24.02.2025

Якщо «сплячий» ФОП на загальній системі отримав дохід

ФОП, який не планує працювати в найближчий час, але і реєструвати припинення не бажає, можна перейти на загальну систему і на ній «поспати» (посидіти без діяльності). Припустимо, ФОП так і зробив, але раптом… зайшла оплата за старими угодами? Панікувати чи можна «вивернутися»? Усі поради — прямо зараз.

Передісторія

Ситуація така: минулого року ФОП працював на спрощенці, займався торгівлею, відвантажував товари. Але з 01.01.2025 перейшов на загальну систему, бо хоче на деякий час призупинити діяльність і не сплачувати податки. І тут раптом йому надходить оплата за товар, відвантажений минулого року. Що робити?

Що важливіше: дохід чи прибуток?

По-перше, не треба панікувати. Наявність доходу у ФОП-загальносистемника — це ще не кінець світу. Річ у тім, що на загальній системі ФОП сплачує податки не з обороту, а з чистого доходу, тобто з різниці між доходом та витратами (п. 177.2 ПКУ).

ФОП-загальносистемник сплачує ПДФО, ВЗ та ЄСВ за себе від чистого доходу, тобто від прибутку, а не від обороту!

А це означає, що якесь разове надходження доходу ще не значить, що ФОП автоматично «попадає» на сплату податків та ЄСВ. У нього ж ще можуть бути якісь витрати (важливо — документально підтверджені).

Ну, наприклад, оренда офісу, оплата комуналки за приміщення офісу, амортизація основних засобів, розрахунково-касове обслуговування банку, вартість реклами, податкових консультацій та інших послуг і, звичайно, — сама собівартість проданих товарів.

Тут варто нагадати, що неважливо, коли ФОП придбав товар — минулого року, на спрощенці тощо. Якщо в нього є документи про оплату такого товару, то він має право поставити вартість такого товару у витрати. Податківці не проти (категорія 104.05 БЗ).