02.05.2024

Що буде у травні 2024 року

НЕ перенесені вихідні! У мирний час на травень 2024 року припадає три святково-вихідних дні: 1 травня — День праці, 5 травня — Пасха (Великдень), 8 травня — День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 — 1945 років.

Враховуючи це, в мирний час у травні 2024 року мали б бути вихідними днями 1 та 8 травня, а також 6 травня — перенесення вихідного з 05.05.2024.

Водночас на час дії ВС святкових днів немає, а правило святково-вихідного перенесення не працює.

Тому травневих вихідних у 2024 році, як і в інші воєнні роки, не буде.

1, 6 та 8 травня у 2024 році будуть звичайними робочими днями, робота в які оплачується у звичайному порядку.

Оприлюднення фінзвітності. Прийшов час оприлюднювати фінзвітність великим підприємствам, які не є емітентами цінних паперів, середнім підприємствам, а також іншим фінансовим установам, що належать до мікропідприємств та малих підприємств.

За загальним правилом ці суб’єкти зобов’язані оприлюднити річну фінзвітність та річну консолідовану фінзвітність разом з аудиторським висновком до 1 червня. Зробити це слід на своїй вебсторінці (у повному обсязі).

Детально про оприлюднення фінзвітності читайте у «Річна фінзвітність: оприлюднення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 11.

Мобілізація. 18 травня 2024 набирає чинності Закон України від 11.04.2024 № 3633-IX, який удосконалює окремі питання проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.

Так, зокрема, цей Закон вимагає від громадяни України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом (тобто не пізніше 16.07.2024) уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Зробити це слід тим особам, що:

перебувають на території України, — шляхом прибуття самостійно до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до ЦНАП, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності);

перебувають за кордоном — шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).

Крім того, з 18 травня:

— будуть внесені зміни до КУпАП щодо обмеження керування транспортними засобами за позовами ТЦК та СП;

— набудуть чинності у новій редакції норми, які регулюють військово-транспортний обов’язок.

Екозаява. Госпсуб’єкт, який у 2023 році був платником екоподатку, а з початку 2024 року не планує здійснювати забруднення навколишнього середовища, щоб не звітувати з екоподатку у 2024 році, має скласти заяву в довільній формі про відсутність у нього об’єкта екологічного податку. Таку заяву слід подати фіскалам за місцем розташування джерел забруднення (п. 250.9 ПКУ) до спливу граничного терміну подання декларації з екоподатку за I квартал 2023 року. Тобто — не пізніше 10 травня 2024 року. Інакше доведеться подавати декларації з екоподатку, навіть за відсутності об’єкта оподаткування, увесь 2024 рік.

Не слід подавати таку заяву тільки тим суб’єктам, які:

— у минулому (2023) році платниками екоподатку не були;

— звільнені від сплатити екоподатку на час дії ВС відповідно до п. 69.16 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Електронний обмін документами. 1 травня набирає чинності наказ Мінфіну від 18.03.2024 № 133, яким вносяться зміни до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 № 557. Цими змінами Мінфін привів цей Порядок у відповідність до вимог Закону України від 01.12.2022 № 2801-IX (ср. ).

А саме буде чітко визначено, що:

створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису;

— у разі створення електронного документа з використанням більш як одного електронного підпису та/або більш як однієї електронної печатки його створення завершується накладанням електронного підпису або електронної печатки останнім підписувачем чи створювачем електронної печатки відповідно до технології створення такого електронного документа;

автоматизована перевірка електронного документа включає: підтвердження дійсності електронного підпису та печатки, а також перевірку обов’язковості та послідовності накладання електронного підпису та печатки;

оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису, тощо.

Навчальні машини. 4 травня 2024 набирає чинності постанова Кабміну від 27.10.2023 № 1128, якою вносяться зміни до Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабміну від 10.10.2001 № 1306. Відповідно до цих змін на машинах, які використовуються для навчання, замість знаку рівносторонній трикутник білого кольору з вершиною догори і каймою червоного кольору, в який вписано літеру «У» чорного кольору, що позначала «Учбовий транспортний засіб» буде використовуватися такий же знак, але з літерою «Н» чорного кольору — «Навчальний транспортний засіб».

Зміна цільового призначення землі. 28 травня 2024 набирає чинності Закон України від 06.02.2024 № 3563-IX, яким спрощується порядок зміни цільового призначення земельних ділянок для залучення інвестицій з метою швидкої відбудови України.

Так, наприклад, протягом дії військового стану та протягом п’яти років з дня його припинення або скасування в Україні у відповідній окремій місцевості допускаються встановлення та зміна цільового призначення земділянок (крім земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення, земель водного фонду, рекреаційного, оздоровчого, лісогосподарського призначення) за рішенням власника земділянки. Це потребує подання заяви до Державного земельного кадастру без розроблення документації із землеустрою на територіях за межами населених пунктів, якщо стосовно таких територій відсутня затверджена містобудівна документація на місцевому рівні, для розміщення промислових та складських будівель, нежитлових сільгоспбудівель, трубопроводів, ліній електронних комунікаційних мереж та електропередач (крім магістральних нафтопроводів та газопроводів) та комплексних споруд промислових об’єктів (крім споруд підприємств, що здійснюють видобування, виробництво та переробку ядерних матеріалів, споруд підприємств і установок із збагачення та перероблення ядерного палива; споруд підприємств, призначених для термічного оброблення (спалювання) побутових відходів; атомних електростанцій).

Денні ходові вогні. Ще з кінця жовтня 2023 року відомо (див. постанову Кабміну від 20.10.2023 № 1105, якою було внесено зміни до Правил дорожнього руху), що при русі на автомобілі поза населеними пунктами повинні бути ввімкнені денні ходові вогні, а в разі їх відсутності в конструкції транспортного засобу — ближнє світло фар не тільки в період з 1 жовтня до 1 травня, а цілий рік.

Тому не забуваємо про це нововведення з початку 1 травня. Адже за відсутність ввімкнених фар за межами населеного пункту можна наразитися на адмінштраф.

Електронний кабінет. З 1 травня 2024 року в електронному кабінеті стане доступним отримання Витягу щодо стану розрахунків починаючи з 2013 року за кожен рік окремо та в розрізі податків, зборів, платежів, а також ЄСВ, а не як було раніше — тільки за звітні періоди поточного року і щодо всіх податків.

Як і раніше, щоб отримати такі дані, слід зайти в приватну частину електронного кабінету і створити запит за формою «J/F1300207». Але відтепер у такому запиті можна вибрати період, за який платник бажає отримати інформацію. За кожний рік отримання інформації слід подавати окремий запит.

Цивільний захист. 31 травня 2024 набирає чинності постанова Кабміну від 26.05.2023 № 535, якою затверджено Технічний регламент засобів цивільного захисту. Цим Регламентом визначаються вимоги до засобів рятування з висоти та на воді, зокрема пожежні, пожежний та аварійно-рятувальний інвентар та інструменти, переносні та пересувні вогнегасники та вогнегасні речовини, пожежне устатковання, орієнтувально-світлове устатковання, вогнестійкі засоби зберігання, піротехнічні вироби для аварійно-рятувальних служб, знаки безпеки для робочих і громадських місць цивільного захисту, захисно-герметичні пристрої і вироби та засоби очищення повітря захисних споруд цивільного захисту, а також на мобільні споруди, каркасні (пневмокаркасні) палатки життєзабезпечення рятувальників і постраждалих осіб.

Причому якщо засоби цивільного захисту були введені в обіг на ринку до цього Техрегламенту, то їх продаж і використання не можуть бути заборонені або обмежені.