29.06.2023

Імпорт алкоголю/тютюну й продаж уроздріб: чи подавати звіти 1-АО, 1-ОТ?

До нас звертались читачі, які імпортують алкогольні напої та/або тютюнові вироби чи РЕС*. Потім вони реалізують ці імпортні товари лише вроздріб, через власні торговельні точки. Фіскали вимагають від них подання звітів № 1-ОА (у разі імпорту та роздрібного продажу алкоголю) та № 1-ОТ (те ж саме — тютюнових та/або РЕС). Нас запитують: чи зобов’язані вони у таких ситуаціях подавати до ДПС ці оптові торгові звіти?

* Рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

Чого вимагає Закон

«Звітна» норма. Статтею 15 провідного Закону № 481 встановлено, що суб’єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами, РЕС та здійснюють таку діяльність та/або (!) експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до ДПС, щомісяця до 10-го числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, РЕС за формою, встановленою цим органом.

Висновки. Отже, чого вимагає ця норма від торговців? Аналізуємо її у світлі нашого запитання**.

** Тобто щодо виробників її вимоги ми не чіпаємо, «опускаємо» й спирт.

По-перше, згаданий звіт (звіти) зобов’язані подавати саме ті госпсуб’єкти, які отримали ліцензії на оптову (!) торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами та РЕС.

По-друге, ці суб’єкти мають здійснювати «таку діяльність» (у цьому випадку — оптову торгівлю алкогольними чи тютюновими/РЕС виробами) та/або експорт чи імпорт такої продукції. Тобто

для подання відповідного звіту достатньо здійснювати лише імпорт (чи експорт) такої продукції. На це вказує в нормі сполучник «або»

Але (див. «по-перше»!) — у госпсуб’єкта, який здійснює імпорт (чи експорт) алкогольних чи тютюнових/РЕС виробів, має при цьому бути ліцензія саме на оптову торгівлю (виробництво, нагадаю, нас не цікавить). Проте у наших випадках торговці-імпортери продукцію, яку вони імпортували, реалізовували лише уроздріб! Тобто точно мали ліцензії на роздрібну торгівлю…

Ліцензія та імпорт (експорт). Ще один цікавий момент, який стосується імпорту (та експорту) алкогольних напоїв чи тютюнових виробів та РЕС. У абзаці першому ст. 15 Закону № 481 зазначено, що імпорт, експорт алкогольних напоїв, тютюнових виробів, РЕС, здійснюються госпсуб’єктами всіх форм власності без наявності ліцензії. Тож для здійснення імпорту цих товарів госпсуб’єкту взагалі ніяка ліцензія (ні на оптову, ні на роздрібну торгівлю) не потрібна!*

* На відміну від експорту — бо там без ліцензії на оптову торгівлю відповідною продукцію експортеру аж ніяк не обійтися.

Тож наявність та вид ліцензії, яку має (чи тільки планує придбати) імпортер для імпортування цих виробів, не має ніякого значення.

Що говорять нормативи

На виконання згаданої норми (про подання звіту) зі ст. 15 Закону № 481 й було Мінфіном, зокрема, затверджено згадані у запитаннях читачів звіти за формою:

№ 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі»;

№ 1-ОТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі».**

** Звіти за цими формами і Порядки їх заповнення були затверджені наказом Мінфіну від 11.02.2016 № 49.

Зауважимо, що у назвах звітів згадується саме оптова мережа, хоча обсяги роздрібних продажів у них також мають відображатись

Які ж вимоги щодо суб’єктів подання цих звітів фігурують у Порядках їх заповнення? Тут зазначимо, що Порядки не розширюють коло потенційних звітувальників, а просто дублюють норму закону. У п. 1 кожного з Порядків зазначено, що звіт (форм № 1-ОА і № 1-ОТ) подають госпсуб’єкти, які одержали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними чи тютюновими (та РЕС) виробами, незалежно від форми власності, до органів ДФС за основним місцем обліку в електронній формі.

Чи подавати звіти?

На цьому б можна було поставити крапку, але, як повідомляють наші читачі, фіскали, отримавши інформацію щодо фактів імпорту ними алкогольних чи тютюнових/РЕС виробів, вимагають подання згаданих звітів і загрожують штрафами.

Нема опт-ліцензії, нема проблем. Дійсно, у цих звітах відображаються і обсяги імпорту, і обсяги роздрібних продажів через власні торгові пункти/мережі. Однак усі нормативи, як ми бачимо, вимагають подання звітів лише тими госпсуб’єктами, які мають ліцензії на оптову торгівлю алкогольними чи тютюновими/РЕС виробами.

Тож самі лише факти оптової закупівлі (а не торгівлі!) та/або імпорту не впливають на обов’язок подання цих звітів

У наших випадках — якщо хтось із госпсуб’єктів має ще й ліцензії на оптову торгівлю алкогольними чи тютюновими/РЕС виробами, хоча при цьому торгує тільки уроздріб, то відповідний звіт (№ 1-ОА та/або № 1-ОТ) він повинен подавати.

Причому фіскали на практиці наполягають, що за наявності оптової ліцензії подання звітів обов’язкове навіть у тих випадках, коли: госпсуб’єкт не здійснює оптової торгівлі такими виробами чи навіть узагалі ніяких операцій із цими виробами не здійснює! І хоча у першому випадку можна із фіскалами погодитись, то у другому (коли не було взагалі ніяких операцій) — вимоги щодо подання звіту точно неправомірні, оскільки у Законі № 481 (див. вище) чітко написано «здійснюють таку діяльність».

Але у наших випадках якщо оптової ліцензії нема, то вимоги фіскалів абсолютно незаконні!

«Мертві» ліцензії діють. Пам’ятайте й про те, що відповідно до ст. 18 Закону № 481 вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення воєнного стану (або за наявності форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії, зокрема на право обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та РЕС. Тобто якщо ви маєте «оптову» алкогольну або тютюнову/РЕС ліцензію, за якою під час воєнного стану скінчився термін дії або не сплачено черговий платіж, така ліцензія вважається діючою! Відповідно це може вплинути й на обов’язок подання звіту № 1-ОА та/або № 1-ОТ, якщо ви імпортуєте такі товари та/або реалізуєте їх уроздріб. Інакше — можете наразитися на чималі штрафи (див. нижче).

Просто нагадування про штрафчик. Згідно із ст. 17 Закону № 481 неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до ДПС штрафується у розмірі 17000 грн. І воєнний стан від нього не рятує.

Висновки

  • Звіти за формою № 1-ОА та/або № 1-ОТ мають подавати лише ті госпсуб’єкти, які мають ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями та/або тютюновими виробами/РЕС.
  • Причому суб’єкти, як мають «оптові» ліцензії, мають подавати згадані звіти, навіть якщо вони оптової торгівлі такими товарами не здійснюють, але здійснюють їх імпорт та/або роздрібну торгівлю.