21.04.2025

Фермерське господарство використовує землі своїх членів за статутом: хто платить податки?

Зазвичай фермерські господарства (ФГ) для вирощування сільгосппродукції користуються землями членів такого господарства. Причому доволі часто право користування такими землями визначене у статуті такого господарства, а не оформлене на основі договору оренди. Це є причиною багатьох проблем для ФГ при розрахунку МПЗ і сільгоспЄП. Про ці проблеми і шляхи їх вирішення ми й поговоримо далі.

Проблеми з землею

Фермерські господарства (ФГ) часто використовують у своїй діяльності земельні ділянки, які перебувають у власності, оренді або постійному користуванні членів такого ФГ (ч. 2 ст. 12 Закону про ФГ*). Причому ФГ здійснює таке використання на основі положень свого статуту, тобто без договорів оренди, суборенди чи емфітевзису з реєстрацією речових прав.

* Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV.

Про те, що користування землею членів ФГ на основі статуту ФГ є законним, читайте у «Неоформлена земля в користуванні фермерського господарства» // «Податки & бухоблік» 2025, № 32.

Водночас той факт, що ФГ має право користуватися землею членів ФГ тільки на основі статуту ФГ без класичного оформлення права користування на таку землю, створює багато запитань з оподаткуванням цієї землі.

Наприклад, таке: чи може ФГ сплачувати плату за землю, рахувати МПЗ за землі члена ФГ і чи можна таку землю включати в розрахунок сільгоспЄП?

Відповіді на всі ці запитання ми відшукаємо далі.