14.04.2025

Залік переплаченого дивідендного авансу в рахунок сплати податку на прибуток

Донедавна тривалий час податківці були проти зарахування суми надміру сплаченого авансового внеску при виплаті дивідендів у погашення грошових зобов’язань з податку на прибуток. Мовляв, спочатку поверніть переплату на свій рахунок у банку, а потім витрачайте кошти куди забажаєте. Наразі фіскали нібито змінили позицію і дозволяють такий залік. Чим мотивують? Дивіться.

Авансовий внесок при виплаті дивідендів

За вимогами п.п. 57.11.2 ПКУ емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), повинен нарахувати і сплатити дивідендний авансовий внесок з податку на прибуток.

У загальному випадку платники податку на прибуток (єдиноподатники авансовий внесок не нараховують і не сплачують, п.п. 57.11.2 ПКУ) перераховують до бюджету дивідендний аванс до/або одночасно з виплатою дивідендів учасникам-юрособам, у тому числі юрособам-нерезидентам, за базовою (основною) ставкою 18 % (п.п. 57.11.2, п. 136.1 ПКУ). Випадки звільнення від авансового внеску при виплаті дивідендів наведені в пп. 57.11.3, 57.11.4, 57.11.6 — 57.11.8 ПКУ.

Авансовий внесок при виплаті дивідендів є невід’ємною частиною податку на прибуток (п.п. 57.11.5 ПКУ)

Різниця лише у тому, що розраховується і сплачується такий авансовий внесок з дивідендів у визначеному п. 57.11 ПКУ порядку. Отже, по суті, дивідендний аванс є різновидом податку на прибуток.