09.12.2024
Зауважимо, що підхід до питання переходу з гр. 3 до гр. 4 ЄП у фіскалів різниться, залежно від того, мова йде про платника ЄП — фізичну (ФОП) чи юридичну особу.
Тож давайте розглянемо питання щодо прав цих осіб окремо.
Заява про відмову не потрібна. Що стосується ФОП, то тут проблеми відсутні, і при переході з групи 3 (або 1 чи 2) в групу 4 ЄП ніякої заяви про відмову від ЄП подавати не потрібно. Немає таких вимог навіть у фіскалів. У консультації в БЗ 107.02.07 податківці зазначають, що ФОП, щодо якого в ЄДР містяться відомості про створення сімейного фермерського господарства, які надійшли від державного реєстратора до органу ДПС, має право (за умови дотримання вимог, установлених для ФОП п.п. «б» п.п. 4 п. 291.4 ПКУ) перейти з іншої групи ЄП до четвертої.
Такий
перехід здійснюється шляхом подання ФОП заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (п.п. 298.1.1 ПКУ)
Також податківці додали, що у разі переходу з іншої групи платників ЄП на четверту групу Заява подається із позначкою «Реєстрація (перехід)».
Крім того, ФОП (на відміну від юросіб) має право здійснити такий перехід у гр. 4 ЄП з будь-якого кварталу протягом року. Це випливає з норм ПКУ (див. п.п. 298.1.5 та останній абзац п.п. 298.8.1 ПКУ) і підтверджено роз’ясненнями податківців. А визначені п.п. 298.8.1 ПКУ документи (звітність), потрібні для переходу до гр. 4 ЄП, ФОП має подати до ДПС протягом 20 календарних днів з дня подання заяви!
А от коли групу 3 на групу 4 ЄП хоче змінити юрособа, то тут підхід податківців виглядає доволі фіскальним.
По-перше, фіскали зазначають, що юрособа — платник ЄП групи 3 не може протягом поточного року обрати групу 4 платників ЄП, оскільки до переходу на групу 4 платник ЄП повинен виконати умови, передбачені п.п. 298.8.1 ПКУ. Тобто — перехід можливий лише з початку року. Зауважимо, що формальні підстави для цього є, адже згаданий підпункт ПКУ вимагає від юросіб для переходу на спрощену систему оподаткування подавати згадані там документи (й, зокрема, декларації) лише раз на рік — не пізніше 20 лютого поточного року. А от для фізосіб є виняток — див. останній абзац п.п. 298.8.1 ПКУ.
Подавай заяву на відмову! По-друге, вже років зо п’ять, як фіскали від єдинників-юросіб для переходу з наступного року з гр. 3 до гр. 4 почали вимагати подання до ДПС заяви для відмови від спрощеної системи оподаткування — не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного року. Саме про цю вимогу і запитали наші читачі…
Зараз таку вимогу від податківців ви можете знайти в їхній діючій консультації в БЗ 108.02.01. Давайте проаналізуємо зміст цієї консультації, бо вона присвячена саме нашій проблемі.
Там фіскали відповідають на запитання: як юрособа — платник ЄП третьої групи може перейти на четверту групу з наступного календарного року?
Зазначимо, що коротка відповідь та повна відрізняються, і ми закцентуємо вашу увагу, в чому саме.
Коротка відповідь. Тут фіскали лише зазначили, що платнику ЄП групи 3 необхідно подати до ДПС заяву для відмови від спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного року. Крім того, у встановлений строк такий платник має подати податкову декларацію платника ЄП третьої групи (юрособи) за звітний рік і сплатити ЄП за IV квартал звітного року. Для набуття статусу платника ЄП групи 4 необхідно надати документи не пізніше 20 лютого поточного (наступного) року, перелік яких визначено у п.п. 298.8.1 ПКУ.
Повна відповідь. А тут фіскали почали з того, що згідно з п.п. 298.1.5 ПКУ за умови дотримання платником ЄП вимог, установлених ПКУ для обраної ним групи, платник може самостійно перейти до іншої групи платників ЄП шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.
Дуже цікаво: чому саме щодо подання заяви на перехід у іншу групу фіскали нічого не згадали в короткій відповіді? Невже при переході з гр. 3 до гр. 4 ЄП юрособам цю заяву взагалі подавати не потрібно?!
