22.02.2024

Компенсація відпустки: настав час двох розрахункових періодів

З 12 вересня 2023 року* при обчисленні компенсації за невикористану відпустку розрахунковий період визначають за спеціальною нормою. Наслідком її застосування стало те, що починаючи з лютого 2024 року у багатьох випадках розрахунку відпускної компенсації матимемо справу одразу з двома розрахунковими періодами й, відповідно, з двома середньоденними зарплатами. Подробиці щодо цього дізнавайтеся з нашої статті.

* Дата набрання чинності змінами до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Перш за все зробимо акцент на тому, що в цій статті розглядаємо порядок обчислення середньоденної зарплати для визначення суми відпускної компенсації.

Що стосується розрахунку середньоденної зарплати для визначення суми відпускних, то він наразі не зазнав змін. Якщо ваші працівники йдуть у відпустки і їм потрібно розрахувати суму відпускних, то у пригоді стане стаття «Оплата відпусток» // «Податки & бухоблік», 2023, № 44.

Проте якщо працівнику потрібно виплатити грошову компенсацію за невикористані дні відпустки, приєднуйтесь до розмови!

Коли виплачуємо компенсацію?

У питаннях виплати компенсації за невикористані дні відпусток головують ст. 83 КЗпП та ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР. Розглянемо, в яких випадках та які відпустки підлягають компенсації.

Відпускна компенсація виплачується роботодавцем у разі:

1) звільнення працівника. Компенсації підлягають всі невикористані працівником дні:

— щорічної відпустки (основної та додаткової);

— соціальної додаткової відпустки на дітей (у разі наявності права на неї).