19.12.2024

Бронювання та зарплата 20000 грн

Підприємство забронювало чи має намір бронювати працівників. У такому разі, скоріш за все, йому доведеться відстежувати виконання вимоги про зарплату в 20000 грн, як за заброньованим працівником, так і в цілому по підприємству. Як цей показник обчислюється? Які виплати входять до складу зарплати? Чи враховується зайнятість працівників? Що буде, якщо не виконати зарплатну вимогу? Відповіді на ці та інші запитання, що стосуються обчислення зарплатних показників, ви знайдете в цій статті.

Ця стаття для підприємств*, які бронюють працівників та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі — Порядок № 76).

* Підприємства, що мають у статутному капіталі частки з державною чи комунальною формами власності, чіпати не будемо.

Переважна більшість підприємств, які визнаються критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, має дотримуватися таких умов:

1) розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників підприємства за останній календарний квартал має становити не нижче 2,5 мінзарплат, тобто 20000 грн;

2) щомісячна заробітна плата заброньованого працівника протягом строку, на який надано бронювання, повинна бути не нижче 2,5 мінзарплат — 20000 грн.

Саме про ці «дві по 20» і йтиметься далі. А почнемо з середньої зарплати.

Середня зарплата за квартал

Роз’яснення щодо розрахунку показника середньої зарплати застрахованих осіб — працівників за календарний квартал надано Мінекономіки в листі від 11.12.2024 № 2704-25/89101-01. Міністерство пропонує здійснювати його на підставі даних Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок). У вигляді формули цей розрахунок можна представити так:

Розглянемо, як це працює, на прикладі.

Приклад 1. Підприємство бажає в січні 2025 року оновити статус критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників цього підприємства за IV квартал 2024 року має становити не нижче 20000 грн. Фрагмент Податкового розрахунку, за даними якого обчислюється цей показник, наведено нижче.

Середня зарплата за IV квартал 2024 року на підприємстві становить:

(300000 + 350000 + 330000 + 5000 + 10000 + 7000 + 2000) : (13 + 14 + 13) = 25100 (грн).

Як бачите, до розрахунку середньої зарплати потрапляють зарплата та лікарняні. А ось допомога по вагітності та пологах, а також винагороди за цивільно-правовими договорами (далі — ЦПД) за бортом.

У першому та останньому місяцях кварталу будьте уважні з відпускними, якщо ви їх нараховуєте не місяць у місяць, а наперед, та з лікарняними, які можуть нараховуватися в наступному місяці за поточний місяць. Контролюйте виконання вимоги щодо середньої, щоб вона «не просіла», наприклад, через те, що відпускні були нараховані в останньому місяці ще попереднього кварталу, а лікарняні будуть нараховані в наступному.

Також зверніть увагу, що в рядку 105 кожен найманий працівники рахується, як 1, незалежно від зайнятості. Тож працівники з неповною зайнятістю, наприклад, що займають 0,25 чи 0,5 штатної одиниці й отримують невисокі зарплати, будуть зменшувати середню за підприємством.

До речі, окрім вас, дотримання підприємством показника середньої зарплати також контролює орган, який надав йому статус критично важливого. Причому такий

контроль відбувається як при наданні цього статусу, так і в подальшому протягом всього часу перебування підприємства в такому статусі

Падіння середньої зарплати за квартал нижче 20000 грн = втрата статусу критично важливого для підприємства + втрата відстрочки всіма заброньованими ним військовозобов’язаними (див. абзац третій п. 61 Критеріїв*, п.п. 3 п. 31 Порядку № 76).

* Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджені постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.

Що не так з розрахунком від Мінекономіки?

Порядок обчислення середньої зарплати, запропонований Мінекономіки, дуже схожий на порядок визначення середнього доходу, який використовують податківці (див. п. 3.6 Методики проведення перевірки загальних положень податкового та іншого законодавства України.., затвердженої наказом ДПСУ від 09.06.2023 № 444).

Проте у податківців більш зіставні показники в розрахунку. Вони загальну суму доходів, що відображена в рядку 1 розд. І Податкового розрахунку (зарплата + лікарняні + допомога по вагітності та пологах + винагороди за ЦПД), ділять на показник рядка 105, де зазначається кількість застрахованих осіб, яким такі виплати нараховувалися.

Річ у тім, що рядок 105 хоч і має назву «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату / (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення)», але до нього звичайні підприємства включають усіх застрахованих осіб, які відображаються в Д1, окрім тих, кому дохід не нараховувався. Це випливає з роз’яснення в БЗ 201.06.01 БЗ. Тобто до рядка 105 повинні потрапляти не тільки працівники, яким нараховувалися зарплата та лікарняні, а й особи, які отримували винагороду за ЦПД та допомогу по вагітності та пологах.

Допускаємо, що Мінекономіки, коли пропонувало свій розрахунок середньої, не знало про такі секрети рядка 105. Але за такого підходу окремі роботодавці, у яких є ЦПДшники та працівниці, що отримали допомогу по вагітності та пологах, можуть опинитися в неприємній ситуації. Адже такі особи через відображення їх кількості у рядку 105 зменшать середню зарплату.

