17.02.2025

Як штрафують за відсутність платіжного термінала?

Багатьом із тих, хто продає товари, надає послуги чи виконує роботи, наразі потрібно мати платіжний термінал. Тобто йдеться про надання можливості для їх клієнтів розраховуватися карткою або іншим пристроєм. Про це можна прочитати у статті «Платіжні термінали — 2025: загальні правила» // «Податки & бухоблік», 2025, № 14. І, безумовно, там, де є обов’язок — є й відповідальність. Тож до чого готуватися ФОП або юрособі, яка не встановить (несвоєчасно встановить) платіжний термінал? Який розмір штрафів? Які строки давності для накладення цих санкцій? Який орган займається їх застосуванням? Чи має враховуватися наявність / відсутність вини? Відповіді на ці та інші запитання у цьому матеріалі.

Основними є два види штрафів. Це ті, що передбачені у:

ст. 16315 КУпАП (адміністративний штраф);

п. 12 ч. 1 ст. 23 Закону про захист прав споживачів* (фінансова санкція).

* Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 № 1023-XII.

Одразу зауважимо: йдеться про забезпечення права споживача на розрахунки за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів. Тобто говоримо про відмову у прийнятті безготівкової оплати (чи то банківською карткою, чи то іншим пристроєм) через відсутність POS-термінала* або через небажання його використовувати з різних причин.

Далі розглянемо детальніше кожну із санкцій.

* Зверніть увагу: йдеться не лише про класичний POS-термінал. Це може бути і платіжний термінал у смартфоні. Але у статті будемо для зручності використовувати термін «POS-термінал» або «платіжний термінал».

Адмінштраф

Розмір штрафу. Якщо ФОП або юрособа не встановить платіжний термінал і це виявлять контролюючі органи вперше, то штраф складе від 1700 до 3400 грн (ч. 1 ст. 16315 КУпАП). Якщо це порушення було вчинено повторно протягом року після застосування штрафу за ч. 1 ст. 16315 КУпАП, то — від 8500 до 17000 грн (ч. 2 ст. 16315 КУпАП).