20.02.2025

Скасування Господарського кодексу та інші зміни: чого очікувати?

Підпису Президента очікує закон, яким скасують Господарський кодекс України і внесуть низку змін до іншої нормативки. Також цей документ містить деякі правила, про які варто знати. Як це все вплине на нас із вами? До чого готуватися? Давайте розбиратися.

Говоритимемо про закон*, прийнятий на базі законопроєкту від 09.09.2021 № 6013. Далі називатимемо його — Закон про скасування ГКУ. Повторимо: на момент написання статті він усе ще перебуває на підписі в Президента. А коли це станеться — поки невідомо. Тож слідкуємо за ситуацією.

* Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196-ІХ.

Отже, виділимо найбільш, на наш погляд, цікаві та важливі зміни. Зауважимо: здебільшого Закон про скасування ГКУ набуде чинності не одразу, а через 6 місяців після його опублікування. Зокрема, саме через 6 місяців втратить чинність ГКУ. Але поговоримо про все по порядку.

Кажемо приватним та дочірнім підприємствам «бувай!»

У чому суть? Поступово ми попрощаємося з приватними та дочірніми підприємствами. По-перше, працюватиме заборона на реєстрацію нових приватних та дочірніх підприємств.

По-друге, діяльність приватних та дочірніх підприємств регулюватиметься Законом про ТОВ*. Проте в перехідний період — лише в частині, яка не врегульована їх статутами. Далі,

коли такий (тобто перехідний) період закінчиться, положення статутів, які суперечитимуть Закону про ТОВ, вважатимуться недійсними

Звісно, якщо ПП та дочірні підприємства не вирішать до цього закритися. По суті, такі юрособи стануть ТОВ, хоч і називатимуться підприємствами.