10.06.2024
Для підприємств, заснованих громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, на вибір передбачені два пільгові режими оподаткування з ПДВ: (1) пільга і (2) нульова ставка ПДВ (див. табл. 1):
Таблиця 1. Пільгові ПДВ-режими для підприємств, заснованих громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю
Режим оподаткування | Пункт ПКУ | Застосовується | |
(1) | ПДВ-пільга | до операцій постачання товарів / послуг*, що безпосередньо виготовляються підприємствами й організаціями, заснованими громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю | |
(2) | Нульова ставка ПДВ (діє до 01.01.2025) | ||
* З урахуванням деяких винятків, про які скажемо далі. |
Причому
обидва пільгові ПДВ-режими поширюються на одні й ті самі види операцій постачання товарів / послуг і на однакових умовах
Проте зверніть увагу: якщо дія нульової ставки ПДВ обмежена за часом (до 01.01.2025), то ПДВ-пільга — безстрокова.
При цьому підприємство має право самостійно вирішити, який з пільгових режимів застосовувати і що вибрати: ПДВ-пільгу чи ставку 0 % ПДВ (лист ДПСУ від 28.11.2019 № 1630/6/99-00-07-03-02-15/ІПК).
Хоча з двох пільгових режимів оподаткування сприятливіша все ж нульова ставка ПДВ. Оскільки вона позбавить підприємство від необхідності застосування наслідків пільгових операцій:
— нарахування компенсуючих ПЗ (за п.п. «б» п. 198.5 ПКУ) — для компенсації вхідного ПДВ з придбань, здійснених для пільгової діяльності, а також
— проведення ПДВ-розподілу (за ст. 199 ПКУ) — у разі одночасного ведення подвійної діяльності (пільгової та оподатковуваної).
До того ж при застосуванні ставки 0 % ПДВ від’ємне значення ПДВ, що виникло в декларації, на загальних підставах можна заявляти до бюджетного відшкодування (листи ДПСУ від 01.02.2022 № 265/ІПК/99-00-21-03-02-06, від 19.02.2021 № 665/ІПК/99-00-21-03-02-06).
Вибір ПДВ-режиму. Майте на увазі, що для застосування вибраного пільгового режиму оподаткування з ПДВ треба повідомити податковий орган за місцем реєстрації, якому для цього подати (п. 197.6, п. 8 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ):
— заяву про бажання застосовувати відповідний пільговий режим оподаткування ПДВ і
— дозвіл на право користування пільгами з оподаткування — отриманий підприємством осіб з інвалідністю від органів місцевого самоврядування відповідно до Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, затвердженого постановою КМУ від 08.08.2007 № 1010.
Причому якщо підприємство відповідає умовам пільгового оподаткування і вибрало один з пільгових ПДВ-режимів, то його треба застосовувати до всіх пільгованих операцій постачання. А ось можливості його вибіркового використання (наприклад, з ПДВ-пільгою або ставкою 0 % ПДВ реалізовувати вироблені товари / послуги тільки неплатникам ПДВ, а, скажімо, при реалізації платникам ПДВ — нараховувати 20 % ПДВ) не передбачено (лист ДПСУ від 14.05.2024 № 2717/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК).
Для застосування будь-якого пільгового ПДВ-режиму і (1) підприємство, і (2) здійснювані ним операції повинні відповідати встановленим критеріям.
Критерії для підприємства. Підприємство має бути засноване громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю. При цьому в такого підприємства повинні одночасно дотримуватися такі умови за чисельністю і ФОП:
— кількість осіб з інвалідністю, оформлених на підприємстві за основним місцем роботи, — повинна протягом попереднього звітного періоду становити не менше 50 % середньооблікової кількості штатних працівників;
— фонд оплати праці (ФОП) таких осіб з інвалідністю — повинен протягом звітного періоду становити не менше 25 % суми загальних витрат на оплату праці, що входять до складу витрат згідно з правилами оподаткування податком на прибуток підприємств. Тобто орієнтуватися треба на Кт рахунка 661 «Розрахунки за заробітною платою».
Критерії для операцій. Майте на увазі, що деякі операції (як обумовлено п. 197.6, п. 8 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ) виведені з-під пільгового оподаткування. Тому пільговий ПДВ-режим на них не поширюється і такі операції оподатковуються в загальному порядку 20 % ПДВ.
Таблиця 2. Які операції охоплені пільговим ПДВ-режимом
Пільговий ПДВ-режим: | Операції |
поширюється | на операції постачання товарів та послуг, які безпосередньо (!) виготовлені такими підприємствами осіб з інвалідністю. При цьому безпосереднім вважається виготовлення товарів / послуг, у результаті якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів / послуг, що використовуються у виготовленні таких товарів / послуг, становить не менше 8 % вартості таких виготовлених товарів / послуг (так званий «8 % критерій») |
не поширюється | на такі операції: — постачання підакцизних товарів (перелік підакцизних товарів див. у п. 215.3 ПКУ); — послуги при проведенні лотерей і розважальних ігор; — послуги з постачання товарів, отриманих у межах посередницьких договорів, договорів довірчого управління, а також інших цивільно-правових договорів, за якими постачання товарів здійснюється від імені і за дорученням іншої особи без передачі права власності на них. Такі операції оподатковуються ПДВ у загальному порядку (за ставкою 20 %) |
Для товарів / послуг, що не потрапили у винятки, — на які поширюється пільговий режим оподаткування, головним критерієм застосування ПДВ-пільги є їх безпосереднє виготовлення підприємством, заснованим громадським об’єднанням осіб з інвалідністю, — тобто відповідність 8 % критерію. Як його визначити?
Безпосереднє виготовлення (8 % критерій). Товари / послуги вважаються безпосередньо виготовленими підприємством, якщо сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів / послуг, що використовуються у виготовленні таких товарів / послуг, становить не менше 8 % ціни постачання (продажної ціни) таких виготовлених товарів / послуг (п. 197.6, п. 8 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Що у зв’язку із цим слід врахувати?
Таблиця 3. Розрахунок 8 % критерію
При розрахунку 8 % критерію | Складові |
враховуються | тільки ті прямі витрати, які були безпосередньо понесені підприємством на переробку сировини, комплектуючих, інших покупних товарів, використаних при виготовленні товарів або наданні послуг (зарплата, амортвідрахування тощо, див. листи ДФСУ від 19.06.2017 № 706/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, ДПСУ від 04.08.2021 № 2936/ІПК/99-00-21-03-02-06), тобто: — прямі витрати на оплату праці (заробітна плата та інші виплати працівникам, зайнятим у виробництві товарів (наданні послуг), які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат). При цьому у виробництві товарів (наданні послуг) мають бути зайняті саме інваліди; — інші прямі витрати (усі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат, п. 14 НП(С)БО 16). Зокрема: відрахування ЄСВ за працівників, задіяних у виробництві товарів (наданні послуг); амортизація виробничих основних засобів (приміщень, у яких виробляється продукція, виробничого обладнання, транспортних засобів, що перевозять сировину і продукцію, а також інших основних засобів, які беруть участь у виробництві товарів (наданні послуг); — постійні розподілені загальновиробничі витрати. Зауважимо, що до складу загальновиробничих витрат згідно з п. 15 НП(С)БО 16, зокрема, включаються витрати на опалювання, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень. Тому у 8 % критерій також можуть бути включені комунальні витрати (як частина загальновиробничих витрат) |
не враховується | матскладова, яка підлягає перетворенню, — тобто вартість матеріальних ресурсів: — сировини, — покупних напівфабрикатів, — комплектуючих виробів, — допоміжних та інших матеріалів |
Перевірити дотримання 8 % критерію, зокрема, можна за калькуляцією собівартості виготовлених / наданих підприємством осіб з інвалідністю товарів / послуг. Якщо за якоюсь продукцією, що виготовляється підприємством, 8 % критерій не виконується, то таку продукцію доведеться оподатковувати за ставкою 20 % ПДВ (лист ДПСУ від 14.05.2024 № 2717/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК).
Додаток Д5. Незалежно від обраного ПДВ-режиму (пільга чи нульова ставка) підприємства, засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, разом з декларацією з ПДВ подають додаток Д5 (п. 14 розд. ІІІ Порядку № 21*).
У таблиці 3 додатка Д5 такі підприємства (кожен звітний період) повинні підтверджувати відповідність трьом критеріям, що надають право на застосування обраного пільгового режиму оподаткування.
Тому кожен звітний період у таблиці 3 додатка Д5 вони розраховують показники чисельності / ФОП / 8 % критерію:
— ЧПІ — має бути не менше 50 % від середньооблікової чисельності штатних працівників;
— ФОПІ — повинен становити не менше 25 % від суми загальних витрат на оплату праці;
— БВТ — має становити не менше 8 % від продажної ціни товарів, послуг.
ПДВ-пільга. При виборі ПДВ-пільги за п. 197.6 ПКУ такі підприємства відображають пільгові постачання в пільговому рядку 5 і рядку 5.1 декларації. При цьому в таблиці 2 додатка Д5 підприємства осіб з інвалідністю (як і інші пільговики) розшифровують показник пільгового рядка 5.1 і розраховують суму ПДВ-пільги. Суму ПДВ-пільги розраховують щомісячно (без наростаючого підсумку). Нагадаємо, що згідно з Довідником пільг «інвалідній» ПДВ-пільзі за п. 197.6 ПКУ присвоєно код пільги 14060442.
Нульова ставка ПДВ. Обсяги постачань, оподатковувані згідно з п. 8 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ за нульовою ставкою ПДВ, відображають у рядку 3 декларації з ПДВ (п.п. 4 п. 3 розд. V Порядку № 21, лист ДПСУ від 08.06.2021 № 2302/ІПК/99-00-21-03-02-06). А ось таблицю 2 додатка Д5 не заповнюють — оскільки суму ПДВ-пільги в такому разі розраховувати не треба. Оскільки за операціями зі зниженими ставками (у тому числі зі ставкою 0 %) ПДВ-пільги не розраховують (лист ДПСУ від 31.01.2020 № 1617/7/99-00-07-03-02-07).
Податкові накладні (ПН). Ну і, само собою (дивлячись який обраний режим оподаткування), на операції постачання підприємства, засновані громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю, складають:
— при ПДВ-пільзі за п. 197.6 ПКУ — пільгові ПН (з відміткою «Без ПДВ» у верхній лівій частині, кодом ставки «903» у гр. 8 і кодом «інвалідної» ПДВ-пільги «14060442» у гр. 9);
— при нульовій ставці ПДВ за п. 8 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ — ПН зі ставкою 0 % (з кодом ставки «902» у гр. 8. А ось гр. 9 ПН у такому разі заповнювати не треба).
Якщо порушуються умови застосування вибраного пільгового ПДВ-режиму, наслідки для порушників обумовлені в п. 197.6 і п. 8 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.
При порушенні підприємством-пільговиком хоча б однієї з установлених умов контролюючий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу. При цьому податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ такого платника податків перераховуються з податкового періоду, за результатами якого були виявлені такі порушення за загальними правилами оподаткування, встановленими ПКУ (тобто із застосуванням ставки 20 % ПДВ), і з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій. Однак, сподіваємося, вам це не загрожує.