Теми статей
Обрати теми

Річна фінзвітність: оприлюднення

Солошенко Людмила, податковий експерт
Деякі підприємства повинні оприлюднювати річну фінансову звітність (ФЗ). Про те, кого стосується цей обов’язок, яка відповідальність передбачена за неоприлюднення і які особливості у зв’язку з воєнним станом, поговоримо в статті.

Хто оприлюднює річну фінзвітність?

Яким підприємствам треба оприлюднювати свою річну фінзвітність, визначено ч. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV (далі — Закон про бухоблік):

Таблиця 1. Оприлюднення річної ФЗ

Вид підприємства

Строки оприлюднення

Порядок оприлюднення

Підприємства, які становлять суспільний інтерес (зокрема, великі підприємства, окрім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів)

Не пізніше ніж

до 30 квітня року, що настає за звітним періодом

Річну фінзвітність і річну консолідовану фінзвітність на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі) разом з:

— відповідними аудиторськими звітами;

— звітом про управління;

— консолідованим звітом про управління;

— звітом про платежі на користь держави;

— консолідованим звітом про платежі на користь держави

Публічні акціонерні товариства (ПАТ)

Суб’єкти природних монополій на загальнодержавному ринку

Суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях

Банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи (окрім інших фінансових установ і недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств і малих підприємств)

Великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів

Не пізніше ніж

до 1 червня року, що настає за звітним періодом

Середні підприємства

Інші фінансові установи і недержавні пенсійні фонди (які належать до мікро- і малих підприємств)

Не пізніше ніж

до 1 червня року, що настає за звітним періодом

Річну фінзвітність і річну консолідовану фінзвітність на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі)

разом з:

— відповідними аудиторськими звітами;

— звітом про управління;

— консолідованим звітом про управління

Малі підприємства, які є суб’єктами господарювання державного сектора економіки

Не пізніше ніж

до 1 червня року, що настає за звітним періодом

Річну фінзвітність на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі) разом з:

— відповідним аудиторським звітом (якщо обов’язковий аудит фінзвітності проводився на вимогу законодавства)

Материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств (окрім суб’єктів інвестиційної діяльності, які не складають консолідовану фінзвітність відповідно до МСФЗ)

Не пізніше ніж

до 1 червня року, що настає за звітним періодом

Річну консолідовану фінзвітність, складену за МСФЗ, на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі) разом з:

— аудиторським звітом;

— консолідованим звітом про управління;

— консолідованим звітом про платежі на користь держави

Материнські підприємства, які одночасно є дочірніми підприємствами і відповідно до вимог НП(С)БО або МСФЗ не подають консолідовану фінзвітність

Не пізніше ніж

до 1 червня року, що настає за звітним періодом

Річну консолідовану фінзвітність свого материнського підприємства на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі) разом з:

— аудиторським звітом і

— консолідованим звітом про управління

Примітка. Оприлюднена річна фінзвітність і річна консолідована фінзвітність (у повному обсязі разом з аудиторськими звітами) повинні зберігатися на вебсайтах підприємств не менше 6 років, якщо більший строк не встановлений законом (ч. 7 ст. 14 Закону про бухоблік).

Таким чином, підприємства, зобов’язані оприлюднювати ФЗ, повинні підтверджувати свою річну фінзвітність аудиторським висновком. Тому проведення аудиту для них є обов’язковим. При цьому аудиторський звіт підлягає оприлюдненню разом з річною ФЗ.

Платники податку на прибуток і подання ФЗ податківцям

Для платників податку на прибуток, які оприлюднюють ФЗ, встановлені особливості при поданні ФЗ податківцям. Вони подають податківцям річну фінзвітність у два етапи (п. 46.2 ПКУ):

— спершу разом з річною декларацією з податку на прибуток (у 60-денний строк, п.п. 49.18.6 ПКУ) як додаток до декларації — тільки дві форми фінзвітності: Баланс (Звіт про фінансовий стан) і Звіт про фінансові результати (Звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід), ще не перевірені аудитом, а

після аудиту (не пізніше за 10 червня року, що настає за звітним, п. 46.2 ПКУ) — повний комплект річної фінансової звітності разом з аудиторським звітом (БЗ 102.20.01). Причому податківці вимагають від платників подавати річну проаудитовану фінзвітність разом з аудиторським звітом (листи ДПСУ від 02.07.2021 № 2586/ІПК/99-00-21-02-01-06, від 09.06.2020 № 2356/6/99-00-05-05-02-06/ІПК, БЗ 102.20.01), хоча взагалі-то з п. 46.2 ПКУ такий обов’язок не випливає.

Врахуйте: якщо після аудиту показники поданої річної декларації з податку на прибуток потребують уточнення, то за правилами аудитзобов’язаний платник повинен уточнити річну декларацію з податку на прибуток не пізніше за 10 червня року, що настає за звітним (абзац третій п. 50.1 ПКУ).

Відповідальність за неоприлюднення і ВС-особливості

За порушення правил оприлюднення ФЗ передбачена відповідальність.

Таблиця 2. Відповідальність за порушення правил оприлюднення ФЗ

з/п

Вид правопорушення

Норма

Штрафні санкції

За неоприлюднення (несвоєчасне оприлюднення) ФЗ — адміністративна відповідальність

1

Порушення порядку оприлюднення ФЗ або консолідованої ФЗ разом з аудиторським звітом

ст. 16316 КУпАП

адмінштраф

у розмірі

від 17000 до 34000 грн

2

Повторне вчинення такого порушення особою, яка протягом року піддавалася адмінстягненню за таке правопорушення

адмінштраф

у розмірі

від 34000 до 51000 грн

Тобто такий адмінштраф можливий, якщо ФЗ:

— взагалі не оприлюднили;

— оприлюднили з порушенням строків;

— оприлюднили без аудиторського звіту;

— оприлюднили з аудиторським звітом, але не в повному обсязі.

При цьому адмінштрафи за порушення порядку оприлюднення ФЗ накладає Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю (ст. 24422 КУпАП), а не податківці.

За неподання (несвоєчасне подання) проаудитованої ФЗ податківцям — фінансова відповідальність

1

За неподання (несвоєчасне подання) проаудитованої річної ФЗ з аудиторським звітом податківцям застосують штраф як за неподання/несвоєчасне подання декларації (за п. 120.1 ПКУ)

абзац четвертий

п. 46.2 ПКУ

штраф

у розмірі 340 грн

2

При повторному порушенні протягом року

штраф

у розмірі 1020 грн

Проте у зв’язку з воєнним станом (В) діють пом’якшувальні правила.

Звільнення від відповідальності за неоприлюднення на ВС. У зв’язку з воєнним станом підприємствам дозволено оприлюднювати річну фінансову звітність протягом 3 місяців після закінчення ВС у повному обсязі за весь період неоприлюднення (п.п. 42 п. 1 Закону України від 03.03.2022 № 2115-IX).

Тому в період дії В, а також протягом 3 місяців після закінчення ВС:

1) посадові особи таких підприємств звільняються від адмінштрафу за порушення строків оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом (п.п. 41 п. 1 Закону України від 03.03.2022 № 2115-IX, детальніше див. «Не оприлюднили фінзвітність? Адмінштрафу не буде!» // «Податки & бухоблік», 2022, № 59);

2) аудитзобов’язані платники податку на прибуток звільняються від штрафів за неподання або несвоєчасне подання податківцям:

— повного комплекту річної ФЗ з аудиторським звітом;

уточнюючої декларації до річної декларації з податку на прибуток — якщо аудиторська перевірка виявить помилки у фінзвітності, що вплинули на показники поданої річної декларації з податку на прибуток (передостанній абзац п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, детальніше див. «Фінзвітність з аудитзвітом фіскалам — протягом 3 місяців після ВС» // «Податки & бухоблік», 2022, № 97).

Про звільнення від відповідальності у зв’язку з воєнним станом говорилося також у листі ДПСУ від 26.05.2023 № 12059/7/99-00-04-03-01-07 і роз’ясненні ДПСУ від 09.06.2023 (детальніше див. «Не подали податківцям проаудитовану фінзвітність — штрафів немає!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 48).

Висновки

  • Які підприємства повинні оприлюднювати річну фінзвітність, обумовлено в ч. 3 ст. 14 Закону про бухоблік. У їх числі — великі та середні підприємства.
  • Через воєнний стан оприлюднювати річну ФЗ / подати податківцям проаудитовану ФЗ можна (без штрафів) протягом 3 місяців після закінчення ВС.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі