31.10.2024

Нова компенсуюча ПН з типом причини «13»

З 01.10.2024 податкова накладна (ПН), складена на компенсуючі податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ з типом причини «13» (негосподарське використання), заповнюється за новими правилами. Про них ми детально розповідали в статті «Компенсуюча податкова накладна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 79*. Однак на практиці у платників виникли деякі питання стосовно застосування нових правил. Розглянемо ці питання.

* i.factor.ua/ukr/journals/nibu/2024/september/issue-79/article-130507.html

Складання компенсуючої ПН з типом причини «13» на підставі митної декларації

Чи потрібно в ПН з типом причини «13», складеної відповідно до п. 198.5 ПКУ, вказувати в гр. 2 («Опис (номенклатура) …») номер та дату митної декларації, якщо Порядком № 1307 передбачено лише заповнення номера та дати ПН?

Так, потрібно. Норми Порядку № 1307* в тій частині, в якій сказано, що в гр. 2 компенсуючої ПН мають зазначатися дати складання та порядкові номери вхідних ПН, не змінювалися. Як раніше Порядок № 1307 вимагав зазначати в номенклатурній графі 2 дати і номери вхідних ПН (і про інші документи не згадував), так само і зараз — аналогічне формулювання. Тільки з 01.10.2024 додалося, що в компенсуючих ПН з типом причини «13», окрім дати складання та порядкового номера вхідної ПН, ще зазначається опис (номенклатура) товарів / послуг постачальника (продавця).

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

При цьому раніше (при аналогічному формулюванні, що в компенсуючій ПН мають зазначатися дати і номери вхідних ПН) податківці зазначали, що при нарахуванні податкових зобов’язань (ПЗ) за п. 198.5 ПКУ за товарами, що були ввезені на митну території України, в гр. 2 компенсуючої ПН потрібно зазначати номери і дати митних декларацій (МД) (див. зокрема, лист ДПСУ від 06.12.2018 № 5129/6/99-99-15-03-02-15/ІПК; категорію 101.16 БЗ).

Тому користуємось цим правилом і зараз —

якщо компенсуючі ПЗ нараховуються на підставі МД, то вказуємо в компенсуючій ПН дату і номер МД

Більш того, раніше (див. вищезгадану консультацію в категорії 101.16 БЗ) податківці говорили про те, що в гр. 2 потрібно зазначати не лише дату складання і порядковий номер, а ще і назву вхідного документа (якщо це не податкова накладна).

Зверніть увагу! Зовсім не вказувати дату і номер МД, а обмежитися (якщо мова йде про ПН з типом причини «13») тільки зазначенням в гр. 2 опису (номенклатури) товарів / послуг буде некоректно. Адже логіка Порядку № 1307 свідчить про те, що першочерговим у компенсуючій ПН є зазначення даних про вхідний документ, на підставі якого формувався податковий кредит. А опис товару / послуги (який зазначається виключно в компенсуючій ПН з типом причини «13», а в інших компенсуючих ПН не зазначається) є вже додатковою (обов’язковою) до реквізитів вхідного документа інформацією. Тому зазначати номер і дату вхідного документа, на підставі якого формувався податковий кредит (у нашому випадку це МД), потрібно.

При цьому з 01.10.2024 в компенсуючій ПН з типом причини «13» у гр. 2, як ми зазначали вище, окрім дати і номера МД, потрібно зазначити ще й опис товару. Він повинен відповідати опису товару з МД, на підставі якої складається компенсуюча ПН. Крім того, даним МД повинні відповідати такі реквізити компенсуючої ПН з типом причини «13», як код УКТ ЗЕД та одиниця виміру.

Компенсуюча ПН з типом причини «13» на готову продукцію власного виробництва

Як починаючи з жовтня 2024 технічно заповнити компенсуючу ПН з типом причини «13» для нарахування компенсуючого ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ за зіпсованою готовою продукцією власного виробництва. Суму компенсуючих ПЗ розраховано на підставі бухгалтерської довідки. Раніше в номенклатурі вказували бухгалтерську довідку?

Узагалі в частині заповнення гр. 2 компенсуючої ПН з типом причини «13» за власною продукцією діють загальні вимоги про те, що в

1) в гр. 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» потрібно зазначати дати складання та порядкові номери саме вхідних ПН. На це свого часу звертали увагу і податківці (див., зокрема, лист ДФСУ від 24.07.17 № 1324/6/99-99-15-03-02-15/ІПК:

«ПКУ та Порядком № 1307 не передбачено особливостей та виключень щодо заповнення графи 2 розділу Б табличної частини податкових накладних, які складаються у зв’язку з використанням в операціях, що не є господарською діяльністю, продукції власного виробництва, собівартість якої має багатокомпонентний склад».

Тобто і раніше в компенсуючій ПН потрібно було зазначати дані саме вхідних ПН, а не бухдовідки;

2) якщо складається ПН з типом причини «13», то з 01.10.2024 в гр. 2, окрім реквізитів вхідної ПН (дати та порядкового номера), зазначається «опис (номенклатура) товарів/послуг продавця». Тобто

має зазначатися не назва вже готової продукції, а назва сировини / матеріалів (складників, з яких вироблена готова продукція) із вхідної ПН (і відповідно коди товарів / послуг та одиниці виміру таких матеріалів / сировини з вхідної ПН)

Але тут питання у тому, а що буде, якщо, наприклад, замість вхідних ПН у компенсуючій ПН з типом причини «13» ми зазначимо реквізити бухдовідки і назву готової продукції, а не придбаних складових для її виготовлення? В принципі, враховуючи, що така ПН — це накладна продавця (не видається покупцю), ПН зареєстрована і в ній правильно визначена сума компенсуючого ПДВ, то наслідків для продавця не повинно бути. Але! Не виключений варіант, що зважаючи на вимоги Порядку № 1307, податківці не візьмуть до уваги бухдовідку і можуть визнати, що складена компенсуюча ПН не дозволяє ідентифікувати, за якими саме операціями нараховані компенсуючі ПЗ і, відповідно, вважатимуть, що зареєстрованої ПН на «потрібні» компенсуючі ПЗ немає. Тому краще все ж заповнювати ПН, як вимагає Порядок № 1307 — зазначати дати і номери вхідних ПН, а в ПН з типом причини «13» додатково ще й зазначати опис придбаних «складових» з таких вхідних ПН. А бухдовідку використовувати як додатковий документ підтвердження (обґрунтування) суми нарахованих компенсуючих ПЗ. Але, знову ж, звертаємо увагу: опис (номенклатура) товарів / послуг постачальника зазначається тільки в компенсуючій ПН з типом причини «13» (компенсуючих ПН з іншими типами причини ця вимога не стосується).

Чи можна в одному рядку «компенсуючої» ПН вказати дві та більше вхідних ПН?

На один і той самий товар, який закуповується у постачальника, є декілька вхідних ПН. Чи можна в одному рядку перерахувати всі вхідні ПН на один і той самий товар? Чи кожну вхідну ПН вказувати окремим рядком у ПН?

Ну, взагалі, якщо читати формулювання Порядку № 1307, то першочерговим у компенсуючій ПН з типом причини «13» є зазначення реквізитів вхідної ПН (або іншого документа), на підставі якої формувався податковий кредит. Тому логічно, щоб на кожну вхідну ПН заповнювався свій окремий рядок компенсуючої ПН.

Компенсуюча ПН з типом причини «13» з одиницею виміру «послуга»

Вхідна ПН постачальника на послуги зареєстрована з одиницею виміру «послуга» і відповідно пустою графою 5 («код»). Як у цьому випадку заповнити одиницю виміру в компенсуючій ПН з типом причини «13»? З пустою гр. 5 ПН не реєструється

У першу чергу нагадаємо, що в компенсуючій ПН з типом причини «13» (це стосується виключно ПН з цим типом причини) тепер (з 01.10.2024) у гр. 4 потрібно зазначати відповідну одиницю виміру, а гр. 3.1, 3.2.1, 3.2.2, 3.3, 5 — 9 заповнювати в загальному порядку.

При цьому такі дані, як опис товару, код УКТ ЗЕД або код послуги, одиниця виміру, в компенсуючій ПН з типом причини «13» повинні відповідати даним вхідної ПН, за якою нараховуються ці компенсуючі ПН. Прямої такої вимоги немає, але це логічно прослідковується — адже в такій ПН ми наводимо інформацію вхідної ПН.

Тобто якщо вхідна ПН заповнена з одиницею виміру в гр. 4 «послуга» і відповідно пустою гр. 5, то так само (з пустою гр. 5) має бути заповнена і компенсуюча ПН з типом причини «13».

Але! Дійсно, у платників ПДВ були проблеми з реєстрацію компенсуючих ПН на послуги з пустою гр. 5. Вочевидь це було пов’язано з тим, що податківцями був налаштований контроль дотримання нової вимоги Порядку № 1307, що з 01.10.2024 графи 3.1, 3.2.1, 3.2.2, 3.3, 5 — 9 такої ПН заповнюються.

Можливо, неможливість реєстрації компенсуючої ПН з типом причини «13» з пустою графою 5 на послуги — це лише тимчасова технічна проблема. Але якщо компенсуюча ПН не буде реєструватися, то можна спробувати змінити в ній одиницю виміру в гр. 4 «послуга» на «грн» і відповідно в гр. 5 зазначити код «2454». Якихось суттєвих наслідків (враховуючи, що ПН не видається покупцю) тут не буде. Головне, щоб ПН була зареєстрована та правильно була розрахована сума компенсуючого ПДВ. На додачу можна буде зберегти квитанцію про відмову в реєстрації компенсуючої ПН на послуги з пустою графою 5.