05.12.2024

Блокування податкових накладних на експортне забезпечення

Постанова КМУ від 18.10.2024 № 1187

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Кабмін вніс зміни в Порядок блокування ПН*.

Зміни стосуються виключно порядку блокування податкових накладних (ПН) / розрахунків коригування (РК), складених на експорт товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення (ПН/РК на експорт товарів РЕЗ). Для всіх інших ПН/РК змін немає.

Визначені етапи моніторингу ПН/РК на експорт товарів РЕЗ та ознаки безумовної реєстрації таких ПН/РК

* Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

Зміни, внесені цією постановою, стосуються виключно ПН/РК, складених на експорт товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення ПДВ. Тобто стосуються лише експортерів товарів РЕЗ. Нагадаємо, що Кабмін постановою від 29.10.2024 № 1261 ухвалив рішення, про введення РЕЗ для окремих видів сільськогосподарських (с/г) товарів з 01.12.2024 (перелік кодів УКТ ЗЕД, на які поширюється цей режим, наведено в додатку до постанови) (деталі знайдете в статті «З грудня запроваджується режим експортного забезпечення ПДВ для деяких сільськогосподарських товарів» // «Податки & бухоблік», 2024, № 92). Отже, починаючи з 01.12.2024, ПН/РК на експорт товарів РЕЗ будуть складатися і реєструватися за своїми особливими правилами, у т. ч. установлений і свій механізм блокувального моніторингу таких ПН/РК.

Змінами визначено правила моніторингу ПН/РК на експорт товарів РЕЗ та ознаки безумовної реєстрації таких ПН/РК.

Зазначимо, що під блокувальний моніторинг потрапляють ПН на експорт товарів РЕЗ (нагадаємо, що така ПН складається і реєструється ще до початку митного оформлення) та РК до цієї ПН, який реєструється ще до початку митного оформлення товару (РК-1). А ось РК до ПН на експорт товарів РЕЗ, які будуть вже реєструватися після митного оформлення товару (для приведення даних ПН у відповідність із даними МД або на зміну ставки) не блокуються (вони потрапляють під ознаки безумовної реєстрації).

Етапи моніторингу ПН/РК на експорт товарів РЕЗ

Почнемо з особливостей механізму моніторингу ПН/РК на експорт товарів РЕЗ.

Якщо ПН на експорт товарів РЕЗ або РК-1 до такої ПН відповідає ознакам безумовної реєстрації (при цьому для таких ПН/РК-1 визначені свої ознаки безумовної реєстрації), такі ПН/РК-1 не блокуються і підлягають реєстрації.

Якщо ПН на експорт товарів РЕЗ або РК-1 до такої ПН не відповідає ознакам безумовної реєстрації, то далі платник перевіряється на предмет відповідності критеріям ризиковості платника. При відповідності хоча б одному показнику ризиковості платника ПН/РК-1 на експорт товарів РЕЗ блокується. У цій частині все, як і для «звичайних» ПН/РК.

Відмінності є, якщо ПН/РК-1 не вписалася в ознаки безумовної реєстрації, але й платник не є ризиковим. За звичайними ПН/РК далі йде перевірка платника на наявність показників позитивної податкової історії, а при їх відсутності — на відповідність ПН/РК критеріям ризиковості операцій. Але для ПН/РК-1 на експорт товарів РЕЗ діють дещо інші правила. Як визначено оновленими пп. 5 та 7 Порядку блокування ПН за ПН/РК на експорт товарів РЕЗ перевірка на показники податкової історії та показники ризиковості операцій не здійснюється.

Тобто

якщо платник не є ризиковим, то ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 не блокується

Це підтверджують і податківці в презентації.

Отже, в принципі,

платнику достатньо бути тільки неризиковим для того, щоб його ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 не потрапили під блокування

А ось якщо платника включили до числа ризикових платників — то від блокування ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 його врятують відповідність ПН/РК-1 ознакам безумовної реєстрації.

Але відповідність ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 ознакам безумовної реєстрації для неризикового платника можуть пришвидшити реєстрацію ПН/РК.

Нагадаємо, що на відміну від «звичайних» ПН/РК, реєстрація ПН на експорт товарів РЕЗ та РК до них та надсилання квитанції здійснюється протягом трьох операційних днів з дня їх подання для реєстрації (п. 27 Порядку № 1246*).

* Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246.

Але, як простежується з презентації податківців, якщо ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 платника відповідає ознакам безумовної реєстрації, то реєстрація такої ПН/РК відбуватиметься протягом одного операційного дня. Якщо ж ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 не відповідає ознакам безумовної реєстрації і платник не ризиковий, то реєстрація таких ПН/РК відбувається протягом 3 операційних днів.

Тобто

відповідність ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 критеріям безумовної реєстрації дозволяє ще й скоротити час, протягом якого ці ПН/РК будуть реєструватися

Ознаки безумовної реєстрації ПН/РК на РЕЗ

Це ознаки, при відповідності яким ПН підлягає безумовній реєстрації. Для ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 встановлені свої (окремі від звичайних ПН/РК) ознаки безумовної реєстрації (п. 31 Порядку блокування ПН).

При цьому ці ознаки є різними:

1) для суб’єктів господарювання (СГ), у яких площа земельних ділянок с/г призначення становить не менше 500 га (умовно «виробники») (п.п. 1 п. 31 Порядку блокування ПН);

2) для СГ, у яких площа земельних ділянок с/г призначення становить менше 500 га (умовно «трейдери») (п.п. 2 п. 31 Порядку блокування ПН).

Тобто

які саме ознаки безумовної реєстрації будуть застосовуватися відносно ПН/РК на експорт товарів РЕЗ, залежить від того, яку площу земельних ділянок с/г призначення має експортер (до 500 га чи 500 та більше га)

При цьому під ознаки безумовної реєстрації не потрапляють ПН та експорт товарів РЕЗ та РК-1 до таких ПН з кодами УКТ ЗЕД 0409 00 00 00; 0802 31 00 00 та 0802 32 00 00.

Ознаки безумовної реєстрації для СГ, у яких площа с/г земель не менше 500 га (умовно «виробники»). Всі критерії мають виконуватися одночасно:

1) такий СГ повинен мати земельні ділянки с/г призначення площею не менше 500 га станом на 01.01 попереднього року і станом на 01.01 поточного року;

2) на дату прийняття ПН/РК-1 на реєстрацію потрібно бути зареєстрованим платником ПДВ не менше 365 днів та не мати прострочки в поданні ПДВ-декларацій за останні 12 звітних місяців;

3) на дату прийняття ПН/РК-1 на реєстрацію відсутнє чинне рішення про відповідність одному з критеріїв ризиковості платника податку згідно з пп. 1 — 5 Критеріїв ризиковості платника. Варто звернути увагу:

мова йде лише про ризиковість платника за критеріями 1 — 5. Якщо, наприклад, платника включено в ризикові за критерієм 8 «наявна податкова інформація», то це не може стати перепоною для безумовної реєстрації ПН на експорт товарів РЕЗ, якщо всі інші критерії виконуються

4) на дату прийняття ПН/РК-1 на реєстрацію основне місце обліку СГ не знаходиться на окупованій території / території бойових дій / можливих бойових дій;

5) СГ не перебуває у стані банкрутства, ліквідації, припинення;

6) на дату прийняття ПН на реєстрацію сума податкового боргу не перевищує 1 мінзарплату станом на 1 січня поточного року;

7) обсяг операцій, зазначений у ПН на експорт товарів РЕЗ, не перевищує обсягу операцій, визначеного за формулою:

∑експ1 = ∑власн × Ккурс × 1,5 - ∑постачпоточ + ∑придбпоточ - ∑риз - Sексп_різниця.

