18.07.2024
Цілком адекватний підхід бачимо в роз’ясненнях для юридичних осіб — у категорії 108.01.06 БЗ. Податківці говорять, що наявність в ЄДР або у статуті юрособи видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощенку, не є підставою для відмови у реєстрації платником ЄП — за умови, що такі види діяльності не здійснюються юрособою фактично.
Тобто
сама по собі наявність в ЄДР конфліктного виду діяльності до негативних наслідків не призводить
Інколи зрозуміти це податківцям допомагали і суди. Так, зокрема, ВС у своїй постанові від 19.02.2019 у справі № 826/7216/17 зазначав, що:
— зазначення в ЄДР певних видів діяльності юридичної особи не означає, що така особа фактично їх здійснює;
— сам по собі факт включення до ЄДР таких видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, якщо фактично такі види діяльності не здійснюються, не є підставою для виключення суб’єкта господарювання з Реєстру платників ЄП (більше деталей знайдете у статті «Заборонений вид діяльності і скасування ЄП-реєстрації» // «Податки & бухоблік», 2019, № 97).
Але чи застосовні ці висновки до ФОП (адже вище мова саме про юрособу)?
Вважаємо, що так.
Тобто проблему для ФОП може створити саме фактичне здійснення виду діяльності, що конфліктує чи то з ЄП, чи то з якоюсь конкретною групою / ставкою ЄП
Судячи із запитання, податківці наполягали, що ФОП мав зазначити в Заяві про застосування спрощеної системи оподаткування всі свої види діяльності згідно з ЄДР.
Але ми вважаємо, що в Заяві зазначають саме обрані для спрощеної системи види діяльності, тобто саме ті, які платник збирається здійснювати на спрощенці. А не всі види діяльності, обрані для підприємництва згідно з ЄДР.
До речі, інакше б і не змогло виникнути запитання, про яке йшлося у попередньому розділі.
На те, що в Заяві зазначають саме обрані для спрощеної системи види діяльності, вказує і консультація податківців у категорії 107.01.01 БЗ. Вони розглядають ситуацію, коли ФОП — кандидат у спрощенці повинен зазначити в Заяві про перехід код виду діяльності, але окремі види діяльності цього коду заборонені для спрощенки, хоча й не здійснюються таким платником. Фіскали пропонують у цьому випадку не писати у Заяві заборонені види діяльності*.
* «Таким чином, якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то фізична особа — підприємець — платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону».
Тобто в Заяві зазначається саме та діяльність, яка буде здійснюватися на ЄП (яка буде зазначена в Реєстрі платників ЄП)
А чи можна Заяву, яка не містить певні види діяльності, зазначені у ЄДР, вважати недостовірною? На нашу думку, підстав для такого висновку немає. Знову-таки, по-перше, обираючи діяльність на спрощеній системі, кандидат свідомо обирає тільки ті види діяльності, які дозволені для цього податкового режиму. Про що він і засвідчує, коли не зазначає у Заяві про перехід заборонений вид діяльності, який він не збирається здійснювати у статусі спрощенця. По-друге, зі змісту ст. 299 ПКУ випливає, що до Реєстру платників ЄП вноситься інформація про види господарської діяльності (п.п. 8 п. 299.7 ПКУ), зазначені саме у Заяві, а не в ЄДР. І залишити спрощену систему єдиноподатник теж повинен, якщо здійснює види діяльності, не зазначені у Реєстрі платників ЄП, а не в ЄДР (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ).
Тож, вважаємо,
ФОП вчинив правильно, коли в Заяві вказав лише ту діяльність, яку планував здійснювати в групі 1 ЄП, хай навіть в ЄДР у нього зазначені й інші види діяльності