Ще такий нюанс. Формуючи Податковий розрахунок за IV квартал 2024 року, перевірте, кого у вас взагалі «підтягує» до рядка 105. Нам відомо, що окремі програмні продукти для подання звітності до цього рядка «тягнули» з Д1 і тих, хто не мав нарахувань, оскільки був мобілізований, перебував у відпустці за свій рахунок тощо. Якщо ви в рядах таких «щасливчиків», відкоригуйте показники рядка 105. Приберіть тих, хто не мав доходу.

Зарплата заброньованих за місяць

Протягом періоду, на який надано бронь, зарплата заброньованого працівника звичайного підприємства (крім резидентів Дія Сіті) не має бути нижчою 20000 грн. Проговоримо, на що тут слід звернути увагу.

1. 20000 грн — це нарахована, тобто «зрязна» зарплата.

Приклад 2. У грудні 2024 року заброньованому працівнику нараховано зарплату в загальній сумі 20500 грн. Сума «на руки» після утримання ПДФО та ВЗ — 15785 грн.

З мінімальною межею у 20000 грн порівнюємо нараховану зарплату працівника

Її сума (20500 грн) перевищує цю межу. Тож вимогу щодо зарплати за місяць виконано.

2. 20000 грн — це не лише оклад / тарифна ставка. Цю суму формують й інші виплати, які входять до складу зарплати.

Приклад 3. У грудні 2024 року заброньованому працівнику нараховано зарплату за фактично відпрацьований час, у тому числі оклад 18000 грн та місячну премію 3600 грн.

Загальна сума нарахованої зарплати за грудень дорівнює:

18000 + 3600 = 21600 (грн).

Оскільки її сума перевищує межу в 20000 грн, зарплатна умова Порядку № 76 за працівником виконана.

Що стосується лікарняних, то, на наш погляд, вони також повинні враховуватися до загальної суми зарплати за місць для порівняння з межею в 20000 грн. Оскільки відповідно до алгоритму Мінекономіки (див. вище) лікарняні враховуються при обчисленні середньої зарплати на підприємстві, то логічно їх включати й до суми зарплати заброньованого працівника за місяць.

3. 20000 грн має бути завжди, незалежно від зайнятості, фактично відпрацьованого часу, наявності відпустки чи хвороби. Тобто навіть якщо заброньований займає 0,25 штатної одиниці, його нарахована зарплата за місяць не повинна бути нижче 20000 грн.

Також не має «просідати» зарплата через відпустку чи лікарняні. Якщо ж «просідає», рекомендуємо передбачити колдоговором або іншим документом, що регулює питання оплати праці, виплати-компенсатори, які б дотягували зарплату за місяць до 20000 грн. Причому такі виплати мають входити до складу зарплати. Варіант з наданням разової матдопомоги тут не пройде.

Приклад 4. Підприємство прийняло працівника на роботу з 16.12.2024 на неповний робочий день (займає 0,5 штатної одиниці) й бажає його забронювати. Оклад працівника — 44000 грн. Зарплата за грудень — 12000 грн.

Оклад працівника вищий за мінімальну межу. Водночас для цілей бронювання важливий не оклад, а фактично нарахована зарплата за місяць. Зарплата працівника за фактично відпрацьований час у грудні (12000 грн) нижча за мінімальну межу (20000 грн). Тож у грудні забронювати його не вийде. Водночас підприємство може повернутися до цього питання в січні, звісно, якщо зарплата працівника дозволить.

Приклад 5. Працівник хворів з 23 по 27 грудня 2024 року. Лікарняний стане готовим до сплати та буде оплачений у січні 2025 року.

У грудні працівнику нараховано зарплату за фактично відпрацьований час в сумі 17000 грн, а також доплату за інтенсивність праці в сумі 3100 грн.

Загальна зарплата працівника за грудень — 20100 грн (17000 + 3100) не нижча за межу в 20000 грн. Тож зарплатна умова Порядку № 76 за працівником виконана.

Ще один нюанс. Якщо будете розглядати варіант підняття окладу / ставки працівнику з неповним робочим часом, не забувайте про необхідність диференціації зарплати залежно від складності виконуваних робіт та кваліфікації працівника. Тобто не повинно такого бути, щоб оклад економіста, якого бронюють, був вищий за оклад директора.

Увага! Падіння зарплати будь-якого заброньованого працівника критично важливого для економіки підприємства нижче 20000 грн призводить до:

1) втрати такого статусу підприємством;

2) анулювання відстрочки всім заброньованим ним військовозобов’язаним;

3) неможливості повернути свій критично важливий для економіки статус протягом 6 місяців після його скасування.

Тобто тут потрібно бути максимально уважним, бо наслідки дуже серйозні.

Висновки

  • Мінекономіки пропонує середню зарплату за квартал знаходити шляхом ділення суми рядків 1.1, 1.3, 1.4 розд. І на рядок 105 заголовної частини Податкового розрахунку.
  • Нарахована зарплата за місяць заброньованого працівника не має бути нижчою за 20000 грн. Ця вимога має виконуватися незалежно від зайнятості працівника, а також його перебування у відпустці чи на лікарняному.
  • Падіння середньої зарплати за квартал або зарплати заброньованого працівника нижче 20000 грн призведе до втрати підприємством статусу критично важливого для економіки та анулювання відстрочки всім заброньованим ним військовозобов’язаним.