14.07.2025

ПДВ-помилки: алгоритм виправлення у бухобліку

Знайшли помилку в декларації з ПДВ, а причина — у бухобліку? Тоді виправляти доведеться не лише податкову звітність, а й бухгалтерські дані. Покажемо покроково, як це зробити правильно, з прикладами та ґрунтовними поясненнями.

ПДВ-помилки виправляють у бухобліку так само, як і будь-які інші бухгалтерські помилки. Тобто порядок виправлення ПДВешних помилок залежать від давності помилки та від її впливу на фінансовий результат.

Виправляємо ПДВ-помилку поточного року

Помилки, допущені у поточному звітному році, виправляють у періоді їх виявлення одним із двох методів (пп. 4.2 і 4.9 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 № 88):

методом «червоне сторно» — якщо потрібно прибрати помилково нараховані податкові зобов’язання (ПЗ) або зайвий податковий кредит (ПК) чи зменшити їх суму;

методом додаткових бухгалтерських проводок — якщо потрібно донарахувати помилково не відображені ПЗ/ПК або збільшити їх суму.

Відтак, для того щоб прибрати помилкову ПДВ-проводку (або зменшити її суму), відображену в поточному році, потрібно просто повторити помилковий запис зі знаком «мінус».

Додають не відображену операцію звичайною проводкою, яка мала бути показана спочатку. Збільшують суму помилково занижених ПЗ/ПК з ПДВ — повторенням звичайної нараховуючої кореспонденції рахунків бухобліку на суму помилки. Важливо!