Далі розглянемо складові формули, але якщо коротко узагальнити формулу, то

базовим показником для розрахунку ліміту обсягу постачань товарів РЕЗ у поточному році (щоб ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 претендувала на безумовну реєстрацію) є обсяг постачання товарів РЕЗ за минулий календарний рік

Тобто якщо взяти «чистого» виробника товару РЕЗ (у якого немає товарів РЕЗ «на вході»), то ліміт обсягу постачань товару РЕЗ поточного року (для того, щоб ПН на експорт товару РЕЗ потрапила під безумовну реєстрацію) розраховується так: береться обсяг постачань цього товару РЕЗ за минулий календарний рік (при цьому враховуються постачання товарів РЕЗ як на території України, так і на експорт), коригується цей обсяг на коефіцієнт зміни курсу валюти за рік та помножується на коефіцієнт 1,5 (тобто закладається можливий ріст ціни або обсягу до 50 %).

Тепер детальніше розглянемо складові формули.

Показник

Опис показника

Коментар

∑власн

Сума обсягу власного виробництва, який розраховується як різниця між обсягами постачання та придбання товарів РЕЗ за операціями, відображеними у ПН/РК, прийнятих і зареєстрованих у Реєстрі у попередньому календарному році

Цей показник (показник обсягу власного виробництва за попередній рік) є для виробників одним з ключових. Адже фактично від нього розраховується сума ліміту обсягу постачань поточного року для безумовної реєстрації ПН на експорт товарів РЕЗ та РК-1.

Для його розрахунку будуть братися дані прийнятих зареєстрованих ПН/РК за попередній календарний рік, в яких фігурують коди товарів РЕЗ. При цьому показник буде розраховуватися як різниця між:

— обсягами постачання товарів РЕЗ за попередній календарний рік (при цьому враховуються як обсяги експорту, так і обсяги постачання на території України);

— обсягами придбання товарів РЕЗ за попередній календарний рік

Ккурс

Коефіцієнт зміни курсу долара США

Коефіцієнт, який враховує зміну курсу валюти за рік. Береться співвідношення курсу долара США, який діє на 00 годин дня подання на реєстрацію ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 до курсу долара США, який діяв на 00 годин першого числа місяця відповідно місяця минулого року.

Наприклад, при поданні експортної ПН на реєстрацію 15.12.2024 буде братися співвідношення курсу на 00 годин 15.12.2024 до курсу, що діяв на 01.12.2023

1,5

Постійний коефіцієнт 1,5

Закладається можливий ріст обсягу / ціни до 50 %

∑постачпоточ

Постачання товарів РЕЗ поточного року

Обсяг постачань товарів РЕЗ поточного року. Визначається за даними прийнятих і зареєстрованих ПН на постачання ПН/РК, в яких містяться коди товарів РЕЗ.

При цьому враховуються як операції експорту цих товарів, так і постачання на митній території України цих товарів.

Цей показник зменшує ліміт обсягу операцій

∑придбпоточ

Придбання товарів РЕЗ поточного року

Обсяг придбання товарів РЕЗ, який відображений у «вхідних» ПН/РК, прийнятих для реєстрації та зареєстрованих у поточному році

∑риз

Вирахування придбань товарів РЕЗ у постачальників, яких на дату прийняття ПН на реєстрацію податківці включили в перелік ризикових платників

Для розрахунку цього показника беруться дані ПН/РК на придбання товарів РЕЗ не старше 180 днів до дати прийняття рішення про ризиковість постачальника

Sексп_різниця

Експортна різниця (застосовується, якщо фактурна вартість товару в МД, в якій зазначено реквізити відповідної ПН на експорт товарів РЕЗ, перевищує обсяг, на який зареєстрована така ПН з урахуванням РК)

Якщо фактурна вартість у МД менше, ніж обсяг операцій, зазначений у зареєстрований ПН на експорт РЕЗ (з урахуванням РК), то цей показник дорівнює нулю

Ознаки безумовної реєстрації для СГ, у яких площа с/г земель менше 500 га (умовно «трейдери»). Ознаки безумовної реєстрації ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 для «трейдерів», у принципі, такі самі, як і для СГ, у яких площа с/г земель складає 500 га і більше («виробники»). Але на відміну від «виробників», у них немає вимоги про наявність земельних ділянок с/г призначення площею не менше 500 га, зате

є вимога щодо податкового навантаження з ПДФО та кількості працівників (для «виробників» цієї вимоги немає)

Так, установлено, що:

(1) середньомісячна сума сплаченого ПДФО у розрахунку на одну фізичну особу, якій нараховано дохід у вигляді заробітної плати, за останні 12 місяців має перевищувати суму ПДФО, розраховану з подвійного розміру мінімальної заробітної плати у відповідному місяці;

(2) середньомісячна чисельність працюючих у такому періоді має становити не менше трьох осіб.

Також для «трейдерів»

діє своя формула розрахунку обсягу операції, на яку може бути зареєстрована ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 для того, щоб такі ПН/РК могли потрапити під ознаки безумовної реєстрації

Так, обсяг операцій з експорту товарів РЕЗ, зазначений у ПН/РК-1, не має перевищити показника ∑експ2 у поточному календарному році, розрахованого на момент прийняття для реєстрації ПН/РК, який розраховується за формулою:

експ2 = ∑експ_пр × Кпридб × Ккурс × C - ∑риз - ∑експ_поточ - Sексп_різниця.

Якщо коротко, то і для «трейдерів» «ліміт» операцій для безумовної реєстрації ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 залежить від обсягу експорту цих товарів у платника у минулому році (і цей обсяг коригується на зміну в курсах валют, закладається деякий ріст цього обсягу до 50 % або до 75 %, залежно від коду товарів).

Розглянемо детальніше складові формули

Показник

Опис показника

Коментар

експ_пр

Обсяг експорту товарів РЕЗ у минулому році (в межах фактурної вартості, відображеної в МД)

Обсяг обраховується за даними прийнятих і зареєстрованих у минулому році ПН на експорт, в яких відображені коди товарів РЕЗ. При цьому (!) буде враховуватися тільки сума, яка не перевищує фактурну вартість цих товарів за даними МД

Кпридб

Коефіцієнт придбання

Розраховується як відношення обсягу придбання товарів РЕЗ без урахування ∑риз (тобто без урахування придбання у ризикових платників) до обсягу постачання товарів РЕЗ.

Обсяги придбання та постачання товарів РЕЗ розраховуються за даними прийнятих і зареєстрованих ПН/РК протягом 365 днів до дати прийняття на реєстрацію ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1.

При цьому значення коефіцієнта Кпридб не може перевищувати «1»

Ккурс

Коефіцієнт зміни курсу долара США

Коефіцієнт, який враховує зміну курсу валюти за рік. Береться співвідношення курсу долара США, який діє на 00 годин дня подання ПН на експорт товарів РЕЗ / РК-1 на реєстрацію до курсу долара, який діяв на 00 годин першого числа місяця відповідно місяця попереднього року

C

Коефіцієнт 1,5 або 1,75

Для платників податку, у яких обсяг експорту товарів кодів УКТ ЗЕД 1507, 1512, 1514, відображених у прийнятих для реєстрації та зареєстрованих ПН/РК протягом 365 календарних днів, що передують даті прийняття ПН/РК на реєстрацію:

— становить менше 50 %, — застосовується коефіцієнт 1,5;

— становить більше 50 %, — застосовується коефіцієнт 1,75

риз

Вирахування придбань товарів РЕЗ у постачальників, яких на дату прийняття ПН на реєстрацію податківці включили в перелік ризикових платників

Для розрахунку цього показника беруться дані ПН/РК на придбання товарів РЕЗ не старше 180 днів до дати прийняття рішення про ризиковість постачальника

експ_поточ

Експорт товарів РЕЗ поточного року

Обсяг експорту товарів РЕЗ, відображений у ПН/РК, зареєстрованих у поточному році. Цей показник зменшує обсяг «ліміту» операцій

Sексп_різниця

Експортна різниця (застосовується, якщо фактурна вартість товару в МД, в якій зазначено реквізити відповідної ПН на експорт товарів РЕЗ, перевищує обсяг, на який зареєстрована така ПН з урахуванням РК)

Якщо фактурна вартість у МД менше, ніж обсяг операцій, зазначений у зареєстрованій ПН на експорт товарів РЕЗ (з урахуванням РК), то цей показник дорівнює нулю