13.01.2025
Додаток ТЦ за 2024 рік подається, тільки якщо:
— підприємство здійснювало контрольовані операції, а отже, підпадало під дію трансфертної ст. 39 ПКУ і
— умови контрольованої операції не відповідали принципу «витягнутої руки» (див. п.п. 39.2.1 ПКУ), у зв’язку з чим підприємство проводить самостійні коригування згідно з п.п. 39.5.4 ПКУ.
Про останню умову поговоримо трохи детальніше.
Розпочнемо з того, що підприємства — платники податку на прибуток, які здійснюють контрольовані операції, визначають розмір оподатковуваного прибутку за принципом «витягнутої руки» (п. 39.1 ПКУ).
При цьому вважається, що розмір оподатковуваного прибутку від контрольованої операції відповідає принципу «витягнутої руки», якщо умови такої операції не відрізняються від умов, які застосовуються між непов’язаними особами у зіставних неконтрольованих операціях (п.п. 39.1.2 ПКУ).
Так от, у випадку коли підприємство — платник податку на прибуток під час здійснення контрольованих операцій застосовує умови, які порушують принцип «витягнутої руки», то воно або завищує таким чином витрати (оскільки здійснює придбання за «завищеною» ціною), або занижує доходи (адже здійснює продаж за «заниженою» ціною).
Для виправлення такої ситуації у ПКУ передбачено п.п. 39.5.4. Він
дозволяє самостійно провести коригування ціни контрольованої операції та суми податкових зобов’язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету
Таке самостійне коригування не можна здійснювати тільки під час проведення перевірки платника з питань дотримання принципу «витягнутої руки» таких контрольованих операцій (п.п. 39.5.4.3 ПКУ).
Проводити самостійне коригування податкового зобов’язання слід спираючись на (п.п. 39.5.4.1 ПКУ):