20.01.2025

Як ФОП-єдиноподатнику заповнити річну декларацію при зміні групи

Доволі часто спрощенцям доводиться протягом року змінювати групу єдиного податку (ЄП). І зовсім не тому, що вони такі непосидючі. ☺ На це є багато причин — від бажання оптимізувати свою діяльність до невідворотності такої зміни, якщо перевищено дохід на попередній групі. Про особливості заповнення і подання ЄП-декларації такими ФОП-стрибунами за 2024 рік читайте в цій статті.

Строки звітування

Право ФОП-спрощенця змінити групу передбачене п.п. 298.1.5 ПКУ. При цьому жодних спеціальних обмежень щодо переходу на іншу групу ЄП у ПКУ не встановлено. А за загальними правилами зробити це можна лише з початку кварталу і тільки якщо дохід і вид діяльності такого ФОП відповідає вимогам, які висуває ПКУ для новообраної групи ЄП (див., наприклад, лист ГУ ДПС у м. Києві від 21.03.2024 № 1513/ІПК/26-15-24-01-13-12). Процедуру зміни групи ЄП шукайте в статті «Заява на єдиний податок: обрання / відмова та міграція» // «Податки & бухоблік», 2024, № 103.

ФОП груп 1 та 2. Попри те що для ФОП — єдиноподатників груп 1 та 2 встановлений виключно річний звітний період,

у випадку зміни групи протягом року вони мають звітувати в інші строки, а саме у квартальні (п.п. 296.5.1 ПКУ)

Тобто такі ФОП протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, в якому подано заяву на перехід в іншу групу, повинні подати ЄП-декларацію і задекларувати в ній суму отриманого доходу за період перебування у відповідній групі.

Далі ФОП звітує за той період, який установлено для групи, в яку він перейшов. Так, якщо ФОП перейшов із групи 1 чи 2: