Теми статей
Обрати теми

Підтвердження інвалідності в умовах воєнного стану

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Під час дії воєнного стану до порядку підтвердження інвалідності додані нові опції. Чи спрощують вони отримання особами з інвалідністю відповідних виплат та пільг? Та чи на користь роботодавця ці зміни? Дізнавайтеся про це з нашої статті.

Якщо працівник повідомляє про встановлену йому інвалідність, то роботодавець, зазвичай, просить підтвердити її шляхом надання копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі — МСЕК) за формою № 157-1/о, яка затверджена наказом МОЗ від 30.07.2012 № 577. Також працівник може надати копію пенсійного посвідчення або копію посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.

У разі отримання від працівника з інвалідністю зазначених документів роботодавець забезпечує належні йому трудові пільги і гарантії. Крім того, завірена копія довідки до акта огляду МСЕК є підставою для застосування роботодавцем пільгової ставки ЄСВ 8,41 % до зарплатних доходів працівника з інвалідністю.

Більш детально про документи, що підтверджують «інвалідний» статус працівника, його трудові гарантії та особливості застосування ставки ЄСВ 8,41 %, — див. у статтях «Працівники з інвалідністю: трудові гарантії» та «Працівник з інвалідністю: особливості оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2024, № 47.

Якщо інвалідність установлена особі на певний термін, то після його спливу за мирних часів для продовження інвалідності й отримання оновлених підтвердних документів така особа повинна пройти повторний огляд у МСЕК згідно із Положенням про медико-соціальну експертизу, затвердженим постановою КМУ від 03.12.2009 № 1317 (далі — Положення № 1317). Проте війна внесла свої корективи.

Проходження МСЕК під час війни

Щоб уникнути під час дії воєнного стану можливих складнощів з підтвердженням особою інвалідності, КМУ прийняв постанову від 08.03.2022 № 225 (далі — постанова № 225), до якої згодом були внесені зміни постановою КМУ від 30.03.2022 № 390.

Наразі в п. 3 постанови № 225 зазначено таке: за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю лікарсько-консультативною комісією (ЛКК) на МСЕК відповідно до Положення № 1317, повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану, переноситься на строк після закінчення воєнного стану, але не пізніше 6 місяців після його закінчення.

При цьому

інвалідність продовжується до останнього числа шостого місяця після закінчення воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд

ІПР таких осіб з інвалідністю також продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення / скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну ІПР (див. лист МОЗ від 07.08.2023 № 3.2-20/17/1950/ЗПІ-23//2382).

Отже, виходить, що термін дії інвалідності продовжується, так би мовити, автоматично на підставі приписів постанови № 225. А чи передбачено в такому разі надання особам з інвалідністю якогось підтверджуючого документа? Ні.

МОЗ вважає, що такі зміни спрощують процедуру проходження медико-соціальної експертизи у воєнний час. З’ясуємо наслідки цього спрощення для працівника і для роботодавця.

Наслідки продовження «простроченої» інвалідності

Виплати та трудові пільги. МОЗ у листі від 23.05.2023 № 03-14/17/1304/ЗПІ-23//1711 наголошувало, що наразі для отримання соціальних виплат проходити повторний огляд для підтвердження інвалідності не потрібно, оскільки термін дії інвалідності та ІПР подовжено на період дії воєнного стану.

Крім того, у наведеному листі також акцентується увага на тому, що всі виплати та відповідні пільги зберігаються за особою до закінчення строку проходження повторного огляду.

Таким чином, увесь зазначений період особи з інвалідністю, які не пройшли повторний огляд для підтвердження інвалідності, продовжують отримувати відповідні соціальні виплати та пільги, передбачені державою. А роботодавці продовжують дотримуватися щодо таких осіб всіх трудових пільг і гарантій.

Застосування ставки ЄСВ 8,41 %. Юрособа (ФОП) має право застосовувати пільгову ставку ЄСВ 8,41 % до зарплатних доходів працівника з інвалідністю за умови підтвердження факту встановлення такому працівнику інвалідності. Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду МСЕК. Завірення копії довідки здійснюється безпосередньо роботодавцем. При цьому

нарахування ЄСВ за ставкою 8,41 % здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду МСЕК) та закінчується датою припинення інвалідності

Це визначено п.п. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція № 449).

На перший погляд здається, що роботодавець може продовжувати застосовувати ставку ЄСВ 8,41 % до доходу працівника з інвалідністю, у якого дата переогляду припала на воєнний стан. Адже в п.п. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449 говориться про застосування пільгової ставки до припинення інвалідності, а інвалідність у працівника триває згідно із п. 3 постанови № 225 (ср. ).

Проте інша норма Інструкції № 449 вимагає, щоб інвалідність була підтверджена засвідченою копією довідки до акта огляду МСЕК. І ось тут маємо проблему.

Чи згодні податківці на застосування роботодавцем пільгової ставки ЄСВ 8,41 %, якщо працівник з інвалідністю має «прострочену» довідку МСЕК, а його інвалідність продовжується на підставі п. 3 постанови № 225?

На це запитання ДПСУ у листі від 08.05.2024 № 2639/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК прямої відповіді не надала. Податківці лише процитували норми Інструкції № 449, які зазначені вище, і порадили з питання подовження строку дії довідки МСЕК, термін дії якої закінчився в період воєнного стану, звернутися до МОЗ.

Таким чином, податківці «прив’язують» можливість застосування пільгової ставки ЄСВ до строку дії довідки до акта огляду МСЕК.

У цій ситуації було б супер, якби МОЗ зазначило, що строк дії довідки МСЕК також продовжується на той же період, на який продовжено інвалідність. Проте у листі від 23.05.2023 № 03-14/17/1304/ЗПІ-23//1711, спираючись на положення п. 3 постанови № 225, міністерство говорить лише про автоматичне продовження терміну дії інвалідності працівника та його ІПР.

Так що ж робити? Якщо ви не готові сперечатися з податківцями, то, безумовно, безпечніше у ситуації, що склалася, застосовувати загальну ставку ЄСВ 22 % в періоді, не підтвердженому засвідченою копією довідки до акта огляду МСЕК. Якщо ж згодом МОЗ підтвердить продовження дії довідки, можна виправити «помилку» в сумах внеску.

Проте ви можете не чекати, а вже зараз звернутися з запитом до МОЗ щодо питання подовження строку дії довідки МСЕК, термін дії якої закінчився в період воєнного стану. І якщо відповідь міністерства вас влаштує, звертайтеся далі до органу ДПС за індивідуальною податковою консультацією.

Зверніть увагу, що наразі у період дії воєнного стану МСЕК здійснює свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності. Тобто експертиза проводиться за направленням ЛКК незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування осіб, які звертаються для встановлення / продовження групи інвалідності (див. роз’яснення МОЗ від 30.05.2023). Тож порадьте працівнику поклопотати щодо отримання довідки про продовження інвалідності.

Висновки

  • У випадку неможливості направлення осіб з інвалідністю на МСЕК, їх інвалідність продовжується до останнього числа шостого місяця після закінчення дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
  • МОЗ у своїх роз’ясненнях зазначає, що за особою, інвалідність якої була подовжена автоматично, зберігаються всі виплати та пільги до закінчення строку проходження повторного огляду.
  • Наразі існує невизначеність щодо застосування ставки 8,41 % до бази нарахування ЄСВ працівника, який має «прострочену» довідку до акта огляду МСЕК й інвалідність якого продовжена відповідно до п. 3 постанови № 225.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі