24.04.2025

Звільнення за прогул у воєнний час

Багато жителів нашої країни виїжджають з населених пунктів, наближених до зон бойових дій. При цьому їх роботодавці можуть продовжувати діяльність на таких територіях, фіксуючи неявки працівників. Чи може бути звільнений за прогул працівник, який не з’являється на роботу у зв’язку з переїздом до більш безпечного місця? Про це буде наша сьогоднішня розмова.

Прогулом вважається відсутність працівника на роботі без поважних причин понад 3 години (безперервно чи сумарно) протягом робочого дня (п. 24 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 № 9).

Не може вважатися прогулом:

— відсутність працівника на своєму робочому місці, якщо він при цьому знаходився на території підприємства;

— невихід працівника на роботу у зв’язку з незаконним переведенням;

— відсутність на роботі через виклик до органів, явка до яких є обов’язковою (наприклад, до ТЦК та СП, прокуратури, суду тощо);

— відмова від роботи, не передбаченої трудовим договором, або у зв’язку зі станом здоров’я;

— невихід на роботу після закінчення строку попередження при розірванні трудового договору з ініціативи працівника.

Звільнення за прогул передбачено п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Розривати трудовий договір на цій підставі в період дії воєнного стану не заборонено. Але пам’ятайте, що це є заходом відповідальності за порушення трудової дисципліни. Тому при розірванні трудового договору у зв’язку з прогулом слід дотримуватися процедури застосування дисциплінарних стягнень. Про неї розповімо далі.