10.02.2025

Заплатив «своїм» — втратив неприбутковий статус

Часто неприбуткові організації запитують про те, чи можна здійснити ту чи іншу виплату своєму працівнику, члену або засновнику, щоб не втратити неприбутковий статус. Давайте розберемося, які виплати можуть призвести до небажаних наслідків, а з якими проблем не буде.

Установчі документи неприбуткової організації (далі — НПО) або організації вищого рівня, на підставі яких діє НПО відповідно до закону, повинні містити заборону на розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці та нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Таку вимогу встановлено п.п. 133.4.1 ПКУ.

При цьому не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) здійснення НПО видатків, перерахованих у п.п. 133.4.2 ПКУ, а саме:

1) фінансування витрат на своє утримання та

2) реалізація мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами НПО.

Якщо НПО порушить заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) між фізособами, згаданими у п.п. 133.4.1 ПКУ (див. вище), це призведе до її виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій (див. п.п. 133.4.3 ПКУ).

Таким чином, неприбутківці у загальному випадку не мають права здійснювати якісь виплати своїм членам, засновникам/учасникам або працівникам (крім зарплати). Але винятки все ж таки є. Про них і поговоримо.