20.01.2025
МПЗ — це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільгосппродукції та/або з власністю / користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільгоспугідь (п.п. 14.1.1142 ПКУ). При цьому п.п. 14.1.233 ПКУ визначено, що сільськогосподарські угіддя — це рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги (див. також БЗ 107.01.10).
Отже, ФОП, які взагалі не мали справу з землею або володіли чи користувалися тільки несільгоспземлями (наприклад, землями житлової та громадської забудови, водного фонду, промисловості, транспорту, енергетики тощо), рахувати МПЗ не повинні.
У свою чергу, за результатами роботи у 2024 році
ФОП, які використовували у своїй діяльності сільгоспугіддя, повинні порахувати МПЗ, порівняти його розмір із сумою сплачених податків за рік, які враховуються у виконання МПЗ, та у випадку якщо розмір МПЗ буде більшим за розмір сплачених податків, різницю доплатити в бюджет
Зверніть увагу: якщо ФОП — платник ЄП як фізособа володіє сільгоспугіддями, але не використовує їх у своїй підприємницькій діяльності, то такі сільгоспугіддя ФОП до розрахунку свого МПЗ включати не повинен. Адже щоб сільгоспугіддя потрапляли до розрахунку МПЗ у ФОП, потрібно, щоб вони безпосередньо використовувалися в діяльності ФОП. Коли ж земля в діяльності ФОП не використовується, то МПЗ ФОП не розраховує. На цьому наголошують і податківці (БЗ 107.01.05, що втратила чинність з 01.12.2024 з формальних причин, а не через зміну позиції ДПСУ).
А от для ФОП-загальносистемників цю умову податківцями сформульовано дещо інакше (див. БЗ 104.09). У них не виникає обов’язок подавати додаток МПЗ до податкової декларації, якщо вони
«мають у власності земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, однак не здійснюють підприємницьку діяльність, пов’язану з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) такими земельними ділянками»