Теми статей
Обрати теми

Заява на єдиний податок: обрання / відмова та міграція

Децюра Сергій, податковий експерт
Наприкінці кожного року діючі юрособи і ФОП доволі часто приймають доленосні рішення: обрати спрощену систему оподаткування чи відмовитися від неї. Крім того, багато хто в цей період може вирішити змінити групу чи ставку ЄП. Про те, як це слід робити, читайте далі.

Обираємо ЄП

Строк подання заяви. Щоб діючі ФОП чи юрособи з початку певного року могли стати платником ЄП, їм слід подати податківцям за місцем своєї податкової адреси заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (форма затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308). Таку заяву подають не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (п.п. 298.1.4 ПКУ).

Разом з нею також подають Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування. Форма такого Розрахунку затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308*.

* З 24 грудня 2024 набирає чинності наказ Мінфіну від 11.09.2024 № 440, який викладає в новій редакції форму цієї заяви. Строк подання заяви на обрання чи відмову від ЄП, як і на зміну групи, до цієї дати уже скінчиться. Тому використовувати у 2024 році доведеться ще не оновлену форму.

Тобто

щоб стати спрощенцем з 1 січня 2025 року, треба було подати заяву на ЄП-реєстрацію не пізніше 16.12.2024, а разом з нею Розрахунок доходу за 2024 рік

Який розмір доходу, отриманий у 2024 році, дає право бути платником ЄП з 01.01.2025, читайте у «Перевищення ліміту ЄП-доходу: чи врятує новий розмір мінзарплати» // «Податки & бухоблік», 2024, № 95.

До відома! Якщо обрання ЄП відбувається з початку календарного (2025) року, то заяву на ЄП-реєстрацію подають за пів місяця до закінчення цього року. Тому у Розрахунку доходу вказують не фактичний дохід, що отриманий за рік на момент подання заяви, а з урахуванням запланованої суми доходу. Тобто тієї суми, яка теоретично може бути отримана за період, що залишився до кінця року після подання заяви (див. БЗ 107.01.01; 108.01.01).

Звертаємо увагу! На думку фіскалів, якщо юрособа — платник податку на прибуток обирає групу 3 ЄП, то щоб визначити, чи вписується вона у граничну межу доходу за минулий рік, слід орієнтуватися на планову суму доходу, розраховану за правилами бухобліку і відображену у рядку 01 річної декларації з податку на прибуток (БЗ 108.01.01). На наш погляд, цей підхід хибний. Адже з норм ПКУ випливає, що рахувати цей дохід слід за правилами розрахунку доходу спрощенцями, тобто за касовим методом.

Обираємо ЄП групу 3 із сплатою ПДВ. Якщо суб’єкт господарювання вирішив стати платником ЄП із сплатою ПДВ (обирає ЄП групу 3 із ставкою 3 %), то тут слід враховувати і ПДВ-особливості.

Так, якщо претендент був платником ПДВ до подання заяви на ЄП, то йому разом із заявою на реєстрацію не потрібно подавати жодних додаткових заяв. Достатньо у полі 5.3 заяви навести свій ІПН і вказати дату реєстрації платником ПДВ.

Якщо суб’єкт господарювання до обрання ЄП не був платником ПДВ, то щоб стати платником ЄП із сплатою ПДВ (обрати ЄП групу 3 із ставкою 3 %), йому потрібно зареєструватися платником ПДВ.

У загальному випадку для реєстрації платником ПДВ подається заява за ф. № 1-ПДВ тільки в електронному вигляді не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку першого ПДВ-періоду (п. 183.3 ПКУ).

Водночас якщо мова йде про обрання ЄП із сплатою ПДВ, таку заяву слід було подати разом із заявою на обрання ЄП не пізніше 16.12.2024.

Обираємо ЄП групи 3 без сплати ПДВ. Бувають випадки, що суб’єкт хоче стати платником ЄП без сплати ПДВ (обирає групу 3 зі ставкою 5 % або групу 1 чи 2), але до ЄП він був платником ПДВ. У цьому випадку, щоб обрати безПДВшну групу та ставку ЄП, йому слід провести анулювання ПДВ-реєстрації.

За загальним правилом для цього слід подати заяву за ф. № 3-ПДВ. Але якщо ПДВ-анулювання відбувається через обрання ставки ЄП без сплати ПДВ, то можна таку анулюючу заяву не подавати. Достатньо у полі 5.3 заяви на обрання ЄП просто зазначити свій ІПН та поставити позначку в комірці поруч із написом «Прошу анулювати реєстрацію платником ПДВ останнім днем звітного періоду, що передує переходу на застосування ставки єдиного податку, що не передбачає сплати ПДВ (без подання заяви про анулювання реєстрації платником ПДВ)». Про те що анулювання платником ПДВ пройде автоматично без подання окремої заяви, говорять і фіскали у БЗ 101.02.

Відмовляємося від ЄП

Випадки подання заяви. Платник ЄП може відмовитися від ЄП з двох причин:

1) за власним бажанням (добровільно). Так відбувається тоді, коли суб’єкту набридло бути спрощенцем або він вирішив займатися видом діяльності, який не дозволяє бути спрощенцем;

2) на вимогу ПКУ, тобто вимушено через порушення умов перебування на ЄП (п.п. 298.2.2 ПКУ). Перелік випадків, у яких відмова від ЄП є обов’язковою, наведено у п.п. 298.2.3 ПКУ. Наприклад, одним із випадків вимушеної відмови від ЄП є перевищення граничного доходу ЄП.

До відома! Якщо спрощенець ФОП групи 1 чи 2 перевищив дохід, який дає право бути у своїй групі, то йому не обов’язково покидати ЄП. Він може просто перейти у старшу групу (див. далі).

Яка б не була причина відмови від ЄП, процедура відмови є однаковою: суб’єкт господарювання (як ФОП, так і юрособа) подає податківцям заяву щодо відмови від ЄП.

Строки подання заяви. Загалом заяву про відмову від ЄП слід подавати не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) (п.п. 298.2.1 ПКУ).

Тобто

якщо ви вирішили відмовитись від ЄП з початку 2025 року, то маєте подати заяву про відмову не пізніше 21.12.2024

21 грудня це вихідний день (субота). Тому якщо не бажаєте проблем, радимо подати цю заяву заздалегідь.

Водночас на сьогодні податківці не проти застосовування святково-вихідного перенесення строків, коли гранична дата подання цієї заяви припадає на вихідний день. Про це, зокрема, свідчить їх податковий календар на грудень 2024, де вони вказують, що подати таку заяву при відмові від ЄП з 01.01.2025 можна не пізніше 23.12.2024.

Втім, цей строк подання заяви не стосується випадку, коли платник ЄП повинен примусово покинути спрощену систему через перевищення граничного доходу. Тоді заяву про відмову від ЄП подають у специфічний строк не пізніше 20-го числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу (п. 293.8 ПКУ). Тобто, наприклад, якщо платник ЄП за результатами роботи у IV кварталі 2024 року виявить, що перевищив граничний дохід для його групи, то заяву на відмову від ЄП можна подати не пізніше 20.01.2025. До речі, до строку подання заяви про відмову також застосовується святково-вихідне перенесення (БЗ 107.01.09).

Зверніть увагу! Якщо платник ЄП має обов’язково відмовитись від ЄП (у тому числі через перевищення граничного обсягу доходу), то обов’язково потрібно подати заяву про відмову.

Заповнення і подання заяви. Окремої форми заяви про відмову від ЄП не існує. Тобто для відмови від ЄП слід використовувати ту саму форму заяви, що й для переходу на ЄП (див. вище). Якщо подаєте заяву в електронному вигляді, то код форми F0102003 — для ФОП та код форми J0102003 — для юросіб.

Порядок заповнення заяви на відмову від ЄП відрізняється від заповнення заяви на обрання. А саме у заяві на відмову слід спочатку поставити позначку в полі «Відмова».

Далі варто заповнити поля 1 — 4, в яких вказуєте найменування органу ДПС, в який подаєте заяву, свій номер (ЄДРПОУ — юрособи і код РНОКП або серію і номер паспорта — ФОП), найменування та податкову адресу.

Після цього слід заповнити тільки поле 5.5. У ньому слід вказати дату відмови від ЄП (якщо від ЄП відмовляєтесь з початку 2025 року, то тут вказуєте «01 січня 2025 року»), а також вказати конкретну причину відмови від ЄП, поставивши позначку «Х» напроти однієї із запропонованих причин, які наведені у цьому полі.

Розрахунок доходу при відмові від ЄП, на відміну від обрання ЄП, подавати не потрібно.

Заява на ПДВ. Якщо платник ЄП відмовляється від спрощеної системи, то перш за все варто проконтролювати питання з обов’язковою реєстрацією платником ПДВ. Нагадаємо, обов’язково після відмови від ЄП з 01.01.2025 ставати платником ПДВ потрібно тоді, коли сума операцій з постачання за 2024 рік перевищує 1 млн грн (п. 181.1 ПКУ). Про те, як визначити, чи перевалив обсяг постачань за 1 млн, читайте у «Поріг обов’язкової ПДВ-реєстрації — 1 млн грн» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29 (ср. ).

Так от,

тим, у кого обсяг постачань за 2024 рік після відмови від ЄП з 01.01.2025 перевалив за 1 млн грн, щоб стати платником ПДВ, слід подати заяву за формою № 1-ПДВ не пізніше 10.01.2025 (п. 183.4 ПКУ)

Якщо ж у вас обсяг постачань за 2024 рік менше 1 млн грн, то ви можете стати платником ПДВ добровільно. В цьому випадку заяву за формою № 1-ПДВ подаєте не пізніше 21.12.2024 (п. 183.3 ПКУ);

Зміна ставки / групи ЄП

Загальні строки подання. Платники ЄП мають повне право за власним бажанням змінити групу та/або ставку ЄП, якщо вони дотримались вимог, установлених для нової групи ЄП (п.п. 298.1.5 ПКУ).

Для зміни групи / ставки ЄП слід подати заяву. У загальному випадку подавати її слід не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (п.п. 298.1.5 ПКУ).

Тобто

для зміни групи чи ставки ЄП з початку 2025 року треба було подати заяву не пізніше 16.12.2024

Особливі строки подання. Водночас є випадки, коли для зміни ставки / групи ЄП заяву слід подати в інші строки. Мова йде про випадки, коли:

1) платник ЄП групи 3 має намір змінити безПДВшну ставку (5 %) на ставку із сплатою ПДВ (3 %). В цьому випадку заяву про зміну слід подати не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку першого кварталу, з якого маєте намір почати використовувати нову ставку ЄП (п.п. «б» п.п. 4 п. 293.8 ПКУ).

Якщо мігруєте на ПДВшну ставку з 01.01.2025, то заяву слід подати не пізніше 21.12.2024

У 2024 році 21 грудня вихідний день (субота). Враховуючи це, а також знаючи, що податківці дозволяють застосовувати правило святково-вихідного перенесення на випадок обрання ЄП (БЗ 107.01.01), платники можуть вважати, що його можна застосувати і до цього випадку. Водночас конкретно про це фіскали ніде не говорили. Тому щоб не було проблем, радимо подати цю заяву заздалегідьне пізніше 20.12.2024;

2) платник ЄП зобов’язаний змінити групу ЄП (перейти у страшу групу), адже перевищив граничну межу доходу, яка дає йому право працювати у своїй групі (змінити групу 1 на 2 чи 3 або змінити групу 2 на 3). В цьому випадку заяву на зміну подаєте не пізніше 20-го числа місяця, наступного за кварталом, у якому допущено перевищення граничного ліміту для групи (пп. 1, 2 п. 293.8 ПКУ).

Так,

якщо ЄП-ліміт перевищено в IV кварталі 2024 року, то заяву подаєте не пізніше 20.01.2025

Звертаємо увагу! Взагалі-то строк подання заяви за ф. № 1-ПДВ при відмові від ЄП з 01.01.2025 припадає на 21 грудня (субота). Водночас на неї поширюється святково-вихідне перенесення із п. 183.6 ПКУ. Тому без проблем її можна подати наступного після вихідного робочого дня, тобто 23 грудня.

Зміна ПДВшної ставки. Платник ЄП має право змінювати свою безПДВшну групу на ту, де слід платити ПДВ (на групу 3 із ставкою 3 %), а також може перейти із ПДВшної групи у безПДВшну.

Так от, якщо спрощенець переходить із безПДВшної групи / ставки на сплату ПДВ (у групу 3 із ставкою 3 %), то доведеться у заяві на зміну ставки / групи, крім заповнення у полі 5.3 позначки про реєстрацію платником ПДВ, подати окремо заяву на обрання ПДВ, тобто заяву за ф. № 1-ПДВ (БЗ 107.01.08).

Причому подається заява на реєстрацію платником ПДВ у той строк, що і заява на зміну групи / ставки ЄП, навіть не зважаючи на те, що граничний строк її (ПДВ-заяви) подання — не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку кварталу-переходу.

Цей граничний строк збігатиметься із граничним строком подання заяви на зміну групи / ставки ЄП, якщо платник ЄП групи 3 змінює ставку 5 % (без сплати ПДВ) на ставку 3 % із сплатою ПДВ (п.п. «б» п.п. 4 п. 293.8, абзац другий п. 183.4 ПКУ).

Якщо на групу 3 із ставкою 3 % добровільно переходять із групи 1 чи 2, то заяву подають у загальні строки — не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу (п.п. «в» п.п. 4 п. 293.8 ПКУ). Якщо ж перехід примусовий — через перевищення граничної межі доходу, то робити це слід не пізніше 20-го числа місяця, наступного за кварталом, у якому допущено перевищення граничного ліміту для групи (пп. 1, 2 п. 293.8 ПКУ).

Коли ж спрощенець змінює ЄП групу 3 із ставкою 3 % на безПДВшну групу / ставку, йому слід обов’язково анулювати свою ПДВ-реєстрацію. Причому на сьогодні для такого анулювання не потрібно вже подавати спеціальну заяву (ф. № 3-ПДВ), достатньо проставити у полі 5.3 позначку про анулювання реєстрації платником ПДВ (БЗ 107.01.08).

Заповнення і подання заяви. Для зміни групи та/або ставки ЄП потрібно подати заяву на зміну групи або ставки. Окремої форми заяви для цього випадку не передбачено. Тому використовуємо ту форму, що і для переходу на ЄП та відмови від нього (див. вище).

Порядок заповнення заяви на зміну ставки / групи відрізняється від заповнення заяви на обрання чи відмову від ЄП.

Так, у цій заяві спочатку слід поставити позначку в полі «Внесення змін». Далі слід заповнити поля з 1 по 4, у яких вказуєте дані про те, кому подається заява, назву платника ЄП, його реєстраційний номер та податкову адресу.

Далі обов’язково слід заповнити поле 5.2, в якому варто вказати, які саме відбуваються зміни, а саме на яку групу / ставку змінює свою групу / ставку платник ЄП.

Якщо зміна групи / ставки пов’язана із ПДВ-статусом (слід зареєструватися платником ПДВ чи анулювати таку реєстрацію), то заповнюєте також поле 5.3. Про те, як заповнити це поле, див. вище.

Розрахунок доходу при зміні групи / ставки ЄП подавати не потрібно.

Висновки

  • Якщо з 1 січня 2025 року відмовлятися від ЄП, то заяву варто подати не пізніше 23.12.2024. Виняток тільки відмова від ЄП через перевищення граничного доходу. Строк подання заяви — не пізніше 20.01.2025.
  • При зміні групи / ставки ЄП з 01.01.2025 загальний строк подання заяви — не пізніше 16.12.2024.
  • Якщо змінюєте у середині групи 3 безПДВшну ставку на ПДВшну, то заяву про зміну варто подати не пізніше 20.12.2024. І тільки у випадку зміни групи через перевищення граничної суми доходу заяву подають не пізніше 20.01.2025.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі