07.11.2024

Допомога по вагітності та пологах ФОП, що працює за наймом

У вересні прийняли на роботу особу директором. Згодом з’ясувалося, що до прийняття на роботу вона оформила лікарняний по вагітності та пологах як ФОП й отримала допомогу від ПФУ. Чи може така особа працювати на підприємстві під час визначеного в лікарняному листі періоду непрацездатності по вагітності та пологах? Чи не втратить вона допомогу, яка була надана ПФУ? Розповідь про таку нестандартну ситуацію і запитання щодо неї отримали від нашого читача. Надаємо відповіді на них.

Допомога по вагітності та пологах застрахованим особам, у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору, надається за основним місцем роботи (діяльності) або за місцем роботи за сумісництвом (див. абзац другий ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).

При цьому пріоритетним є надання допомоги саме за основним місцем роботи (діяльності) (див. лист ПФУ від 16.01.2023 № 1468-1025/Я-03/8-2800/23).

Якщо особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, тобто ФОП, не працює за трудовим договором в інших роботодавців, то вона має право на отримання допомоги по вагітності та пологах від ПФУ як самозайнята особа, за умови сплати ЄСВ за себе (попри можливість не сплачувати його протягом воєнного стану). Адже ФОП, які cплачують ЄСВ за себе, — це застраховані особи. Зрозуміло, що ФОП, про яку розповів наш читач, виконала цю умову, оскільки отримала допомогу.

Що стосується укладення трудового договору особою, яка зареєстрована як ФОП, у період непрацездатності по вагітності та пологах, визначений у лікарняному листі, то це не суперечить чинному законодавству. Заборон для роботи у цей період немає.

Також немає підстав повертати ПФУ суму допомоги по вагітності та пологах, отриману за частину періоду вагітності та пологів, що збіглася з роботою за трудовим договором. Закон № 1105 цього не вимагає.

Доречною, на наш погляд, буде паралель із ситуацією, коли працівниця за основним місцем роботи продовжує виконувати свої посадові обов’язки навіть попри настання права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, а за сумісництвом оформлює таку відпустку. На думку пенсійників, у такому випадку допомога по вагітності та пологах може бути надана їй за місцем роботи за сумісництвом (див. лист ПФУ від 04.05.2023 № 17595-20802/У-03/8-2800/23). Тобто робота у період тимчасової непрацездатності по вагітності та пологах за одним місцем роботи (діяльності) не позбавляє особу права на отримання допомоги по вагітності та пологах за другим місцем роботи.

Підсумуємо. Працівниця має право працювати на підприємстві у період непрацездатності по вагітності та пологах, визначений у лікарняному листі. При цьому повертати до ПФУ допомогу по вагітності та пологах, яку вона отримала як ФОП до укладення трудового договору з підприємством, не потрібно.