30.01.2025

Добровільні виплати мобілізованим: ВЗ 5 %, а ЄСВ немає…

Підприємство добровільно зберігає середній заробіток за мобілізованими працівниками. Як класифікувати таку виплату для цілей оподаткування? Це зарплата? Чи може це якась інша виплата, що не входить до фонду оплати праці? Від відповідей на ці запитання залежатиме порядок оподаткування таких добровільних виплат та відображення їх в Об’єднаній звітності.
А ви проводите добровільні виплати мобілізованим? Тоді приєднуйтесь до розмови. Та навіть якщо у вас таких виплат немає, все одно варто прочитати цю статтю. Впевнені, що деякі висновки контролерів вас здивують.

Зарплата чи ні?

Визначення заробітної плати міститься у ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці). Так, заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Складовими зарплати є основна, додаткова зарплата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналогічні наведеному визначення терміна зарплата знаходимо в п.п. 14.1.48 ПКУ та абзаці першому п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат роботодавці встановлюють самостійно (див. ст. 97 КЗпП). Зазвичай все це фіксується в колективному договорі. Якщо ж колективний договір не укладено, роботодавець погоджує оплатні питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Щодо складових зарплати, то є виплати, що: