18.07.2024

Експорт посилками до 1000 євро — вже без митної декларації!

Постанова КМУ від 12.07.2024 № 810

Висновок документа

З 16 липня КМУ вже нормативно закріпив можливість митного оформлення за поштовими або експрес-відправленнями експорту товарів (сумарна вартість яких не перевищує екв. 1000 євро, які не оподатковуються митом і не заборонені для вивозу) без митної декларації — шляхом подання до митного органу додаткового реєстру міжнародних поштових чи експрес-відправлень

Норми постанови № 810, що коментується, запрацювали з дня її опублікування, тобто з 16 липня цього року.

З 16 травня — за Законом (формально). Отже, перш ніж перейдемо до її обговорення, спочатку нагадаємо, що внесені Законом № 3613* зміни до МКУ з 16 травня цього року вже стали формально допускати поміщення в митний режим експорту (без оформлення митної декларації за правилами ст. 236 МКУ) товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує екв. 1000 євро, що пересилаються підприємствами (включаючи ФОП) за межі митної території України в міжнародних поштових або експрес-відправленнях, шляхом подання оператором поштового зв’язку або експрес-перевізником додаткового реєстру міжнародних поштових або експрес-відправлень.

Але — тільки якщо на такі товари не встановлено:

вивізне мито;

обмеження щодо їх вивезення за межі митної території України відповідно до ст. 197 МКУ**.

* Закон «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо особливостей здійснення митного контролю та митного оформлення окремих категорій товарів» від 20.03.2024 № 3613-IX.

** Див., зокрема, у листі Управління заходів торговельної політики ДМСУ від 11.09.2020 № 28/40 перелiки товарiв із визначеними кодами УКТ ЗЕД, на перемiщення яких через митний кордон України у вiдповiдному напрямку встановлено обмеження та заборони.

Сподіваємося, ви читали наш коментар до цього Закону«Мораторій на митні перевірки майже скасовано» // «Податки & бухоблік», 2024, № 42. Так ось, там із посиланням на повідомлення голови Укрпошти ми писали, що фактично / реально ці зміни запрацюють (такі відправлення стануть можливі) лише після зміни КМУ відповідних нормативів. Закон № 3613 відвів на це КМУ три місяці, та посадовці впоралися з цим уже за 2/3 строку (з 16 травня по 16 липня)!

З 16 липня — реально. Отже, постановою № 810 Уряд уніс зміни до Положення про митні декларації (затвердженого постановою КМУ від 21.05.2012 № 450) з метою приведення його у відповідність до норм Закону № 3613.

Тож до Положення про митні декларації були додані відповідні норми: до п. 6 — щодо поштових відправлень і до п. 7 — щодо експрес-відправлень. Отже, тепер ці норми допускають декларувати шляхом подання до митного органу додаткового реєстру міжнародних поштових чи експрес-відправлень у разі пересилання декларантом (крім громадянина*) за межі України товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує суми, еквівалентної 1000 євро. Але — тільки коли такі товари поміщено в митний режим експорту та на них не встановлено вивізне мито або обмеження щодо їх вивезення з України відповідно до ст. 197 МКУ.

* У громадян подібна можливість з’явилася ще на початку 2023 року (відповідні зміни до Положення про митні декларації тоді були внесені постановою КМУ від 27.12.2022 № 1458).

Таким чином, поштові служби та експрес-відправники вже мають почати оформляти несуттєві (до 1000 євро) експортні відправлення негромадян за цими «безМДешними »правилами.

Крім того,

в Положення про МД додано ще випадок такого ж декларування (шляхом подання до митного органу додаткового реєстру) у разі відправлення за межі митної території України оператором поштового зв’язку або експрес-перевізником міжнародних відправлень, що підлягають поверненню відправнику.

Причому тут уже розмір митної вартості того, що повертається, значення не має

До того ж зазначимо, що для цілей МКУ додаткові (та тимчасові) реєстри міжнародних поштових та експрес-відправлень замінюють митні декларації (ч. 7 ст. 236 МКУ). А тепер нагадаємо і про проблеми з ПДВ.

ПДВ-проблеми. У згаданому коментарі до Закону № 3613 ми зазначили, що непрофесійні дії законодавців, які внесли згадані зміни до МКУ, не змінивши при цьому ПКУ, створили ПДВ-проблеми з експортними відправленнями вартістю екв. від 150 до 1000 євро. Адже п.п. 196.1.16 ПКУ до операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, відносить лише операції вивезення з України товарів, вартість яких не перевищує екв. 150 євро. А операції вивезення з України товарів є об’єктом оподаткування ПДВ (п.п. «г» п. 185.1 ПКУ) і формально це має стосуватися й операцій вартістю більше екв. 150 євро і до 1000 євро.

Водночас для застосування до операцій з вивезення (експорту) товарів нульової ставки ПДВ необхідна митна декларація (останній абзац п.п. 195.1.1 ПКУ). На жаль, норма про те, що реєстри міжнародних поштових та експрес-відправлень замінюють митні декларації, є лише в МКУ (див. вище), а в ПКУ подібної норми немає. Тож формально нульова ставка таким операціям не світить.

Однак

є проблеми і щодо застосування до таких операцій ставки ПДВ — 20 % (або 14 чи 7 %)

Свої сумніви щодо цього ми виклали у згаданому коментарі, схилившись наприкінці до того, що такі операції за аналогією до п.п. 196.1.16 ПКУ варто віднести до необ’єктних (однак тоді у платників «накриється» вхідний ПК за таким експортом…).

За цей час якихось законодавчих змін чи роз’яснень відповідних органів щодо цих проблем ми не знайшли. Тому поки це питання на якомусь рівні вирішено не буде, ми б радили таким «посилочним» експортерам підстрахуватися власною ІПК із відповіддю фіскалів на запитання, як має оподатковуватися ПДВ такий «безМДешний» експорт…

Тож поки цій новині радітимуть лише дрібні «посилочні» експортери з числа неплатників ПДВ, а там — побачимо…