18.07.2024
При продажу автомобіля база нарахування ПДВ визначається за загальним п. 188.1 ПКУ. Це договірна вартість, але не нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюється продаж, а в разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи зі звичайної ціни (п. 188.1 ПКУ).
Тобто якщо:
— договірна вартість більше балансової (залишкової) вартості необоротного активу, то ПДВ нараховують із договірної вартості;
— договірна вартість менше балансової (залишкової) вартості необоротного активу, то (1) нараховують податкові зобов’язання (ПЗ) виходячи з договірної вартості + (2) донараховують додаткові ПЗ на різницю між балансовою вартістю і договірною вартістю.
Отже, для нарахування ПДВ ми маємо брати
за ПДВ-мінбазу саме бухгалтерську балансову вартість основного засобу (ОЗ), що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюється продаж
Податковим періодом для ПДВ у нас є місяць. Тому, наприклад, якщо продаж ОЗ відбувається в липні 2024 року, то за мінбазу для ПДВ потрібно брати балансову вартість ОЗ за даними бухобліку станом на 01.07.2024.
Але в бухобліку у нас є така особливість. Об’єкт ОЗ, щодо якого ухвалено рішення про продаж, переводять до складу необоротних активів, утримуваних для продажу (Дт 286). Таке переведення відбувається, коли дотримуються всі умови, наведені в п. 1 розд. II НП(С)БО 27 (п. 3 розд. II НП(С)БО 27).
Застосовувати норми НП(С)БО 27 і переводити об’єкт ОЗ у Дт 286 потрібно й у тому випадку, коли підприємство не планувало його реалізацію, а причина для продажу виникла несподівано. Адже п. 33 НП(С)БО 7 дозволяє списувати об’єкти з балансу як ОЗ тільки в разі їх безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом. Тому будь-якому продажу ОЗ має передувати переведення об’єкта на субрахунок 286.
Причому у нас може бути ситуація:
1) коли переведення до складу утримуваних для продажу (Дт 286) і продаж об’єкта відбулися в одному (тому самому) періоді;
2) коли переведення об’єкта на субрахунок 286 відбулося в одному періоді, а продаж — вже в іншому періоді, а то й через декілька періодів.
Тут важливо врахувати, що:
1) необоротні активи, які визнані утримуваними для продажу (Дт 286), припиняють визнаватися у складі необоротних активів і за ними амортизації не нараховується (п. 6 розд. II НП(С)БО 27). Тобто фактично можна сказати, що
балансова (залишкова) вартість об’єкта, за якою він зарахований на субрахунок 286, є «кінцевою» балансовою вартістю необоротного активу
Після цього вже балансова вартість безпосередньо об’єкта ОЗ змінюватися не може;
2) відповідно до п. 29 НП(С)БО 7
нарахування амортизації припиняється починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об’єкта ОЗ
Під місяцем вибуття об’єкта в нашій ситуації мається на увазі саме місяць, в якому об’єкт переведено до складу утримуваних для продажу (Дт 286). Адже, як ми визначились вище, після цього об’єкт вже не обліковується у складі необоротних (він фактично вважається таким, що вибув зі складу ОЗ). А отже, якщо, наприклад, продаж авто здійснюється в липні, а рішення про його продаж (переведення на субрахунок 286) прийнято в червні, то ми маємо в останній раз нарахувати амортизацію за об’єктом за червень, як за повний місяць.
І що у підсумку ми маємо?
Почнемо з ситуації, коли переведення об’єкта на субрахунок 286 і його продаж відбулися в одному (тому самому) періоді, наприклад, у червні 2024 року. У такому разі:
— в місяці вибуття об’єкта (в червні) ми ще маємо нарахувати амортизацію за червень, як за повний місяць. Тобто в Дт 286 у нас буде балансова вартість об’єкта станом на 01.06.2024, зменшена на суму амортизації за червень 2024 року;
— а ось для цілей ПДВ фактично нам потрібно брати саме балансову вартість на 01.06.2024 (тобто без зменшення на суму амортизації за червень). Тому що саме балансову вартість на початок періоду продажу (а в нашому випадку це буде 01.06.2024) вимагає брати п. 188.1 ПКУ.
Тепер розглянемо ситуацію, коли переведення ОЗ на субрахунок 286 відбулося в одному періоді, а продаж — в іншому. Наприклад, перевели об’єкт до складу субрахунку 286 у червні 2024, а продали в липні 2024.
Останній місяць, в якому ми нараховуємо амортизацію по об’єкту, — це червень 2024 року (амортизація нараховується, як за повний місяць). А отже, на субрахунок 286 об’єкт зараховується за балансовою вартістю станом на 01.06.2024, зменшеною на саму амортизації за червень 2024 року.
Оскільки після переведення об’єкта до складу утримуваних для продажу (Дт 286) за ним вже не може нараховуватися амортизація, то після того як об’єкт зараховано в Дт 286, балансова вартість безпосередньо ОЗ вже змінитися не може.
А це означає, що у цьому випадку бухгалтерська балансова вартість ОЗ на початок звітного (податкового) періоду продажу (на 01.07.2024) = балансовій вартості ОЗ на дату, на яку ми перевели об’єкт до складу утримуваних для продажу (вартість, за якою ми зарахували об’єкт у Дт 286, тобто з урахуванням зменшення на суму амортизації за червень 2024 року). Її і потрібно брати як мінбазу ПДВ.
При цьому варто звернути увагу на те, що сама вартість об’єкта на субрахунку 286 з моменту зарахування його в Дт 286 і до дати продажу може змінитися. Це може відбутися, якщо об’єкт не буде продано на дату балансу. Наприклад, об’єкт перевели до складу утримуваних для продажу в червні, а проданий він у липні. У такому разі на дату балансу (30.06.2024) НП(С)БО 27 вимагає необоротні активи, утримувані для продажу, відображати за найменшою з двох величин (п. 9 розд. II НП(С)БО 27):
— балансовою вартістю
або
— чистою вартістю реалізації (ЧВР) — справедливою вартістю необоротного активу за вирахуванням очікуваних витрат на його реалізацію (п. 4 НП(С)БО 7).
Тобто якщо:
— ЧВР є більшою, ніж балансова вартість, то на дату балансу (30.06.2024) вартість об’єкта на субрахунку 286 не зміниться. Вона буде тією ж, що і при первісному зарахуванні на субрахунок 286. І цю ж вартість ми використовуємо як мінбазу ПДВ;
— якщо ж балансова вартість перевищить ЧВР (тобто реалізація буде в «мінус»), то на дату балансу потрібно буде відобразити необоротний актив, утримуваний для продажу, за ЧВР, а різницю між балансовою вартістю і ЧВР показати у складі інших операційних витрат (Дт 946 — Кт 286). Але чи можна тут за мінбазу ПДВ взяти ЧВР (замість балансової вартості саме станом на дату зарахування об’єкта в Дт 286)? Податківці не дають чіткої відповіді на це запитання. Можна знайти аргументи як «за», так і «проти». Див. із цього приводу, зокрема, статтю «Ало, це база?» «Так, база... обкладення ПДВ!» // «Податки & бухоблік», 2015, № 81 (ср. ). Настійна порада — якщо це для вас актуально, попередньо отримайте ІПК.