07.07.2025

Оскаржуємо у суді відмову у реєстрації податкової накладної або ризиковість платника

Якщо податківці відмовили в реєстрації ПН/РК або визнали вас ризиковим — це ще не вирок. І навіть коли адміністративна скарга щодо таких рішень не допомогла. Усе тому, що ви можете звернутися до суду. А у цій статті ми надамо чіткі інструкції щодо вибору суду, розрахунку судового збору та формулювання позовних вимог для успішного оскарження. Така собі шпаргалка з актуальною інформацією.

Рішення про відмову у реєстрації ПН/РК (не плутаємо із блокуванням, тобто зупиненням реєстрації ПН/РК), як і рішення про включення платника ПДВ до ризикових, можна оскаржити, звернувшись до суду (п. 6 Порядку зупинення реєстрації ПН № 1165*, додаток 1 до Порядку № 520**).

* Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

** Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.

Більш того, формально можна навіть не скаржитися в адміністративному порядку до Комісії центрального рівня при ДПСУ. Тобто одразу після отримання рішення про відмову у реєстрації ПН/РК йти до суду не заборонено. Хоча ми б не радили пропускати етап подання адмінскарги, оскільки іноді проблема вирішується саме на цьому рівні з меншими витратами. Та й часто адмінскарга є гарним підґрунтям для подальшого позову. Детально про оскарження у адміністративному порядку рішень щодо ПН/РК і ризиковості читайте у статті «Адміноскарження рішень щодо блокування ПН/РК і ризиковості платника ПДВ» // Податки & бухоблік, 2025, № 54.

Загалом, ви таки вирішили звертатися до суду. Тож далі поговоримо про те, як це зробити.

Судимося через відмову в реєстрації ПН/РК

Який суд обрати? Подавати позов потрібно до окружного адмінсуду. Територіально це може бути суд (ч. 1 ст. 25 КАСУ):