01.08.2024

Митниця нарахувала 20 % ПДВ на медичний виріб. Як продавати?

Підприємство імпортувало медичний виріб, ввезення якого має оподатковуватися ПДВ за ставкою 7 %. Проте митним органом відмовлено в декларуванні зазначеного товару за ставкою ПДВ 7 %. Як наслідок, підприємством до операцій імпорту було застосовано ставку 20 %. Ця сума була взята в податковий кредит. Чи можна постачати ці медичні вироби на території України за ставкою 7 %? До митниці для виправлення митної декларації підприємство не зверталося.

Узагалі, ситуація тут непроста.

Якщо коротко, то в разі якщо медичний виріб відповідає умовам для застосування ставки ПДВ 7 %, то постачання такого медичного виробу на митній території України має здійснюватися саме за ставкою 7 %. Незважаючи на те, що «розмитнений» цей товар був за ставкою 20 %. Але, звісно, тут треба бути готовим, що податківці цей момент без уваги не залишать.

Тепер — детальніше.

Ставка ПДВ 7 %

Відповідно до п. 193.1 ПКУ ставка ПДВ 7 % застосовується до операцій з постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію медичних виробів, за умови що такі медичні вироби:

1) дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні;

2) внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність.

Також ставка ПДВ 7 % застосовується до операцій з постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію медичних виробів, дозволених для застосування в межах клінічних випробувань, дозвіл на проведення яких надано центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Припустимо, що наш медичний виріб відповідає таким вимогам, але митним органом відмовлено в декларуванні товару за ставкою 7 % і платнику довелося сплатити на митниці ПДВ за ставкою 20 %.

Податковий кредит

Право на податковий кредит (ПК) за імпортованим товаром виникає в повній сумі ПДВ, сплаченій на митниці. Адже фактично імпортер сплатив саме цю суму до бюджету.

Головна умова для імпортного ПК — сплачений на митниці ПДВ та наявність оформленої митної декларації, що підтверджує його сплату (пп. 198.2, 201.12 ПКУ)

Отже, імпортер цілком правомірно включив до ПК усю сплачену на митниці суму ПДВ (за ставкою 20 %).

Подальше постачання на території України

Якщо щодо медвиробу виконуються умови, які підтверджують право на застосування ставки ПДВ 7 % (див. вище), то підприємство цілком правомірно має право застосовувати до постачань такого медвиробу на митній території України саме ставку ПДВ 7 %.

Ба більше,

обирати на власний розсуд ставку ПДВ платник не може

Тому якщо є підстави застосовувати ставку ПДВ 7 %, то саме вона має і застосовуватися. При цьому ПК, сформований з імпортного ПДВ, повинен зберігатися.

Жодні компенсуючі та/або розподільчі податкові зобов’язання з ПДВ «на різницю у ставках» імпортеру-продавцю нараховувати не потрібно. Адже їх нарахування в цьому разі (в нашому випадку відбувається оподатковуване постачання за ставкою 7 %) не передбачено законодавством.

Те, що в подібній ситуації підприємство має право застосовувати на постачання на митній території України саме ставку ПДВ 7 %, підтверджують і суди

Так, наприклад, у суді (постанова ВС від 06.12.2022 у справі № 826/2831/15) розглядалася справа, коли на медичний виріб, ввезення якого підпадало під ставку ПДВ 7 %, митниця відмовилися декларувати знижену ставку ПДВ 7 % і платнику довелося сплатити за імпортною операцією ставку ПДВ 20 %. Суд погодився з тим, що при постачанні цього імпортованого товару на території України платник правомірно застосував ставку 7 %. Вирішальну роль тут відіграло те, що платником доведено, що медичний виріб підпадає під умови п. 193.1 ПКУ.

Можливі претензії податківців

Основна проблема тут у тому, що навряд чи податківці залишать без уваги той факт, що митне оформлення товару відбулося за ставкою 20 %, а його продаж — за ставкою 7 % (притому, що законодавчих змін у застосуванні ставки не було). Тож треба бути готовим до того, що податківці доводитимуть (спираючись на висновки митників), що відповідний товар не є медичним виробом і до його постачання на митній території України має застосовуватися ставка ПДВ 20 %. І можуть донарахувати ПДВ із постачань на митній території України до ставки 20 %. Тож платнику потрібно бути готовим доводити, що підприємство дійсно мало право на застосування ставки 7 %, і мати аргументи, що саме митний орган неправомірно відмовив в її застосуванні. Імовірніше, правоту доведеться відстоювати в суді.

ВИСНОВКИ

  • Якщо щодо медвиробу виконуються умови, які підтверджують право на застосування ставки ПДВ 7 % (п. 193.1 ПКУ), то підприємство цілком правомірно має право застосовувати до постачань такого медвиробу на митній території України саме ставку ПДВ 7 %.
  • Обирати на власний розсуд ставку ПДВ платник не може.
  • Якщо платнику довелося сплатити на митниці ПДВ за ставкою 20 %, то право на ПК за імпортованим товаром виникає в повній сумі ПДВ, сплаченій на митниці. Адже фактично імпортер сплатив саме цю суму до бюджету. Жодні компенсуючі та/або розподільчі податкові зобов’язання з ПДВ «на різницю у ставках» імпортеру-продавцю нараховувати не потрібно.