25.03.2024

Декларуємо іноземні доходи фізособи

Фізичні особи можуть отримувати доходи як в Україні, так і за кордоном. При цьому щодо іноземних доходів відповідальними за декларування та оподаткування є їх одержувачі. Зі статті ви дізнаєтеся, які закордонні доходи включаються до оподатковуваного доходу фізособи, а також про те, в яких випадках і як здійснюється їх декларування.

Резиденти, які отримували іноземні доходи, зобов’язані включити їх суму до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — податкова декларація) за підсумками звітного податкового року (див. пп. 168.2.1, 162.1.1 та 163.1.3 ПКУ). Що стосується нерезидентів, то вони у передбачених ПКУ випадках декларують лише доходи з джерелом походження в Україні. Це підтверджує п. 4 розд. І Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859 (далі — Інструкція № 859). Тому перше, із чим треба розібратися, — резидентський статус фізособи.

Визначаємо резидентський статус

Мільйони українців вимушено виїхали за межі України, рятуючись від війни. У зв’язку з тривалим проживанням за кордоном резидентський статус вимушених переселенців міг змінитися незалежно від їх бажання. Порядок визначення резидентського статусу встановлено п.п. 14.1.213 ПКУ. Давайте його розглянемо.

Так, фізособа-резидент — це фізична особа, яка має місце проживання в Україні. Особа має місце проживання також в іноземній державі? Тоді вона вважається резидентом, якщо має місце постійного проживання в Україні.