23.01.2025

Чи можна зменшити податок на прибуток поточного року на «старі» збитки?

Підприємство-малодохідник. У 2024 році зменшили об’єкт оподаткування податком на прибуток на суму накопичених збитків, які були сформовані у 2018 році. Чи може податкова провести перевірку і донарахувати податок на прибуток у поточному періоді, знявши збитки минулих періодів?

Одразу зазначимо: врахувати такі збитки (збитки 2018 року) можна, якщо вони були перенесені в декларацію 2019 року (через ряд. 3.2.4 додатка РІ), а потім переносились «із декларації в декларацію» і дотягнулись (не погасились) до 2024 року. А це означає, що весь цей час (всі ці роки) у платника декларувався «мінус» за рядком 04 декларації з податку на прибуток.

Тепер — про все детальніше.

Чи є «строк давності» для збитків?

Перенесення збитків (від’ємного значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток) минулих звітних років реалізується через зменшуючу податкову різницю з п.п. 140.4.4 ПКУ.

Так, відповідно до п.п. 140.4.4 ПКУ платники податку на прибуток зменшують фінансовий результат до оподаткування на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих (податкових) звітних років.

Цю різницю застосовують усі платники податку на прибуток: як високодохідники, так і малодохідники, включаючи й тих малодохідників, які відмовилися від застосування податкових різниць.

Різниця реалізується через рядок 3.2.4 додатка РІ (див., зокрема, статтю «Додаток РІ — податковоприбуткові різниці (ч. 2)» // «Податки & бухоблік», 2025, № 4). Тому й малодохідники, незважаючи на відмову від податкових різниць, для врахування минулорічних збитків теж подають додаток РI. При цьому важливим є те, що

«строку давності» у податкових збитків немає. Їх можна враховувати до повного погашення за умови, що дотримувалися правила їх врахування (здійснювалося правильне перенесення «з декларації в декларацію»)