05.12.2024
* Про попередні два читайте в статтях «Національний кешбек: навіщо, як, кому і скільки?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 72 та «Національний кешбек: тепер і для бізнесу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82.
Порядок реалізації цього експериментального проєкту (далі — Порядок № 1330) затверджено постановою КМУ від 22.11.2024 № 1330. Мета проєкту — підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги. Суть проєкту — надання одноразової державної грошової допомоги «Зимова підтримка» (далі — допомога). Розмір допомоги — 1 тис. грн.
Джерело фінансування — кошти державного бюджету (п. 7 Порядку № 1330)
Як заявляють урядовці, це лише один з елементів комплексного пакета «Зимової підтримки» для українських родин. Очевидно, мається на увазі, що є ще й інші елементи, як-от одноразова грошова допомога окремим категоріям осіб для проходження зимового періоду 2024/25 року «Тепла зима» в розмірі 6500 грн, запроваджена постановою КМУ від 26.11.2024 № 1341. Однак її тут ми не розглядатимемо через вузьке коло її отримувачів (діти з малозабезпечених сімей, а також діти та особи з інвалідністю I групи з числа внутрішньо переміщених осіб). Інформацію про неї див. за посиланням.
Претендувати на отримання одноразової допомоги в розмірі 1 тис. грн можуть фізичні особи, які (п. 8 Порядку № 1330):
— станом на 1 грудня 2024 року досягли повноліття (їм виповнилося 18 років);
— мають присвоєний в установленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП);
— на момент подання заявки на отримання допомоги перебувають на території України, крім тимчасово окупованої території
Водночас з п. 10 Порядку № 1330 можна дійти висновку, що право на отримання цієї допомоги мають також фізособи, які через свої релігійні переконання відмовились від РНОКПП і мають відповідну відмітку в паспорті.
Крім того, допомога виплачується на кожного із дітей (малолітніх, неповнолітніх осіб, над якими встановлено опіку, піклування). Її виплачуватимуть одному з батьків (одному з опікунів, піклувальників, законних представників малолітніх, неповнолітніх осіб).
Існує три способи залежно від категорії отримувача допомоги:
— з використанням мобільного додатка Дія;
— через уповноважені банки;
— через «Укрпошту».
Для отримання допомоги перевірятиметься інформація про перебування отримувачів на території України. Відповідні відомості держава братиме з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України (п. 9 Порядку № 1330).
Розглянемо кожен із зазначених способів по черзі.
Через Дію. Першочергово слід сформувати заявку на отримання допомоги.
Заявка може бути подана протягом грудня 2024 року — лютого 2025 року
Фактично їх приймання у цифровому форматі розпочалося з 1 грудня. Для подання заявки необхідно (п. 9 Порядку № 1330):
1) установити або оновити мобільний додаток Дія на смартфоні, планшеті тощо, пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;
2) обрати в Дії послугу «Зимова підтримка», ознайомитися з описом програми та натиснути кнопку «Розпочати»;
3) вибрати картку для зарахування коштів. Якщо у вас уже є картка «Національний кешбек», виберіть її. Якщо немає, мобільний додаток Дія запропонує відкрити її в одному з банків-партнерів програми;
4) перевірити дані заявки та підтвердити, що ви перебуваєте на території України.
Якщо у вас є неповнолітні діти, один з батьків може сформувати окрему заявку на отримання допомоги на кожного з дітей
Однак це можливо лише тоді, коли в Дії відображаються актові записи про їх народження. Допомогу на дітей буде зараховано на ту саму картку, що ви обрали в п. 3 (див. вище).
Після того як заявка буде схвалена, кошти надійдуть на обрану в Дії картку протягом 10 днів.
Через уповноважені банки. Окремі громадяни можуть подати заявку на отримання допомоги, звернувшись до відділення уповноваженого банку (їх повний перелік див. тут). Цей спосіб призначений для (п. 10 Порядку № 1330):
— громадян, які через свої релігійні переконання відмовились від РНОКПП;
— громадян віком старше 65 років, у яких відсутня технічна можливість подати заявку на отримання допомоги через Дію;
— батьків (опікунів, піклувальників) малолітніх, неповнолітніх осіб. Для цієї категорії такий резервний спосіб подати заявку знадобиться в тому разі, якщо з певних причин у Дії не відображається свідоцтво про народження дитини. Тож їм доведеться цей документ надавати банку в паперовому вигляді.
Прийом заявок на отримання допомоги через відділення банків-партнерів почнеться з 10 грудня
Після оформлення заявки банк відкриє спеціальний рахунок для виплати допомоги та оформить банківську картку «Національний кешбек» (віртуальну або пластикову), куди будуть зараховані кошти. Інформацію про зарахування коштів банк повідомить через СМС або мобільний застосунок. Виплата здійснюватиметься протягом 10 днів.
Через «Укрпошту». Цей спосіб передбачений для тих громадян, які свої пенсійні або соціальні виплати отримують у відділеннях «Укрпошти» (п. 14 Порядку № 1330), а саме для:
— пенсіонерів віком старше 60 років;
— осіб з інвалідністю 1 та 2 групи;
— осіб з інвалідністю з дитинства 1, 2 групи;
— осіб, які отримують надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А,
а також
— громадян, які отримують усі види пенсійних та соціальних виплат через «Укрпошту» на територіях активних бойових дій.
Усім переліченим категоріям заявку на отримання допомоги подавати не треба. Списки таких отримувачів Мінсоцполітики мало скласти до 25.11.2024. Якщо ви потрапили в ці списки, то скористатися першими двома способами вам не вдасться.
Про нарахування 1000 гривень повідомлять працівники «Укрпошти» під час виплати пенсії або соціальної допомоги в грудні
Тут усе залежить від того способу, яким ви отримали допомогу.
Якщо подавали заявку через Дію або банк-партнер. В такому разі ви маєте спеціальний рахунок і відкриту до нього банківську картку «Національний кешбек» (віртуальну або пластикову). Тобто основне призначення цього рахунка / картки — зарахування кешбеку відповідно до Порядку № 952* (подробиці — в статті «Національний кешбек: навіщо, як, кому і скільки?»).
Тепер на цей же рахунок вам буде зараховано допомогу в розмірі 1000 грн. Тож логічно припустити, що її можна витратити так само і в той же спосіб, що й кошти, отримані у вигляді кешбеку. Причому цей висновок справедливий також для тих одержувачів допомоги, які в програмі «Національний кешбек» досі участі не брали і брати не збираються.
Зняти допомогу готівкою буде неможливо. Передбачена тільки можливість безготівкової оплати за напрямами, визначеними п. 15 кешбечного Порядку № 952,
а саме на:
— оплату товарів українського виробництва і послуг згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до Порядку № 952. Цей перелік на сьогодні значно розширено й доповнено порівняно з первісним, тому є сенс кожному ознайомитися з ним заново. Основні ж позиції — медичні, комунальні, транспортні послуги, послуги мобільного зв’язку, спорт, кіно, ресторани — залишились у ньому незмінними. З товарів — тільки книги та інша друкована подукція, а також аптечні та оптичні товари;
— придбання військових облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) у суб’єктів господарювання, що мають код MCC (Merchant Category Code) операції з цінними паперами;
— надання благодійної допомоги, пов’язаної з відсіччю збройної агресії рф благодійним організаціям, які приймають в оплату платіжні картки та мають код MCC благодійність.
Банки розпізнаватимуть категорію під час оплати карткою за допомогою МСС-кодів. Це код, який присвоюється торговою точкою і характеризує напрям бізнесу.
