28.04.2025

Одне порушення — один вид відповідальності: як застосувати?

Загальний принцип будь-якої відповідальності: двічі за одне й те саме порушення карати не можуть. Іноді платникам вдається значно зекономити на штрафах, використовуючи цей принцип. Тож як ця теза працює на практиці і як її застосувати? Розкажемо далі у матеріалі.

Суть принципу

Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Саме так сформульований принцип, що нас цікавить, у ст. 61 Конституції України*.

* У судових рішеннях цей принцип також згадується латиною non bis in idem — не можна стягувати двічі за те саме.

Він, відповідно, поширюється на будь-які випадки та на всі правопорушення, включаючи податкові та трудові.

Також подібний принцип сформульовано у п. 112.4 ПКУ: особа не може бути притягнута двічі до відповідальності одного виду за вчинення одного і того самого податкового правопорушення.

Слід звернути увагу: вважається, що принципу «одне порушення = один вид відповідальності» не дотримуються, коли:

штрафи застосовують до однієї і тієї ж особи. Наприклад, порушенням принципу, про який ми говоримо, будуть вважатися випадки, коли до одного і того ж ФОП застосовуватимуть кілька штрафів за одне порушення. Звісно, враховуючи нюанси, про які ми сказали вище (щодо того, коли порушення вважається одним, що штраф та пеня за ПКУ — це не притягнення до одного виду відповідальності тощо).