30.01.2025

Як із 1 січня 2025 року підтвердити інвалідність для ставки ЄСВ 8,41%?

31 грудня 2024 року медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) ліквідовані. Застарілі МСЕК з 1 січня 2025 року замінили експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. Саме вони прийматимуть рішення про встановлення інвалідності та її продовження. На тлі цих подій постає питання щодо підтвердження інвалідності працівників, зокрема, для застосування пільгової ставки ЄСВ 8,41 %. Поговоримо про це.

У загальному випадку роботодавці до нарахованих працівникам виплат у вигляді зарплати, лікарняних та допомоги по вагітності та пологах, що увійшли до бази нарахування ЄСВ, застосовують ставку єдиного внеску 22 %.

Разом з цим при нарахуванні таких виплат працівникам з інвалідністю звичайні роботодавці* користуються пільговою ставкою ЄСВ 8,41 %. Таке право їм дає ч. 13 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

* Резидентів Дія Сіті у цій статті не розглядаємо.

Проте право на будь-яку пільгу треба підтвердити. Підпунктом 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція № 449), визначено, що підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності.

Водночас повноваження, права і обов’язки МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи були припинені 31 грудня 2024 року постановою КМУ «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 № 1338 (далі — постанова № 1338). З 1 січня 2025 року довідки МСЕК вже не видають. А що замість них? Як довго прослужать старі довідки МСЕК? І що робити з вимогами Інструкції № 449 щодо підтвердних документів? Відповідаємо на ці запитання по черзі.

Нові документи особи з інвалідністю

Нова процедура встановлення або продовження особі інвалідності, яка запрацювала з 1 січня 2025 року, максимально виключає паперовий документообіг та здійснюється в електронній системі.

Лікуючий лікар формує електронне направлення на проведення оцінювання пацієнта з додаванням електронних копій необхідних документів. Система автоматично обирає дату його проведення та склад експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — експертна команда).

У своїй діяльності експертні команди керуються, зокрема, Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженим все тією ж постановою № 1338 (далі — Порядок № 1338).

За результатами оцінювання експертна команда приймає рішення щодо встановлення чи невстановлення інвалідності, фіксації причин та часу її настання відповідно до документів, що це підтверджують.

Особа, якій установлено інвалідність, отримає (див. п. 53 Порядку № 1338):

1) витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення або продовження інвалідності (далі — витяг). Форма витягу затверджена наказом МОЗ від 10.12.2024 № 2067. У цій формі на встановлення особі інвалідності вказує позначку «1 (так)» у рядку 17.1.1 «Рішення щодо встановлення інвалідності» або в рядку 17.1.2 «Рішення щодо встановлення інвалідності з оновленою причиною інвалідності»;

2) рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (далі — рекомендації з ІПР).

Таким чином, відповідно до норм Порядку № 1338

з 1 січня 2025 року встановлення або продовження особі інвалідності підтверджується витягом з рішення експертної команди про це

Витяг та рекомендації з ІПР надсилаються особі, яка проходила оцінювання, на її електронну пошту. У разі відсутності електронної пошти зазначені документи надсилатимуть протягом 5 календарних днів звичайною поштою рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого / зареєстрованого місця проживання / перебування.

Витяг та рекомендації з ІПР будуть доступні в електронній системі й для лікаря, який направив особу на оцінювання.

До того ж відомості про результати проведеного оцінювання надсилаються до Єдиної інформаційної системи соцсфери шляхом електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта». Також у триденний строк витяг надсилається до органів ПФУ або соцзабезу (у разі інвалідності з дитинства). Крім того, про встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності експертна команда повідомляє ТЦК (див. пп. 54 — 56 Порядку № 1338).

Увага! Дата встановлення інвалідності — це дата надходження до експертної команди направлення на проведення оцінювання (див. п. 40 Порядку № 1338). Вона повинна бути вказана у витягу у рядку 17.1.5 «Дата, з якої встановлено інвалідність».

Щодо чинності старих довідок МСЕК

Постанова № 1338 не тільки запровадила нову систему оцінювання, а й дала зелене світло щодо чинності усіх документів та рішень, раніше прийнятих МСЕК, та документів, виданих на підставі цих рішень. Вони прирівнюються до рішень експертних команд та документів, виданих на підставі таких рішень (у тому числі витягів з рішень) (див. абзац восьмий п. 3 постанови № 1338). Тому

довідки до акта огляду МСЕК, видані до 1 січня 2025 року, продовжують бути підставою для підтвердження інвалідного статусу особи протягом всього строку їх дії

Тож, наприклад, якщо працівнику була встановлена інвалідність за довідкою МСЕК до лютого 2027 року, то сміливо застосовуємо пільгову ставку ЄСВ 8,41 % на її підставі до лютого 2027 року.

Ба більше. Особи, яким у період до 1 січня 2025 року інвалідність була встановлена безстроково, задля її підтвердження не повинні проходити якусь повторну або додаткову експертизу з оцінювання, щоб отримати витяг з рішення експертної команди. Хоч вони й можуть це зробити за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду (абзац десятий п. 3 постанови № 1338).

Ще один важливий момент. Якщо строк повторного огляду особи з інвалідністю був призначений з 1 січня 2025 року, але така особа не змогла пройти його вчасно, то строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання, але не довше ніж до 1 липня 2025 року (див. абзац одинадцятий п. 3 постанови № 1338).

Окремо поговоримо також про осіб з інвалідністю, у яких повторний огляд припав на період дії воєнного стану та був перенесений на строк після завершення воєнного стану на підставі абзацу другого п. 3 постанови КМУ від 08.03.2022 № 225 (далі — постанова № 225). Для таких осіб термін дії інвалідності продовжувався автоматично на зазначений період. Але з 26.11.2024 норму про перенесення строку виключено з зазначеної постанови. Як наслідок, таким особам повторний огляд та оцінювання треба пройти й отримати витяг з рішення експертної команди (див. абзаци дванадцятий — сімнадцятий п. 3 постанови № 1338):

— чоловікам віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності, — у період з 1 квітня до 1 листопада 2025 року;

— іншим особам — до 1 квітня 2026 року. Виняток — особи, яких неможливо направити на повторний огляд (особи, місцем проживання яких є території, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані рф; особи з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, мають онкологічне або психічне захворювання та інші)).

Щодо вимог Інструкції

Чи можна застосовувати ставку ЄСВ 8,41 %, якщо працівник надав не копію довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності, а витяг з рішення експертної команди?

Вважаємо, що так. Підтвердження цьому знаходимо в абзаці дев’ятому п. 3 постанови № 1338. В ньому зазначено, що у випадках, коли актами законодавства передбачається підтвердження тих чи інших фактів або обставин довідками МСЕК, до приведення їх норм у відповідність застосовуються рішення, витяги, інші документи, видані за результатами проведеного оцінювання. З цим погоджуються й податківці в листі від 20.01.2025 № 260/ІПК/99-00-24-03-03.

Проте рекомендуємо дотримуватися процедури завіряння такого витягу роботодавцем, аналогічно тому, як вимагає завіряти копію довідки до акта огляду МСЕК Інструкція № 449. При цьому нарахування ЄСВ за ставкою 8,41 % здійснюємо з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії витягу) та закінчуємо датою припинення інвалідності.

Щодо наявних завірених роботодавцем копій довідок до актів огляду МСЕК. До завершення строку, на який установлено інвалідність такими довідками, маємо повне право використовувати їх для застосовування пільгової ставки внеску.

Стосовно довідок МСЕК з «простроченою» інвалідністю. Й раніше були проблеми з застосуванням пільгової ставки до бази нарахування ЄСВ працівників, які мали такі довідки, проте їх інвалідність продовжувалася відповідно до абзацу четвертого п. 3 постанови № 225. Про це свого часу розповідали в статті «Підтвердження інвалідності в умовах воєнного стану» // «Податки & бухоблік», 2024, № 47. Водночас після внесення змін у п. 3 постанови № 225, його норми продовжують інвалідність виключно дітей, у яких переогляд припав на період воєнного стану за неможливості направлення до лікарсько-консультативної комісії. Підстав застосовувати пільгову ставку МСЕК за наявності «простроченої» інвалідності не вбачаємо.

Висновки

  • Інвалідність, яка була встановлена працівнику або продовжена після 1 січня 2025 року, для застосування пільгової ставки ЄСВ 8,41 % підтверджується витягом з рішення експертної команди.
  • Довідки до акта-огляду МСЕК, видані до 1 січня 2025 року, залишаються чинними для підтвердження статусу інвалідності працівників на період дії цих довідок.