Далі йдуть цитати з п.п. «а» п.п. 4 п. 291 ПКУ (хто з юросіб може бути у гр. 4 ЄП) та п.п. 298.8.1 ПКУ (щодо подання до ДПС відповідних документів до 20 лютого поточного року і перелік цих документів). І фіскали зазначають, що у разі відсутності підстав у ДПС для відмови у реєстрації госпсуб’єкта платником ЄП групи 4 такий суб’єкт з 1 січня поточного року є платником ЄП групи 4. А потім стверджують таке:
«Тож «для уникнення подвійної реєстрації платником єдиного податку суб’єкт господарювання станом на 01 січня поточного року не може бути зареєстрований платником єдиного податку третьої групи, тобто він має бути виключений з реєстру платників єдиного податку.»
Далі загальним підсумком у консультації викладено те, що потрапило в коротку відповідь (див. вище). Хіба що у вимозі подати до ДПС заяву для відмови від спрощеної системи оподаткування (не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного року) фіскали ще послалися на п.п. 298.2.1 ПКУ.
А про подання заяви на перехід з гр. 3 до гр. 4 ЄП наприкінці теж не згадується…
Незаконність вимоги. Вважаємо, що вимога фіскалів щодо подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування не має під собою законних підстав. Адже їх посилання для цього на п.п. 298.2.1 ПКУ взагалі некоректне. Ця норма вимагає від платника ЄП подання такої заяви «для відмови від спрощеної системи оподаткування». А у нашому випадку ніхто відмовлятись не збирається!
У свою чергу, п.п. 298.1.5 ПКУ, який вимагає подання до ДПС заяви на перехід до іншої групи (не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу) ніяких винятків щодо переходу з гр. 3 до гр. 4 ЄП не робить.
Тобто саме цю заяву, спираючись на згадану норму, варто подати обов’язково. Причому в бланку самої заяві у п. 5.2 встановлено перехід з однієї групи на іншу, і винятків щодо гр. 4 немає! І, вважаємо, цієї заяви «на перехід з наступного року» фіскалам цілком достатньо, щоб не обліковувати такого платника з 1 січня наступного року у групі 3 ЄП. Однак фіскали, як завжди, перекладають свої проблеми на плечі платників і висувають такі незаконні вимоги. Для чого це робиться — зрозуміло. Щоб у разі відмови ними госпсуб’єкту у реєстрації платником гр. 4 «шлях назад» — до гр. 3 ЄП йому було геть відрізано, і він з 1 січня вже оподатковувався за загальною системою…
Краще подати «відмовну» заяву? Тепер давайте подивимось, які наслідки може мати неподання заяви про відмову від ЄП.
Тут, як завжди, «правий той, у кого більше прав», тобто фіскали без такої заяви можуть, не беручи до уваги подану заяву про перехід до гр. 4, тупо відмовити у розгляді поданих платником до 20 лютого перелічених у п.п. 298.8.1 ПКУ документів, що необхідні для зарахування до гр. 4 ЄП. І тоді платнику доведеться або залишитися в гр. 3 ЄП, або звернутися з позовом до суду, щоб примусити фіскалів розглянути подані документи і підтвердити перехід платника до гр. 4 ЄП. Однак розгляд справи судом може розтягнутися на довгий строк…
Водночас якщо ви не хочете ризикувати, то подайте, як вони вимагають, у строк «не пізніше ніж за 10 днів» заяву про відмову від спрощенки. Однак ми б радили подати до ДПС таку заяву разом з листом, в якому зазначити, що в цій заяві — відмова формальна, у зв’язку з вимогою податківців (і послатися на згадану БЗ 108.02.01). І що ця «відмовна» заява подана у зв’язку з переходом з гр. 3 до гр 4 ЄП! Адже оскільки у «відмовній» заяві в цьому випадку причиною відмови від спрощенки можна зазначити лише перехід на загальну систему, то як податківці дізнаються про ваші справжні наміри?.. А якщо не напишете такого листа, непристойні фіскали можуть «звернутись шлангом» і не прийняти документи для групи 4 до 20 лютого під тим приводом, що згідно з заявою ви з 1 січня вже відмовилися від застосування спрощеної системи і «перейшли на загальну»…
Тож «ніс витягнеш, корма зав’язне». Тому завчасно ретельно перевірте свої дані на відповідність гр. 4 ЄП, бо у разі відмови фіскалів шляху «заднім числом» до групи 3 ЄП вже не буде. І виявиться, що з 1 січня ви вже дійсно працюєте на загальній системі… ☹