27.01.2025

Місцеві пільги з плати за землю і податку на нерухомість

На жаль, податкові пільги тільки ускладнюють життя платників, замість того, аби його полегшувати. Дійшло до того, що окремі звільняючі норми ПКУ щодо плати за землю і податку на нерухомість, які призначені, здавалося б, для всіх, не працюють без отримання індивідуальних місцевих пільг. Аби ви не заплутались остаточно, у цій статті ми зібрали всі такі випадки. А заодно — і правила застосування місцевих пільг із цих податків у їх класичному вигляді. З цього й почнемо.

Класична місцева пільга з плати за землю

Насамперед нагадаємо, що плата за землю справляється у двох формах: або як земельний податок, або як орендна плата за землю державної і комунальної власності (далі — орендна плата).

Згідно з п. 284.1 ПКУ

органи місцевого самоврядування (ОМС) уповноважені встановлювати пільги з земельного податку, що сплачується на відповідній території

Загалом із застосуванням цієї класичної місцевої пільги у платників земельного податку має бути все гаразд, у тому числі й під час дії воєнного стану (ВС).

А от щодо орендної плати певні проблеми є. Справа в тому, що жодних пільг з орендної плати донедавна не існувало в принципі, ні за ПКУ, ні за рішенням місцевої влади. На сьогодні ж ситуація кардинально змінилася. ПКУ дозволяє ОМС встановлювати:

орендну плату для деяких категорій платників у меншому розмірі, ніж законодавчо встановлений (п. 284.6, п. 11 підрозд. 6 розд. XX ПКУ), що якраз і є пільгою згідно з її визначенням, наведеним у п. 30.1 ПКУ;

податкові пільги з плати за землю (в тому числі орендної плати) на підставі рішень відповідних органів про обов’язкову евакуацію населення (п. 12.3 ПКУ). Докладніше про цю пільгу йтиметься далі.