Кошти, зараховані на спеціальний рахунок, можуть бути використані отримувачем допомоги до 31 грудня 2025 року (п. 13 Порядку № 1330)
Якщо допомогу отримали через «Укрпошту». В цьому разі ні про який спецрахунок і платіжну картку кожному отримувачеві допомоги не йдеться. Як же тоді можна буде розпорядитися цією допомогою. Про це в п. 14 Порядку № 1330 сказано тільки, що виплата одноразової допомоги здійснюється шляхом одночасного спрямування коштів:
— за напрямами, визначеними п. 15 Порядку № 952 (тобто на придбання тих товарів і послуг, про які йшлося вище, а також військових ОВДП і надання благодійної допомоги) за умови, що «Укрпошта» має можливість забезпечити реалізацію відповідних напрямів;
— на придбання товарів українського виробництва, які реалізує «Укрпошта»;
— на оплату послуг «Укрпошти», зокрема передплату газет та журналів (якщо ще хтось користується цією послугою).
Виплати, отримані через «Укрпошту», можна буде використати до 28 лютого 2025 року включно
Як саме це відбуватиметься, в Порядку № 1330 немає жодного слова. Сайт «Укрпошти» обіцяє, що компанія надасть детальні інструкції, як це зробити, найближчим часом.
І тільки сайт Мінекономіки конкретизує, що кошти можна використати максимум за 3 візити. Візит — це одне обслуговування (спілкування) клієнта з листоношею або співробітником у відділенні. Якщо всі кошти не будуть використані за 3 візити, залишок буде повернуто на рахунки Мінекономіки. При цьому в рамках одного візиту можна здійснити декілька оплат тисячею.
Про отримання допомоги готівкою тут також не йдеться. Нам це здалося схожим на погашення боргових розписок. «Укрпошта» винна своєму клієнту певну суму в межах 1 тис. грн, однак віддати її грішми вона не може, тому пропонуватиме клієнту в рахунок боргу або купити свої товари / послуги, або оплатити цією віртуальною тисячею комуналку тощо.
Порівняно з кешбеком, для звільнення якого від оподаткування нещодавно запровадили спеціальну норму (див. новий п. 35 підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ), одноразовій тисячі пощастило менше. Однак уже зараз урядовці в один голос стверджують (див. тут і тут), що жодних податків на отриману 1000 грн нараховуватися не буде. На чому ґрунтується ця їхня впевненість, а також як подивиться на це ДПСУ, нам не відомо. Але якщо вони думають, що той самий п. 35 підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ врятує від оподаткування не тільки кешбек, а ще й тисячу, то мусимо їх засмутити. Ця норма сформульована так, що ніяка інша допомога, крім кешбеку, нею не охоплюється.
Разом з тим для таких випадків у ПКУ є універсальна норма — п.п. 165.1.1 ПКУ, згідно з якою
до оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, які отримує платник податку з бюджетів та Фондів згідно із законом, указами Президента України та актами КМУ
Вище ми з’ясували, що виплата одноразової допомоги в розмірі 1 тис. грн фінансується з державного бюджету (п. 7 Порядку № 1330) і надається на умовах, визначених актом КМУ. У зв’язку з цим такі суми не повинні включатися до оподатковуваного доходу фізичної особи на підставі п.п. 165.1.1 ПКУ.
Водночас якщо такий дохід не оподатковується ПДФО, то військового збору (ВЗ) також не буде (п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).
Таким чином, вважаємо, що
дохід у вигляді одноразової державної допомоги «Зимова підтримка» не оподатковується ПДФО та ВЗ
До речі, умови виплати цієї допомоги багато в чому схожі з умовами виплати так званої ковідної тисячі в рамках програми «єПідтримка». А щодо останньої головні фіскали твердо дотримувалися думки щодо неоподаткування її ПДФО і ВЗ (див. БЗ 103.02, що діяла до 07.02.2022). Причому без запровадження будь-яких додаткових звільнюючих норм. Сподіваємося, що так буде й цього разу.