25.07.2024
zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41775 і zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41774
До кінця воєнного стану (ВС) діють ПДВ-послаблення, встановлені п. 321 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. Ним передбачено, що безоплатні передачі будь-яких товарів / послуг армії, силовим структурам, державним / комунальним закладам охорони здоров’я та іншим одержувачам, переліченим у п. 321, не є постачанням. У зв’язку із цим у консультаціях, розміщених у Базі знань на сайті ДПСУ, податківці для цих операцій, по суті, підтвердили наші висновки* і звернули увагу на два такі моменти.
* Див., наприклад, статтю «Допомагаємо ЗСУ товарами / послугами: ПДВ-пільги» // «Податки & бухоблік», 2024, № 53.
У ПДВ-звітності (рядку 5 декларації з ПДВ і таблиці 1 додатка Д5 до декларації) безоплатні передачі товарів / послуг суб’єктам, переліченим у п. 321 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, не відображаються
Безоплатні передачі за п. 321 — не показують у декларації з ПДВ. По-перше, нарешті, фіскали прямо вказали: таким безоплатним передачам не місце в декларації з ПДВ. Адже згідно з правилами заповнення декларації з ПДВ у ній відображають обсяги операцій з постачання. Зокрема, до колонки А заносять обсяги операцій з постачання (придбання) без урахування ПДВ (п. 5 розд. III Порядку № 21*).
Проте оскільки операції з безоплатної передачі товарів / послуг суб’єктам, зазначеним у п. 321, не є постачанням, то такі операції не треба відображати в декларації з ПДВ.
У зв’язку із цим контролери уточнили, що такі операції не слід показувати і в «безПДВешному» рядку 5 декларації та розшифровувати в таблиці 1 додатка Д5. Тобто прирівнювати, скажімо, до безПДВешних операцій (ототожнювати з необ’єктними операціями) такі безоплатні передачі за п. 321 не слід. А у зв’язку з воєнним станом такі операції взагалі (!) виведені з-під ПДВ: не вважаються постачанням і в ПДВ-звітності не відображаються.
Оскільки безоплатні передачі за п. 321 не є постачанням, то такі операції не враховуються при розрахунку коефіцієнта розподілу «антиЧВ» і не призводять до необхідності проведення розподілу ПДВ за ст. 199 ПКУ
Безоплатні передачі за п. 321 — не впливають на розподіл ПДВ. А по-друге, фіскали роз’яснили, що такі операції ніяк не вплинуть на ПДВ-розподіл за ст. 199 ПКУ.
Зауважимо, що дослівно в п. 321 говориться лише про ненарахування за такими операціями компенсуючих ПЗ за п. 198.5 ПКУ. А ось про ненарахування розподільчих ПЗ за ст. 199 ПКУ нічого не сказано. Фіскали підтвердили: у такому разі не буде й розподільчих ПЗ. Оскільки такі операції не є постачанням, то правила розподілу їх не стосуються.
Також податківці звернули увагу на те, що такі операції ніяк не вплинуть на розрахунок коефіцієнта розподілу «антиЧВ» (не враховуються при його розрахунку). Хоча, по правді, навіть за всього бажання включити в розрахунок їх просто неможливо! Адже коефіцієнт розподілу «антиЧВ» розраховують (у таблиці 1 додатка Д6) за даними обсягів постачань, задекларованих у колонці А декларації з ПДВ. А в цьому випадку, як зазначалося, такі безоплатні постачання взагалі проходять повз декларації і ні в ряд. 5, ні в якому іншому рядку декларації з ПДВ не відображаються.