25.03.2024

Декларуємо спадщину та подарунки

Отримання спадщини та/або подарунків може бути підставою для подання річної декларації. Проте якщо ви отримали такі доходи у 2023 році, задекларувати їх треба лише у певних випадках. Про те, в яких саме, дізнавайтеся з нашої статті.

Для того, щоб визначитися з тим, коли виникає обов’язок декларування спадщини та «подарункових» доходів, треба розібратися з правилами їх оподаткування. Спочатку поговоримо про спадщину.

Оподаткування спадщини

Cпадкування — це перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1216, 1217 ЦКУ).

Незалежно від того, як відбувається спадкування, — за заповітом чи за законом, до доходу у вигляді спадщини може бути застосована одна з таких трьох ставок ПДФО — 0 %, 5 % та 18 % (п. 174.2 ПКУ).

Якщо спадкодавець чи спадкоємець — нерезиденти України, то ставка ПДФО дорівнює 18 % (п.п. 174.2.3 ПКУ).

Якщо спадкоємець-резидент отримує спадщину від спадкодавця-резидента, то така спадщина оподатковується ПДФО або за ставкою 0 %, або за ставкою 5 % (пп. 174.2.1, 174.2.2 ПКУ). В цьому випадку розмір ставки залежить від ступеня споріднення спадкоємця та спадкодавця, виду успадкованого майна та статусу окремих спадкодавців (див. таблицю нижче).

Оподаткування спадщини, одержаної резидентом від резидента