14.04.2025

Подання «зменшуючої» УД = сплата податку + штраф?!

Якщо ви помилково завищили зобов’язання за декларацією з податку на прибуток (скажімо, не врахували податок минулого періоду у рамках звітного року, але при цьому податок сплатили в правильній сумі), а тепер виправляєтесь поданням уточнюючої декларації, то не виключаються неприємності. Адже на практиці були такі випадки, коли фіскали за це оштрафували. Яка тут халепа може чекати платника? Читайте у цій статті.

Виправлення помилки і наслідки

«Помилкова» ситуація. У декларації з податку на прибуток за три квартали звітного року платник припустився помилкизабув перенести до рядка 18 декларації з податку на прибуток суму податку за результатами першого півріччя. Тобто в рядку 19 фактично відобразив суму податку за три квартали, а не за 3 квартал звітного року*. Сплатив до бюджету (у 10-денний строк) правильну суму податку (з прибутку за 3 квартал). Через тиждень після крайнього строку сплати податку за 3 квартали платник виявив помилку й подав уточнюючу декларацію (УД) із зазначенням суми податку за півріччя в рядку 18 і коректної суми податкового зобов’язання в рядку 19, яку і було вчасно сплачено. Та відобразив у рядку 29 УД зі знаком «-» суму, на яку ним було завищено значення рядка 19 декларації.

* Трапляються помилки, коли в рядку 18 помилково зазначається менша сума і податкове зобов’язання у рядку 19 декларації теж виходить штучно збільшеним.

Для наочності наведемо в таблиці простий приклад такого виду помилки в декларації.

Помилкові та правильні показники декларації (грн)