03.07.2025

Надаємо відпустку для догляду за дитиною до 3 років

На сторінках «Податки & бухоблік» ви могли ознайомитися з особливостями надання додаткової соціальної відпустки на дітей. Сьогодні продовжимо розмову про соціальні відпустки статтею, присвяченою відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Хто, окрім матері дитини, має право на таку відпустку та за яких умов? Які документи потрібні роботодавцю для надання цієї відпустки? Чи можна припинити її достроково? Як вона впливає на відпускний стаж? Читайте та дізнавайтеся відповіді на ці та інші запитання, пов’язані з відпусткою для догляду за дитиною до 3 років.

Порядок надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлений ст. 179 та 181 КЗпП, а також ст. 18 та 20 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96 — ВР (далі — Закон про відпустки).

У загальному випадку право на таку відпустку виникає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Скористатися ним можна як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Зберігати заробіток працівникам за період такої відпустки роботодавець не зобов’язаний. Водночас колдоговором можуть бути передбачені соціальні допомоги та виплати за рахунок коштів підприємства працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною.

Надається така відпустка за бажанням особи, яка має на неї право.

Хто ж та за яких умов може скористатися відпусткою для догляду за дитиною до 3 років? Читаємо далі.

Хто має право?

До кола осіб, яким може бути надано відпустку для догляду за дитиною до 3 років відповідно до ст. 179 КЗпП та ст. 18 Закону про відпустки, належать:

1) один з батьків дитини — мати чи батько;

2) один з родичів, який фактично доглядає за дитиною, — дід, баба чи інші родичі;