19.12.2024
За загальним правилом зіпсовані, втрачені, знищені товари вважаються такими, що не використані в господарській діяльності. А це спричиняє необхідність нарахування компенсуючих податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ за п.п. «г» п. 198.5 ПКУ (як на негосподарське використання). Але чи будуть вони нараховуватися в нашому випадку?
Спочатку варто звернути увагу на п. 321 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, який дозволяє не вважати використаними в негосподарській діяльності (і, відповідно, не нараховувати компенсуючі ПЗ за п. 198.5 ПКУ)
за товарами, які знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили в період дії воєнного стану
Щоправда, податківці вимагають для застосування цього пункту (щоб мати право не нараховувати компенсуючі ПЗ за п. 198.5 ПКУ), окрім акта про пожежу мати ще й індивідуальний сертифікат ТПП (детальніше див. у статті «Товари / ОЗ знищено війною: податківці знову вимагають сертифікат ТПП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 58).
Але припустимо, що у платника ПДВ немає підстав для застосування звільнення з п. 321 підрозд. 2 розд. XX ПКУ або платник не ризикує користуватися таким звільненням.
У такому разі для нашого випадку слід урахувати, що компенсуючі ПЗ за п. 198.5 ПКУ (як на негосподарське використання товарів)
нараховуються в тому разі, якщо товари були придбані з ПДВ (це прямо сказано в п. 198.5 ПКУ) і за ними виникло право на податковий кредит (є вхідна зареєстрована податкова накладна (ПН))
Якщо ж тютюнові вибори придбані без ПДВ (у т. ч. зв’язку з дією звільнення, передбаченого п. 197.27 ПКУ, тобто отримана «вхідна» ПН, як на звільнену операцію з кодом пільги «14060554»), то необхідності нараховувати за ними компенсуючі ПЗ за п. 198.5 ПКУ взагалі не виникає. Адже, повторимо, компенсуючі ПЗ з ПДВ можуть бути тільки в тому випадку, якщо ПДВ був «на вході» (тобто коли є що компенсувати).
При цьому варто звернути увагу: якщо платник продає одночасно як пільгові товари, такі і ті, що оподатковуються ПДВ на загальних підставах, то у нього виникають підстави робити розподіл ПДВ за ст. 199 ПКУ — за придбаннями з ПДВ (тобто за якими виникає податковий кредит), які одночасно використовуються як в оподатковуваних, так і в пільгових операціях. Як правило, такими придбаннями «подвійного призначення» є: оренда офісу, комунальні платежі щодо офісу або приміщень, у яких ведуть подвійну діяльність, витрати на послуги зв’язку (телефон, інтернет), канцелярські витрати тощо (детальніше див. статтю «Умови розподілу ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 1-2).
Тепер розглянемо випадок, коли тютюнові вироби були придбані з ПДВ (наприклад, у безпосереднього виробника або імпортера), а подальша їх реалізація здійснюється без ПДВ в силу дії звільнення від ПДВ за п. 197.27 ПКУ.
Нагадаємо, що відповідно до п. 197.27 ПКУ ПДВ із тютюнової продукції сплачують виключно виробники, їх торгові доми, а також імпортери такої продукції. Подальші постачання тютюнової продукції, на яку встановлені МРЦ (максимальні роздрібні ціни), мають пільговий режим оподаткування — звільнені від ПДВ п. 197.27 ПКУ. А от коли на конкретну тютюнову продукцію МРЦ не встановлено, то на всіх етапах її постачання ПДВ справляють за ставкою 20 %.
Так ось, у випадку якщо тютюнові вироби були придбані з ПДВ, а їх реалізація здійснюється без ПДВ, то оскільки придбані тютюнові вироби призначені для використання в пільгових операціях (при їх продажу буде застосовуватися пільга з ПДВ), за ними одразу (в періоді придбання, але за умови наявності зареєстрованої ПН) мають нараховуватися компенсуючі ПЗ за п. 198.5 ПКУ* та складатися компенсуюча ПН з типом причини «09» ( постачання для операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ). І оскільки такий компенсуючий ПДВ нарахований одразу (при придбанні товару), то
повторно (при знищенні такого товару) нараховувати його не потрібно
* Аналогічно і в цьому випадку, оскільки платник здійснює одночасно (1) пільгові операції (продаж тютюнових виробів, який звільняється від ПДВ) і (2) операції, які оподатковуються ПДВ, то у нього також виникає обов’язок розподілу ПДВ за ст. 199 ПКУ за придбаннями, що одночасно використовуються в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях.