31.10.2024
Висновок документа
При звільненні працівниці під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами вже виплачена сума допомоги по вагітності та пологах не підлягає поверненню. Водночас лікарняний по вагітності та пологах на 14 календарних днів, який є продовженням попереднього, не оплачується
Суть питання. Працівниці на підставі лікарняного листа з причиною непрацездатності «Вагітність та пологи» призначено та нараховано допомогу по вагітності та пологах за 126 календарних днів. Допомога отримана від ПФУ та виплачена їй за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у встановлені строки.
Під час такої відпустки працівниця звільняється. Чи можливо це? Так, якщо вона є ініціатором звільнення. Заборона на звільнення під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами поширюється лише на звільнення з ініціативи роботодавця.
Проте звільнення до завершення відпустки означає, що відпустка припиняється днем звільнення. Не може бути відпустки без трудових відносин. Якщо відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами припиняється раніше, то чи не потрібно працівниці повертати частину допомоги по вагітності та пологах, що нарахована та виплачена їй за дні після звільнення?
Крім того, на працівницю оформлено ще один лікарняний по вагітності та пологах на 14 календарних днів (див. п. 6.2 Інструкції, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455). Він є продовженням листка непрацездатності по вагітності та пологах, виданого на 126 календарних днів.
Чи треба роботодавцю призначати допомогу по вагітності та пологах за 14 календарних днів за таким лікарняним-продовженням, якщо він стане готовим до сплати вже після звільнення працівниці?
Думка ПФУ. Пенсійники вважають, що при звільненні працівниці під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами вже виплачена сума допомоги НЕ повертається. Пояснюють це тим, що допомогу по вагітності та пологах обчислюють сумарно за всі дні такої відпустки та надають в повному обсязі застрахованій особі незалежно від кількості використаних днів відпустки до пологів (див. ч. 1 ст. 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105). До того ж чинним законодавством таке повернення не передбачене.
У разі надання роботодавцю листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами або формування електронного листка непрацездатності в кабінеті страхувальника терміном 14 календарних днів, що припали на період після звільнення, допомога на підставі зазначеного листка непрацездатності не надається. Аргумент — застрахована особа вже не перебуває у трудових відносинах з роботодавцем.
Думка редакції. Погоджуємося з ПФУ стосовно того, що у разі звільнення працівниці під час перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами сума допомоги по вагітності та пологах за частину відпустки, що припадає на період після звільнення, поверненню не підлягає. До речі, аналогічну позицію щодо цього питання раніше займав ФСС (див. лист від 15.05.2018 № 2.4-15-1677).
Дійсно, право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (зокрема, на допомогу по вагітності та пологах) виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи час випробування та день звільнення (див. ч. 1 ст. 12 Закону № 1105). Надається вона за весь період непрацездатності, визначений в лікарняному листі. Перерахунок допомоги у зв’язку зі звільненням під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за частину днів, що йдуть за днем звільнення, Законом № 1105 не передбачений.
А ось позиція ПФУ щодо ненадання допомоги на підставі лікарняного-продовження на 14 календарних днів нас здивувала. Річ у тім, що відповідно до п. 10 розд. ІІІ Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066, медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується на 14 календарних днів з дати, наступної за датою завершення і як продовження попереднього медичного висновку цього випадку непрацездатності категорії «Вагітність та пологи» тривалістю 56 або 126 календарних днів залежно від випадку.
Тобто маємо один страховий випадок, який почався під час трудових відносин, та два лікарняних листа, що сформовані на підставі медичних висновків.
Те, що другий лікарняний лист виданий (стає готовим до сплати) вже після звільнення, коли працівниця вже не перебуває в трудових відносинах і, відповідно, не перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, не повинно впливати на її право отримати допомогу.
Так, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 1 ст. 18 Закону № 1105). Але ж неперебування в такій відпустці не позбавляє, наприклад, застраховану особу — ФОП права на отримання допомоги по вагітності та пологах.
Що ж робити роботодавцям, які опинилися у ситуації, яку розглядаємо? Наша рекомендація — звернутися з відповідним запитом до ПФУ щодо можливості отримання фінансування. Навіщо? Щоб убезпечити себе від можливих претензій з боку звільненої працівниці стосовно ненадання їй допомоги в повному обсязі.