшли з твого ж власного іншого рахунку, та ще й підприємницького, — нікого не цікавить. Дохід — і все!
Жодних законодавчих аргументів податківці не навели. Тому що їх просто не існує. Все, на що спромоглися фіскали, — заявити, що дохід згідно з п. 292.1 ПКУ відображається за фактом надходження коштів на рахунок ФОП. Але у п.п. 292.1 ПКУ йдеться про надходження на рахунок ФОП іззовні, а не від самого себе.
Залишається послатися хіба що на ч. 2 ст. 17 ГКУ, де йдеться, що одні й ті самі доходи не оподатковуються двічі. І якщо з готівкою ще є запитання, то безготівкові кошти на рахунку ФОП, — оподатковані ЄП однозначно.
Тож можна показати податківцям їх власний лист ДФСУ від 02.08.2019 р. № 3626/6/99-99-13-02-03-15/ІПК (ср. ). Та й у БЗ до 01.01.2021 р. містилася консультація з висновком, аналогічним згаданій ІПК. І жодних правових підстав для зміни викладеної там правової позиції — немає. Бо ж профільні норми ПКУ відтоді не змінилися.